Idea centrum przetwarzania danych istnieje w umysÅ‚ach speców IT od kiedy pojawiÅ‚ siÄ™ pierwszy komputer i mimo, że każdy wie, że jest to potrzebne, wiÄ™kszość nigdy tego nie zrealizuje.
JeÅ›li wyeliminujemy marketingowy beÅ‚kot z pojÄ™cia cloud computing to co nam pozostaje, to outsourcing i automatyzacji centrów danych realizowane poprzez wirtualizacjÄ™ serwerów.
PotwierdzajÄ… to wyniki badaÅ„ prowadzonych przez Information Week - wyniki sÄ… uderzajÄ…co podobne do tego, co byÅ‚o dwa lata temu. W skrócie, każda firma jest skomputeryzowana, ale żadna nie w takim stopniu jak by chciaÅ‚a. Zarówno dziÅ› jak w 2009 roku, zaledwie 10% respondentów odnotowaÅ‚o szerokie wykorzystanie centrów przetwarzania danych. Przyczyny tego stanu rzeczy sÄ… niezmienne - inne projekty majÄ… wyższy priorytet i brak budżetu. Przedostatni na tej liÅ›cie jest brak możliwoÅ›ci policzenia zwrotu z inwestycji, zaÅ› na koÅ„cu przekonanie, że technologie nie sÄ… wystarczajÄ…co dojrzaÅ‚e.
Polacy nie gęsi?
Polska w tym wzglÄ™dzie niczym szczególnym siÄ™ nie wyróżnia. Jak wynika z informacji udzielonych nam przez Daniela Sierżanta – gÅ‚ównego specjalistÄ™ ds. informatyki w firmie LTG NieruchomoÅ›ci – typowa polska firma Å›redniej wielkoÅ›ci, choć korzysta z zaawansowanych rozwiÄ…zaÅ„ informatycznych, ma podobne problemy.
Firma LTG zatrudnia 50 pracowników, z których każdy wyposażony jest w komputer. Posiada również 2 Hypervisory ESXi (pecety pracujÄ…ce w roli serwerów), 16 dyskowÄ… macierz iSCSI z 9 maszynami wirtualnymi (VMware). Firma korzysta z systemu CRM i oprogramowania specjalistycznego do zarzÄ…dzania nieruchomoÅ›ciami.
Jak mówi Daniel Sierżant bezpoÅ›redniÄ… przyczynÄ… podjÄ™cia decyzji o wirtualizacji byÅ‚a potrzeba optymalizacji zasobów i poprawa bezpieczeÅ„stwa. Jako gÅ‚ówne korzyÅ›ci z poczynionej inwestycji, która zamknęła siÄ™ w kwocie 25 tysiÄ™cy, Daniel Sierżant wymienia:
- optymalizacjÄ™ wykorzystania zasobów serwerów
- poprawÄ™ bezpieczeÅ„stwa danych, zwiÄ™kszenie zasobów dyskowych
- skalowalność i zaplecze mocy dla serwerów
Inwestycja nie miaÅ‚a wpÅ‚ywu na przychody i zatrudnienie. WedÅ‚ug naszego rozmówcy nie da siÄ™ oszacować ROI, ponieważ inwestycje w IT nie majÄ… bezpoÅ›redniego przeÅ‚ożenia na wyniki finansowe przedsiÄ™biorstwa. Można tylko szacować, że aktualizacja dotychczasowego Å›rodowiska zamykaÅ‚aby siÄ™ w kosztach: 9 x koszt aktualizacji serwera i wymuszona byÅ‚aby wzrostem zapotrzebowania na moc obliczeniowÄ…/przestrzeÅ„ dyskowÄ… lub awariami. W praktyce polityka firmy polega na nieinwestowaniu w IT, chyba że jest to konieczne - w tym wypadku można uproÅ›cić, że dla firmy zwrotem jest zrównanie kosztów inwestycji w Å›rodowisko wirtualne z kosztami wymiany/aktualizacji Å›rodowiska fizycznego, czyli 5-10 lat – dodaje Daniel Sierżant.
Czy firma korzysta z rozwiÄ…zaÅ„ cloud computing? – Nie, chociaż myÅ›limy o tym. Na dzieÅ„ dzisiejszy mamy serwery ESXi, które uniemożliwiajÄ… stworzenie chmury – odpowiada Daniel Sierżant.
Może w przyszÅ‚oÅ›ci…
Tak wiÄ™c taktyka gaszenia pożarów wciąż zastÄ™puje strategiczne planowanie. Powszechnie stosowanÄ… zasadÄ… jest zaspokajanie bieżących potrzeb, bez refleksji gdzie bÄ™dzie firma za 5-10 lat.
Paradoksalnie przejÅ›cie do chmury wydaje siÄ™ najbardziej prawdopodobne w maÅ‚ych firmach, gdzie w myÅ›l zasady „wszystkie rÄ™ce na pokÅ‚ad” można pominąć krÄ™pujÄ…ce korporacyjne procedury i wydzielić niezbÄ™dny budżet.
Wbrew lansowanym tezom, przetwarzanie w chmurze niekoniecznie musi zmniejszać ponoszone przez firmÄ™ koszty. Może je nawet zwiÄ™kszyć. JeÅ›li jednak podnosi wydajność i konkurencyjność – gra jest warta Å›wieczki.