Strona główna / Biznes / Jak monitorować statystyki na serwerze
sobota 28 maj 2011 | Małgorzata Kulka
Jak monitorować statystyki na serwerze
Stabilność firmowego hostingu jest bardzo ważna. Wpływa nie tylko na nieprzerwane wyświetlanie się strony WWW, ale również prawidłowe funkcjonowanie poczty e-mail w przedsiębiorstwie. Dlatego tak istotne jest monitorowanie statystyk serwera i szybkie reagowanie na ewentualne nieprawidłowości.
 

 

W szczególności, warto na bieżąco weryfikować dostępną powierzchnię dyskową, której przekroczenie może powodować znaczne utrudnienia w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, np. w przypadku zwiększonego ruchu na skrzynkach e-mail. Dobrym rozwiązaniem jest ustalenie tzw. monitora zajętości, dostępnego na niektórych serwerach (np. hostingu Active w serwisie nazwa.pl). Umożliwia on cykliczne monitorowanie poziomu wykorzystania powierzchni przydzielonej na poszczególne usługi. Po przekroczeniu ustalonej przestrzeni dyskowej, tworzony jest raport, który użytkownik otrzymuje na podany adres e-mail.

  • Istotne jest również monitorowanie obciążenia serwera, co pozwala na bieżące dostosowanie aplikacji na nim zaistalowanych. Może się bowiem okazać, że jeden skrypt na stronie WWW będzie powodował znaczne utrudnienia w funkcjonowaniu pozostałych usług, np. poczty e-mail. Sprawdzanie obciążenia hostingu jest możliwe po zapoznaniu się z parametrami  bezpieczeństwa określonymi przez usługodawcę. Wtedy też można porównać, jaka ich wartość została wykorzystana w stosunku do maksymalnej.

Aby móc ciągle udoskonalać firmową witrynę, warto monitorować statystyki stron WWW i zwrócić uwagę jak kształtuje ruch w serwisie podczas prowadzenia działań promocyjnych czy korzystania z nowych form reklamy.

  • Statystyki mogą być niezrozumiałe dla przeciętnego użytkownika, jednak wystarczy zapamiętać kilka podstawowych pojęć i staną się one bardziej przejrzyste. Liczba wizyt wskazuje ile razy w ciągu doby została otwarta dana strona WWW, natomiast liczba wywołań określa każde żądanie pobrania pliku (np. obrazka). Oznacza to, że jednorazowa wizyta w serwisie może generować większą liczbę wywołań. Warto zwrócić uwagę również na lokalizacje, czyli liczbę komputerów (adresów IP), z których otwarto stronę WWW. Statystyki powinny być posegregowane na poszczególne miesiące i dostępne w panelu do zarządzania serwerem tak, aby użytkownik miał do nich dostęp w każdej chwili.

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej