Strona główna / Biznes / Jak korzystać z Allegro?
środa 23 marzec 2011 | Michał Młynarczyk
Jak korzystać z Allegro?
Allegro zaczynało jako serwis aukcyjny. Dziś jest przede wszystkim największym sklepem w polskim internecie. Twoja firma również może wystawiać swoje produkty na jego półkach.

Założenie konta na Allegro to dobry pomysł na pierwszy krok w stronę e-commerce - prowadzenia sprzedaży przez internet. Jeśli Twoja firma jest naprawdę mała, ten rodzaj działalności w internecie może być szczególnie opłacalny.

Dlaczego Allegro?

Przede wszystkim dlatego, że żaden inny kanał sprzedaży w sieci nie zapewni Ci dostępu do tak dużego grona potencjalnych klientów przy tak małym koszcie początkowym. By zacząć sprzedawać nie musisz inwestować tysięcy złotych we własny sklep internetowy (a potem w jego promocję i utrzymanie). Wystarczy darmowe konto na Allegro.

System umieszczania ofert (prawdopodobnie, bardziej niż aukcje będą Cię interesowały oferty w formie Kup Teraz, a więc z ustaloną ceną) został zaprojektowany z myślą o niezbyt zaawansowanych użytkownikach internetu - każdy odnajdzie się w nim z łatwością.

Allegro oferuje dodatkowe mechanizmy weryfikowania wiarygodności uczestników wirtualnego rynku. Jeśli handlujesz tylko z użytkownikami posiadającymi konta z tzw. pełną aktywacją (w praktyce - większość kupujących) możesz mieć pewność, że adres, który podali rejestrując się w serwisie jest prawdziwy (Allegro weryfikuje go za pomocą listu lub przelewu bankowego). Poza tym, po zakończeniu transakcji użytkownicy wystawiają sobie nawzajem komentarze. Jeśli użytkownik nazbiera dużo komentarzy negatywnych (np. za nieodebranie przesyłki), musi liczyć się z zawieszeniem konta. A to, w połączeniu z weryfikacją adresów tworzy zaskakująco szczelny system bezpieczeństwa.

Dzięki usłudze “Płacę z Allegro” możesz przyjmować płatności za towar od klientów posiadających konta i karty kredytowe (płatnicze), ale i od tych, którzy wysyłają przelewy z poczty. Pieniądze trafiają na jeden rachunek, a Ty otrzymujesz powiadomienie gdy tylko kupujący dokona wpłaty.

Jeśli zdecydujesz się zawiesić albo przerwać działalność, możesz zrobić to bez dodatkowych opłat i konsekwencji. Po prostu przestajesz wystawiać nowe oferty.

Ile to kosztuje?

Allegro pobiera przede wszystkim dwa rodzaje opłat. Pierwszy z nich to prowizja od sprzedaży. Jest naliczana od kwoty, za którą sprzedasz swój towar i wynosi do 4% (im tańszy towar, tym większa stawka prowizji; po przekroczeniu 50 zł spada do 3%; w niektórych kategoriach obowiązują inne stawki). Drugi rodzaj to opłata za wystawienie przedmiotu, która - co do zasady (tutaj również występują pewne różnice między kategoriami produktów) - wynosi od 15 gr do 2 zł (zależnie od wartości towaru).

Dodatkowe opłaty są związane przede wszystkim z promowaniem Twoich ofert. Za 15 gr możesz wykupić opcję wyświetlania niewielkiego zdjęcia przy tytule oferty (“Miniaturka”). Pogrubienie tytułu kosztuje 2 zł, a umieszczenie go na początku listy - 19 zł. Za promocję na głównej stronie Allegro zapłacisz 99 zł. Zanim rozpoczniesz sprzedaż na Allegro, przejrzyj dokładnie cennik (znajdziesz go w menu Pomoc).

Allegro nie pobiera opłat za prowadzenie konta ani za korzystanie z usługi “Płacę z Allegro”.

Przemyśl swoją ofertę

Powiedzieliśmy już, że Allegro daje dostęp do olbrzymiej grupy potencjalnych klientów - to prawda, ale nie cała. Na Allegro są nie tylko klienci, ale i konkurencja. I to bardzo mocna. Jeśli sprzedajesz towar, którego nie ma nikt inny, jesteś w komfortowej sytuacji. Możesz niskim kosztem dotrzeć do odbiorców w całym kraju.

W innym przypadku musisz bardzo dobrze przemyśleć swoją ofertę. Część sprzedających próbuje konkurować ceną radykalnie obniżając swoje marże. To bardzo popularna strategia, co wcale nie znaczy, że najlepsza. A na pewno nie jedyna. By odnieść sukces na Allegro, trzeba się wyróżnić. Może nie jesteś w stanie zaoferować najniższych cen, ale za to zgodzisz się na wysyłkę za pobraniem (bardzo lubianą przez kupujących, ale - ze względu na opóźnienia w przekazywaniu gotówki - niechętnie stosowaną przez sprzedających)? Albo masz możliwość dostarczenia towaru osobiście?

Duże znaczenie ma też komunikacja z potencjalnymi klientami. Jakość opisów ofert, możliwość kontaktu za pośrednictwem komunikatora, itd. Jeśli wystawiasz faktury VAT - napisz o tym. Zrób zdjęcia swojego towaru i dodaj je do aukcji - klienci lubią dokładnie obejrzeć to, co kupują.

Wreszcie, masz spore szanse na przyzwoitą sprzedaż, jeśli jesteś jedynym sprzedającym dany towar w Twojej okolicy. Co prawda, z Allegro korzystają użytkownicy z całego kraju, ale opcja odbioru osobistego ciągle pozostaje jedną z najpopularniejszych.

Zacznij od konta, a potem... sprzedawaj!

Zanim wystawisz swoją pierwszą ofertę, musisz założyć i zweryfikować konto. Polecamy skorzystanie z opcji konta firmowego. Jego rejestracja jest nieco bardziej skomplikowana (wymaga przesłania skanów dokumentów potwierdzających prowadzenie działalności gospodarczej - zwykle wystarczy zaświadczenie o nadaniu NIP oraz zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej), ale w zamian za to zyskasz większą wiarygodność wśród kupujących. To szczególnie ważne na początku, wtedy gdy nie masz jeszcze zbudowanej długiej historii transakcji. Jeśli wybierzesz konto firmowe, Twój pseudonim będzie wyróżniony ikonką niebieskiej teczki. Aktywowanie konta jest pierwszą i ostatnią formalnością, jakiej musisz dochować przed rozpoczęciem sprzedaży. Aha, i oczywiście nie zapomnij o odprowadzeniu odpowiednich podatków. Takie niedopatrzenie może drogo kosztować - urzędy skarbowe regularnie przeglądają listy ofert Allegro.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej