Strona główna / Biznes / Jak stworzyć sprawną sieć
środa 16 marzec 2011 | Porada/NETGEAR Polska
Jak stworzyć sprawną sieć
Od dawna wiadomo, że sprzęt komputerowy to nie tylko jednostka centralna, monitor, myszka i klawiatura. Rozwój urządzeń mobilnych oraz – przede wszystkim – upowszechnienie dostępu do Internetu sprawiły, że komputery stały się integralnym elementem naszego życia. Równolegle poszerzyła się ilość narządzi, które ułatwiają korzystanie ze wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań technologicznych. Jedną z takich kategorii są urządzenia sieciowe, a czasy, kiedy jedynym sposobem połączenia komputera z Internetem był kabel dawno mamy już za sobą.

 

Jak zatem łatwo i szybko stworzyć solidną sieć w swoim domu? Wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne. W kilku krokach poprowadzimy Cię przez wszystkie etapy tego procesu, zaczynając od wyboru tak podstawowych urządzeń, jak router czy przełącznik, aż do zaawansowanych rozwiązań, jakimi są banki danych czy urządzenia Powerline.

Router – twoja brama do wirtualnej rzeczywistości

Co zrobić, gdy założyliśmy sobie Internet i mamy już kabel, stanowiący naszą furtkę do świata wirtualnego? Oczywiście, można podłączyć go do jednego komputera. Nie pozwoli to jednak na korzystanie z sygnału dla większej ilości urządzeń, będziemy też „uziemieni” w jednym miejscu. Potrzebujemy zatem routera! Czym on jest i w jaki sposób go wykorzystać?

  • Router rozdziela sygnał naszego dostawcy Internetu na wszystkie urządzenia, które mogą korzystać z zasobów „globalnej wioski”. Dzięki niemu możemy podłączyć do Internetu kilka komputerów stacjonarnych, np. używając kabla, a bezprzewodowo laptopa, ipada, palmtopa, a nawet drukarkę, z której będą mogli korzystać wszyscy użytkownicy naszej domowej sieci. 
  • Jaki router jest najlepszy dla sieci domowej? Wszystko zależy od prędkości naszego łącza oraz liczby urządzeń, które chcemy podłączyć do Internetu. Obecnie na rynku dostępne są rozwiązania zarówno w standardzie Wireless-G, jak również nowszym i szybszym, Wireless-N. Wachlarz produktów w tej kategorii jest ogromny. Od najbardziej podstawowych urządzeń, przez takie, których możliwości możemy zwiększać i dowolnie modyfikować ich parametry (nie tylko poprzez oprogramowanie dostarczane przez producentów, ale również „open-source’owe”, tworzone przez samych użytkowników). Najwyższą półkę tej grupy produktów stanowią urządzenia posiadające zaawansowane zabezpieczenia oraz rozbudowane możliwości techniczne, które dedykowane są bardziej rozbudowanym sieciom czy też wymagającym użytkownikom posiadającym wiedzę na temat ich zastosowań.

Z kolei popularność Internetu dostarczanego za pośrednictwem sygnału sieci komórkowej skłoniła producentów do wyprodukowania routerów, udostępniających bezprzewodowo sygnał z karty, najczęściej z portem USB, którą zwyczajnie podłączamy do routera.

Jeżeli posiadamy stałe łącze i usługę od jednego z dużych operatorów korzystających z infrastruktury Telekomunikacji Polskiej, warto zainteresować się jednym z modeli routerów „ADSL-owych”. Są to urządzenia dedykowane tym użytkownikom, których dostęp do Internetu możliwy jest za pośrednictwem kabla telefonicznego. Sposób działania i możliwości tych urządzeń są w zasadzie tożsame z modelami oznaczonymi symbolem DSL. Różnią się zasadniczo jedynie wtyczką, przez którą Internet „płynie” do urządzenia. Są one dedykowane do rozdzielania sygnałów lokalnych operatorów sieci kablowych i przesyłających sygnał drogą radiową.

Przełączniki – dla zwolenników klasycznych rozwiązań

A co zrobić w sytuacji, gdy w całym domu mamy już rozprowadzone kable do stanowisk komputerowych? Warto zaopatrzyć się wówczas w rozwiązanie dla klasycznych sieci przewodowych, jakim jest przełącznik. To doskonała propozycja sprzętowa w sytuacji, gdy w użyciu jest więcej niż jeden komputer stacjonarny. Sygnał przewodowy jest najpewniejszym rozwiązaniem jeśli chodzi o stabilność i prędkość transferu. 

Karty bezprzewodowe WiFi

Obecnie wszystkie dostępne na rynku notebooki posiadają wbudowaną kartę WiFi do bezprzewodowego odbioru Internetu. Jednak jakość ich działania nie zawsze jest godna polecenia. Gdy ściany są grube, takie karty mogą mieć zakłócenia podczas odbioru sygnału, może on zanikać - być po prostu niestabilny. Dla polepszenia sygnału, jego stabilizacji i aktualizacji do najnowszych standardów należy wyposażyć sprzęt komputerowy w bezprzewodowe urządzenie do jego odbioru. Sprawdza się ono również w sytuacji, gdy chcemy połączyć z siecią bezprzewodową komputer stacjonarny (unikając w ten sposób wiercenia w ścianach i układania kabli). Taką kartę należy wprowadzić do portu USB i zainstalować oprogramowanie. Sieć działa wówczas tak samo, jak w przypadku notebooków.

Multimedialna rozrywka w sieci

W ramach sieci możemy dzielić swoje pliki poprzez różne odbiorniki multimedialne. Odtwarzanie cyfrowych zdjęć, filmów i muzyki odbywa się wtedy bezpośrednio z komputera lub urządzeń z rodziny NAS (banki danych). Dzięki takim rozwiązaniom mamy możliwość odbioru multimediów z Internetu (portali typu YouTube czy Vimeo), jak również oglądania filmów i słuchania muzyki z zasobów dyskowych na dużym ekranie z przestrzennym dźwiękiem z kina domowego. Laptopa z telewizorem można połączyć wykorzystując tradycyjne połączenie kablowe lub bezprzewodowo za pomocą specjalnych przystawek telewizyjnych (np. Push2TV HD). 

Powerline – sieć komputerowa przez sieć elektryczną

Czy perspektywa stworzenia sieci komputerowej tylko przy wykorzystaniu gniazdka wydaje się scenariuszem z przyszłości? Nic bardziej mylnego. Internet może być w każdym gniazdku naszego domu. Jest to możliwe dzięki adapterom Powerline, które przesyłają sygnał sieci wykorzystując wewnętrzną instalację elektryczną. „Dużym atutem tych urządzeń jest ich łatwość obsługi. Wystarczy podłączyć jedno urządzenie do routera, a kolejne do wybranych gniazdek elektrycznych w naszym domu” – mówi Robert Kulasiński z NETGEAR Polska.

NAS – bank Twoich danych

Gdy posiadamy już sprawnie działającą sieć, z której korzysta kilka komputerów, pojawia się problem z gromadzeniem plików – zdjęć z podróży i rodzinnych uroczystości, a także ulubionych filmów. Warto wówczas pomyśleć o zakupie banku danych, czyli dysku udostępniającego nasze zasoby wszystkim, z którymi chcemy się nimi dzielić, nawet jeśli znajdują się na drugim końcu świata. Ta grupa produktów rozwija się ostatnio bardzo dynamicznie. Przyczynia się do tego fakt, że dostęp do multimediów jest coraz łatwiejszy, a jakość plików często nie odbiega od najwyższych standardów. Niestety przekłada się to na ich „wagę”.

Coraz więcej osób wybiera pliki muzyczne w formacie bezstratnym FLAC zamiast mp3, większą popularnością cieszą się filmy w jakości High Definition. Dyski komputerowe nie są wystarczające dla składowania takich ilości multimediów. Urządzenia z serii NAS odpowiadają na takie potrzeby. Są to niewielkie, eleganckie skrzyneczki z zamkniętymi w środku dyskami twardymi o dużych pojemnościach. W zależności od ilości przechowywanych danych można wybrać urządzenia dwu, cztero lub sześciodyskowe. Nowością na rynku są NASy, które umożliwiają dostęp do danych zgromadzonych na dyskach poprzez smartfony. Odbywa się to dzięki specjalnym aplikacjom tworzonym pod konkretne systemy i urządzenia, na przykład iPhone.

Powyższy opis jest przykładem, jak można stworzyć profesjonalną sieć domową. Rozpoczynając od urządzeń najbardziej podstawowych, a na zaawansowanych technicznie kończąc. Bogaty wybór sprzętu na rynku sprawia, że ich dobór zgodnie z własnymi potrzebami i preferencjami już nie może stanowić większego problemu.

 

Podobne artykuły
  • Zaprzyjaźnij się z WiFi

    N150 Classic Wireless Router WNR612 to urządzenie marki NETGEAR dedykowane wszystkim, k...
  • VPN dla każdego

    Dzięki routerowi Insight Instant VPN BR500 każda firma, nawet bez doświadczenia w zakre...
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej