Strona główna / Biznes / Przedłużenie abonamentu hostingowego
sobota 09 kwiecień 2011 | Sebastian Pacanek/NetArt
Przedłużenie abonamentu hostingowego
Elementy będące zapleczem serwisu WWW (domena, serwer, strona WWW) nabywane są najczęściej w modelu abonamentowym. Nieprzedłużenie okresu, na jaki zostały zakupione, skutkuje zawieszeniem działania firmowej witryny. Dlatego warto wiedzieć kiedy i w jaki sposób dokonywać ich przedłużenia oraz co zrobić, gdy moment ten został przeoczony.
 

 


  • Domena zazwyczaj rejestrowana jest na roczny okres abonamentowy. W momencie nieprzedłużenia jej ważności, zanim zostanie zwolniona do ponownej rejestracji, jest obejmowana okresem kwarantanny. Długość kwarantanny uzależniona jest od typu domeny. W przypadku domen .pl jest to okres 15 dni, natomiast domeny globalne (np. .com, .net czy .org) blokowane są do 75 dni. W przypadku tych dwóch grup domen blokada następuje automatycznie po upływie roku od momentu rejestracji. Procedura wygląda nieco inaczej w przypadku domen europejskich .eu. Te blokowane są w ostatnim dniu miesiąca, w którym upłynął okres abonamentowy. Kwarantanna w ich przypadku trwa 40 dni od daty usunięcia. Kiedy minie czas blokady, adres WWW zostaje zwolniony do ponownej rejestracji. Wtedy domena może zostać zarejestrowana przez dowolny podmiot (osoby fizyczne, firmy). Wszystkich obowiązują te same warunki i nikt nie może dokonać rejestracji domeny na preferencyjnych warunkach, np. dlatego, że był wcześniej jej Abonentem.
  • Czas trwania okresu abonamentowego serwera określany jest indywidualnie przez hostingodawców. Okresem, na jaki jednorazowo zakupiona zostaje usługa może być np. rok – dzięki temu użytkownik nie musi pamiętać o częstym jej przedłużaniu. Wybierając serwer, warto sprawdzić, czy firma posiada własne Data Center (profesjonalny kompleks, w którym utrzymywana jest infrastruktura hostingowa), czy jest pośrednikiem. Korzystając z usług hostingodawcy, który posiada własne zasoby serwerowe (np. serwis nazwa.pl), w przypadku przegapienia terminu wpłaty, istnieje możliwość poinformowania o zaistniałym fakcie Biura Obsługi Klienta. Pozwala to uniknąć zablokowania usługi na okres pomiędzy zakończeniem okresu abonamentowego a zaksięgowaniem wpłaty przez usługodawcę.
  • Okres abonamentowy strony WWW trwa zazwyczaj tyle samo co serwera. Najlepszym rozwiązaniem jest więc równoczesna prolongata usług hostingu i strony WWW.

Wybierając każdą z usług wirtualnych warto sprawdzić, czy usługodawca przypomina o zbliżającym się zakończeniu okresu abonamentowego. Przykładowo, serwis nazwa.pl informuje o terminie zakończenia ważności poszczególnych usług kilkukrotnie oraz za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji. Warto wyznaczyć w firmie jedną osobę, odpowiedzialną za nadzór nad terminowym opłacaniem posiadanych przez przedsiębiorstwo usług.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej