Strona główna / Biznes / Bezpieczna strona Internetu
piątek 28 wrzesień 2007 | Anna Pawłowska-Pojawa
Bezpieczna strona Internetu
Strach przed "kradzieżą tożsamości” to jeden z głównych czynników powstrzymujących przed zakupami w sieci. Według badań TNS, ok. 85 procent użytkowników Internetu obawia się, że może paść ofiarą "kradzieży tożsamości". 70 proc. przynajmniej raz opuściło witrynę, która wydawała im się podejrzana.

Satysfakcja i wzrost obrotów gwarantowane

Teraz pojawia się narzędzie, które może pomóc i kupującym, i sprzedawcom.  Certyfikat Zaufana Strona, opracowany przez Blue T Group, ma gwarantować dokonującemu zakupu, że strona na której dokonuje transakcji jest bezpieczna, a jego dane nie wpadną w niepowołane ręce. Sprzedawca, który zapewnia kupującemu bezpieczeństwo transakcji, może liczyć na zwiększenie obrotów. Właściciele stron internetowych, którzy umieścili certyfikat na swojej stronie, odnotowują wzrost konwersji o 5% do 30%.

SSL i przetwarzanie

Jaka strona może uzyskać certyfikat? Jednym z podstawowych wymogów jest zabezpieczenie wszystkich stron, na których są zbierane dane od klienta, certyfikatem SSL. Ponadto na stronie muszą być szczegółowo opisane zasady zbierania i przechowywania danych. Klient musi mieć możliwość zakazania przekazywania danych innym firmom, jeżeli nie jest to konieczne do przeprowadzenia transakcji. Istotne jest również podanie informacji, czy klient ma  prawo wyboru, jakie dane chce podać lub jak one zostaną wykorzystane, a także w jaki sposób może poprawić lub usunąć informacje na swój temat.

Dane ściśle chronione

Właściciel strony musi się też zobowiązać, że dane klienta są odpowiednio zabezpieczone. Zabezpieczenie obejmuje m. in. ograniczenia dostępu do danych - dostęp do baz, w których znajdują się informacje o klientach, powinni mieć wyłącznie pracownicy firmy lub osoby upoważnione do tego przez firmę, zaś sam  dostęp zamknięty i chroniony hasłem dostępu. Numery kart kredytowych w bazie danych muszą być zaszyfrowane, a numery CVV (3-cyfrowe numery na odwrocie karty kredytowej) nie mogą być zapisywane przez system. Można je wyłącznie pobrać od klienta i przesłać do firmy autoryzującej transakcje, ale nie można ich zapisywać. Na stronie powinna być też informacja, że firma przestrzega przepisów Ustawy o ochronie danych osobowych oraz Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz adres e-mail.

Certyfikat Zaufana Strona przydzielany jest wyłącznie stronom w języku polskim, które spełniają wyżej wymienione warunki i które według uznania inspektorów nie są wątpliwej jakości. Wydanie certyfikatu jest bezpłatne. Aplikacje można przesyłać za pośrednictwem strony www.zaufanastrona.pl .

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej