Strona główna / Biznes / Europejski sektor MSP korzysta z chmury
środa 27 kwiecień 2011 | Jan Petersen/VMware
Europejski sektor MSP korzysta z chmury
Wyniki najnowszego badania zleconego przez VMware pokazują bezpośredni związek pomiędzy wirtualizacją i stopniem wykorzystania przetwarzania w chmurze. Firmy, które zwirtualizowały infrastrukturę IT, ulokowały w chmurze dwukrotnie więcej zasobów niż te, które jeszcze się na to nie zdecydowały. Ogólnie, ponad połowa (60%) europejskich małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) przeniosła już przynajmniej cześć swojej infrastruktury informatycznej do chmury – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie VMware.

Ankietę wypełniło 1,616 osób zarządzających MSP w ośmiu krajach Europy: Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Polsce, Rosji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Firma VMware zleciła przeprowadzenie ankiety, aby poznać skalę wykorzystania wirtualizacji oraz przetwarzania w chmurze w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Badanie pozwoliło także ocenić poziom zrozumienia oraz nastawianie do tej technologii wśród osób zarządzających firmami. Do chmury przeniesiono głównie zasoby pamięci masowej – storage (56%). Dotychczas trafiło do niej jedynie 33% zasobów obliczeniowych (compute resources) i 27% desktopów. Wśród aplikacji, w chmurze działa najwięcej poczty elektronicznej i oprogramowania biurowego (odpowiednio 61% i 45% programów posiadanych przez firmy, które zdecydowały się na przejście  do chmury).

Wyniki ankiety

  • 60% europejskich MSP przeniosło już część swej infrastruktury IT do chmury
  • 73% MSP zwirtualizowało przynajmniej część swych zasobów IT
  • Firmy, które zdecydowały się na wirtualizację, aktywniej korzystają z przetwarzania w chmurze (cloud computing): aż 79% MSP wykorzystujących chmurę, wcześniej zdecydowało się na wirtualizację. Jedynie 8% z nich obywa się bez wirtualizacji
  • 86% MSP, które przeniosły infrastrukturę IT do chmury, uważa że wirtualizacja im to ułatwiła.

“Dyskusja o przydatności przetwarzania w chmurze dla MSP przeszła już do historii. Nasze badanie pokazuje, że nie tylko zrozumiały one idę chmury, ale także są już w drodze do niej. To jednak dopiero początek, wiele organizacji korzysta z wirtualizacji i przetwarzania w chmurze jedynie w części” – powiedział Jürgen Kühlewein, dyrektor odpowiedzialny na sektor MSP w regionie EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki) VMware.

Rosnąca świadomość korzyści z wirtualizacji i przetwarzania w chmurze

Mimo, że oszczędność jest wciąż najważniejszym argumentem przekonującym firmy do wejścia w chmurę, rośnie świadomość możliwości zwiększenia elastyczności przedsiębiorstwa poprzez zastosowanie nowych rozwiązań. 37% pytanych o korzyści z wirtualizacji, wskazała na znaczne obniżenie wydatków na sprzęt i utrzymanie infrastruktury IT. Podobne są oczekiwania względem chmury: 34% przedsiębiorców liczy na redukcję wydatków na sprzęt IT, a 35% na zmniejszenie kosztów jego utrzymania. Równocześnie ¼ badanych stwierdziła, że wirtualizacja ułatwiła ich firmom wdrożenie nowych aplikacji i usług. To samo o przetwarzaniu w chmurze powiedziało 26% badanych.

“Cloud computing to znacznie więcej niż oszczędności. Przetwarzanie w chmurze gwarantuje automatyzację najważniejszych procesów IT i większą elastyczność świadczenia usług. Może być ono związane z każdym z aspektów działalności biznesowej przedsiębiorstwa, dlatego tak ważne jest by dobrze rozumiały je osoby zarządzające organizacją” – podkreśla Jürgen Kühlewein.

MSP w Polsce

W Polsce, dopiero 46% MSP przeniosła część infrastruktury do chmury. Oto jak przedstawia się porównanie wyników dla Polski z badanymi krajami Europy:

Kluczowe korzyści wynikające z wirtualizacji

Odsetek badanych firm

EMEA

Polska

Wirtualizacja ułatwiła przeniesienie infrastruktury do chmury 

86%

88%

Ograniczenie kosztów IT jest najważniejszą korzyścią z wirtualizacji

37 %

48 %

Wirtualizacja ułatwia wdrożenie nowych aplikacji i usług

25%

28 %

Nawet niewielkie polskie organizacje doceniają zalety wirtualizacji. Przykładem może być Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jest to samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, wykonujący zadania z zakresu ratownictwa medycznego i transportu sanitarnego. Jednostka nieustannie rozwija się, unowocześnia flotę śmigłowców i samolotów ratunkowych. Rozwój ten, a także związana z nim większa ilość pracy administracyjnej spowodowały, że konieczne stało się zapewnienie niezawodnej i stabilnej pracy infrastruktury informatycznej, umożliwiającej reagowanie na bieżąco na potrzeby nawet tak niewielkiej instytucji.

„Kupno dwóch wydajnych serwerów z oprogramowaniem VMware jest znacznie tańsze, niż kupno dziesięciu, nawet najmniejszych maszyn. Dodatkowo zyskujemy możliwość szybkiego uruchomienia kolejnego wirtualnego serwera, oszczędzając czas i pieniądze. Gdy wybieraliśmy oprogramowanie firmy VMware do wirtualizacji serwerów, nie było dla niego żadnej rozsądnej, stabilnej alternatywy. Dziś jesteśmy zadowoleni z tej decyzji i nie zamienilibyśmy go na rozwiązanie konkurencyjne” – podsumowuje Maciej Paczesny, Główny Informatyk Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej