Strona główna / Biznes / Gdy znalezienie domeny jest wyzwaniem
niedziela 08 maj 2011 | Natalia Niebielska
Gdy znalezienie domeny jest wyzwaniem
Pula wolnych domen internetowych nieustannie się zmniejsza, dlatego też często wyzwaniem staje się pozyskanie adresu ułatwiającego promocję swojej firmy w Internecie. Ogromna liczba domen zakończonych rozszerzeniem .pl świadczy o tym, że większość najpopularniejszych adresów, ułatwiających np. pozycjonowanie strony WWW, jest już dawno zajęta. Zdobycie adresu składającego się ze słów kluczowych związanych z daną branżą lub krótkiego trzy- lub czteroliterowego skrótu, mogącego oznaczać dłuższą nazwę przedsiębiorstwa, jest możliwe najczęściej tylko na rynku wtórym np. na Giełdzie Domen serwisu nazwa.pl.
Tagi: www, firma, domena, hosting,
   

 

Dlatego warto zwrócić uwagę na adresy internetowe, które mogą być również atrakcyjne, mimo że aktualnie nie są na pierwszym miejscu listy rejestrowanych domen.Z myślą o firmach (a także osobach fizycznych) posiadających w nazwie znaki charakterystyczne dla danego języka wprowadzona została możliwość zarejestrowania adresu WWW z tymi właśnie znakami.

Domeny ze znakami diakrytycznymi

Dzięki temu w Internecie zaczęły pojawiać się adresy z literami: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ż, ź. Adresy IDN dopiero zdobywają sobie popularność. Wraz z przyzwyczajaniem się Internautów do tej formy pisowni zwiększać się będzie zainteresowanie i liczba domen IDN. Ich zalety docenić można zwłaszcza, gdy zmiana polskiego znaku na jego międzynarodowy odpowiednik zmienia w efekcie sens, np. zloty-klos.pl i złoty-kłos.pl.

.info

Kolejnym rozwiązaniem jest zwrócenie uwagi na potencjał mniej wykorzystywanych jeszcze domen, przykładem może być końcówka.info. Decydując się na rejestrację takiego rozszerzenia, łatwiej znaleźć atrakcyjne adresy ułatwiające promocję firmowego serwisu WWW na używanych materiałach promocyjnych, a także osiągnięcie satysfakcjonującego wyniku w wyszukiwarkach. Zaletą domen globalnych, takich jak .info jest również niższy koszt ich utrzymania (np. 50 zł netto na rok w nazwa.pl ).

  • Domeny regionalne i funkcjonalne są również godne uwagi, szczególnie dla najliczniejszych małych i średnich firm, których swoim zasięgiem zazwyczaj obejmują określony obszar (np. miasto). Pomagają one skojarzyć przedsiębiorstwo z danym regionem (np. .katowice.pl) lub branżą (np. .auto.pl).

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej