Strona główna / Biznes / SME cloud, czyli chmura dla małych firm
sobota 16 lipiec 2011 | Cezary Tchorek-Helm
SME cloud, czyli chmura dla małych firm
VMware vSphere Storage Appliance to nowe oprogramowanie dla małych i średnich firm, które oferuje bogaty zestaw funkcji ciągłości biznesowej i automatycznego zarządzania zasobami. Jednocześnie VMware przedstawił kompleksowy pakiet rozwiązań do infrastruktur cloud computing, w tym – VMware vSphere 5, nową wersję systemu VMware vSphere.


Jak wynika z badań przeprowadzonych w październiku 2010 roku przez firmę Gartner, liczba małych i średnich firm wdrażających rozwiązania wirtualizacyjne rośnie bardzo szybko. Przewiduje się, że w 2012 roku ponad 75% spośród nich będzie szeroko korzystać z wirtualizacji serwerów, a w ciągu najbliższych dwóch lat takie firmy będą inwestować najwięcej w rozwiązania zapewniające ciągłość biznesową i usuwanie skutków awarii. 

Pamięć wewnętrzna serwera dostępna dla wielu

Dostępne w systemie VMware vSphere funkcje tworzenia pul zapewniają wysoką dostępność zasobów i automatyczne zarządzanie nimi. Dotychczas korzystanie z tych funkcji wymagało jednak odrębnych, współużytkowanych urządzeń pamięci masowej, które dla wielu małych i średnich firm były zbyt kosztowne i skomplikowane. Nowe rozwiązanie VMware vSphere Storage Appliance umożliwia przekształcenie wewnętrznej pamięci masowej serwera we współużytkowane pule, więc takie urządzenia nie są już potrzebne. Dzięki temu małe i średnie firmy mogą w pełni wykorzystać dostępne w VMware vSphere funkcje ciągłości biznesowej i automatyzacji, takie jak wysoka dostępność (High Availability), vMotion i Distributed Resource Scheduler. Instalacja i konfiguracja rozwiązania vSphere Storage Appliance jest bardzo prosta. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy o systemach pamięci masowej – wystarczy kilka kliknięć.

VMware vSphere Storage Appliance – właściwości i korzyści

VMware vSphere Storage Appliance jest prostym i ekonomicznym rozwiązaniem, które może zastąpić współużytkowaną pamięć masową. Umożliwi małym i średnim firmom korzystanie z kompleksowych funkcji platformy VMware vSphere, takich jak High Availability, vMotion i Distributed Resource Scheduler. Oto jego najważniejsze zalety:

  • Prostota (instalacja poprzez kilka kliknięć) – Wystarczy kilka kliknięć, aby zainstalować oprogramowanie VMware vSphere Storage Appliance i zintegrować je z serwerem VMware vCenter. Integracja ta umożliwi zarządzanie oboma serwerami i pamięcią masową z tej samej, znanej użytkownikom konsoli.
  • Funkcje wysokiej dostępności VMware vSphere bez współużytkowanych urządzeń pamięci masowej – VMware vSphere Storage Appliance będzie działać na platformie VMware vSphere jako urządzenie wirtualne pozwalające utworzyć z wewnętrznej pamięci serwerów wirtualną pulę chronionej współużytkowanej pamięci masowej. Zewnętrzne urządzenia pamięci masowej nie będą już potrzebne. Rozwiązanie VMware vSphere Storage Appliance jest uruchamiane na wielu serwerach jednocześnie, dzięki czemu dane są dostępne zawsze, nawet w przypadku awarii jednego z serwerów klastra.
  • Automatyzacja centrum przetwarzania danych w małych środowiskach – Dzięki rozwiązaniu VMware vSphere Storage Appliance, małe i średnie firmy mogą zwiększyć wydajność swoich systemów informatycznych do poziomu typowego dla centrów przetwarzania danych klasy enterprise. Pule pamięci maksymalizują wykorzystanie sprzętu, a inteligentne funkcje automatyzacji vSphere typu „set and forget” („ustaw i zapomnij”), takie jak vMotion i Distributed Resource Schedule, zapewniają osiągnięcie gwarantowanych poziomów usług w przypadku każdej aplikacji.

„Wprowadzając na rynek rozwiązanie VMware vSphere Storage Appliance, oferujemy korzyści z wirtualizacji, takie jak ciągłość biznesowa i obniżenie kosztów, firmom różnej wielkości. Ciągłość biznesowa i usuwanie skutków awarii zajmują pierwsze miejsca na listach priorytetów małych i średnich firm, które są naszymi klientami. Dzięki nowemu rozwiązaniu VMware firmy te zyskają wszystkie funkcje automatyzacji dostępne na platformie VMware vSphere po znacznie niższych kosztach niż w przypadku skomplikowanych systemów współużytkowanej pamięci masowej. Małe i średnie firmy przekonają się również, że jeśli zainwestowały wcześniej w urządzenia współużytkowanej pamięci masowej, to dzięki rozwiązaniu VMware vSphere Storage vMotion będą mogły przejść do nowego modelu bez przerywania pracy swoich systemów” – powiedział Bogomil Balkansky, wiceprezes VMware ds. marketingu produktów.

Rozwiązania do wirtualizacji i środowisk w chmurze dla sektora MSP

Małe i średnie firmy są najszybciej rosnącym segmentem użytkowników produktów VMware. Większość takich firm na całym świecie wybrała VMware jako dostawcę rozwiązań do wirtualizacji. W ciągu ostatnich dwóch lat, odkąd producent wprowadził rozwiązania i usługi przeznaczone specjalnie na ten rynek, liczba takich klientów potroiła się. VMware oferuje najbardziej kompleksową na rynku ofertę rozwiązań do wirtualizacji i środowisk cloud computing dla firm różnej wielkości:

Zestawy VMware vSphere dla małych i średnich firm VMware oferuje rozwiązania typu „wszystko
w jednym” przeznaczone dla małych i średnich firm. Zestawy VMware vSphere Essentials i Essentials Plus Kits umożliwiają małym biurom konsolidację zadań, zwiększenie dostępności systemów oraz centralne zarządzanie środowiskami przy niewielkich nakładach początkowych. Zestawy VMware Acceleration zapewniają firmom średniej wielkości skalowalną, w pełni funkcjonalną platformę wirtualizacji. Funkcje automatyzacji oparte na regułach ułatwiają osiągnięcie odpowiednich poziomów usług. Użytkownik może również wprowadzać dodatkowe, zaawansowane funkcje zarządzania, takie jak przełączanie awaryjne obejmujące wiele miejsc.

  • VMware Go – VMware Go jest bezpłatną, opartą na Internecie usługą zarządzania, która umożliwia małym i średnim firmom śledzenie zasobów, obsługę zapasów i zabezpieczenie systemu w prosty sposób.  Pomaga użytkownikom, również tym bez doświadczenia, w instalacji i konfiguracji  rozwiązania VMware vSphere Hypervisor.
  • VMware Go Pro – VMware Go Pro jest kompleksową usługą typu cloud computing, która ułatwia małym
  • i średnim firmom konsolidowanie, kontrolowanie i zabezpieczanie infrastruktur fizycznych i wirtualnych oraz zarządzanie nimi. Usługa ta, dostępna obecnie w subskrypcji, pozwala na zarządzanie infrastrukturami wirtualnymi i fizycznymi z tego samego stanowiska, co znacznie upraszcza proces. Zaoszczędzony czas i zasoby firma może przeznaczyć na działania generujące większą wartość dodaną.
  • VMware vSphere Hypervisor – Oferowany bezpłatnie VMware vSphere Hypervisor to najlepszy sposób na rozpoczęcie wirtualizacji. Ten hyperwizor jest oparty na architekturze VMware ESXi, która wyznacza nowe standardy niezawodności, wydajności i wsparcia środowiska informatycznego. Umożliwia klientom konsolidację aplikacji na mniejszej liczbie serwerów oraz osiągnięcie oszczędności dzięki zmniejszeniu kosztów sprzętu, energii elektrycznej, chłodzenia i administracji.

Najpopularniejsze środowisko partnerskie na polu wirtualizacji

VMware ma największe i najsolidniejsze w branży środowisko partnerskie na polu wirtualizacji, liczące ponad 25 000 partnerów technologicznych, dostawców i dystrybutorów rozwiązań i usług oraz integratorów systemów, w tym – wszystkich największych na świecie producentów sprzętu komputerowego. Dzięki temu małe i średnie firmy oraz oddziały dużych przedsiębiorstw mogą korzystać z szerokiej oferty serwerów, pamięci masowych, urządzeń sieciowych i aplikacji, które współpracują z systemem VMware i są w pełni obsługiwane przez każdego dostawcę. Ponadto partnerzy VMware Cloud oferują małym i średnim firmom rozwiązania zapewniające ciągłość i usuwanie skutków awarii, które bezpośrednio wykorzystują publiczne usługi przetwarzania w chmurze.

Ceny i dostępność

Rozwiązanie VMware vSphere Storage Appliance będzie dostępne pod koniec trzeciego kwartału 2011 roku w cenie 5 995 USD. W trzecim kwartale VMware wprowadzi również ograniczoną w czasie ofertę dla małych i średnich firm, obejmującą rozwiązania VMware vSphere 5 Essentials Plus i VMware vSphere Storage Appliance, w cenie 7995 USD (rozwiązanie VMware vSphere Storage Appliance jest oferowane po cenie o 40% niższej od katalogowej). 

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej