Strona główna / Biznes / Listonic: biznes w chmurach
niedziela 07 sierpień 2011 | Robert Kamiński
Listonic: biznes w chmurach
Listonic to bezpłatna aplikacja, pozwalająca na stworzenie mobilnej listy zakupów, dostępnej przez internet, na większości telefonów komórkowych. Aplikacja umożliwia wygodne zarządzanie zakupami, dając pewność, że nic z listy produktów nie zostanie pominięte. Pozwala na współtworzenie listy zakupów i automatycznie kategoryzuje produkty odpowiednio do półek w supermarkecie.

Rozwiązanie jest całkowicie bezpłatne. Wystarczy założyć konto na stronie Listonic.com i zainstalować aplikację na telefonie komórkowym lub skorzystać z opcji bez instalowania, za pomocą strony M.listonic.pl, która pozwala w podobny sposób zarządzać zakupami bezpośrednio na telefonie komórkowym. Aplikację obsługują wszystkie platformy mobilne łącznie z Windows Phone 7. Na część platform (Java, Symbian, Windows Mobile) aplikacje można pobrać bezpośrednio ze strony.

Poza tym każdą taką listę zakupów można przekierować do wybranych sieci sklepów online. Listonic współpracuje aktualnie z czterema sieciami delikatesów, są to: Alma, Frisco, A.pl i Dodomku. Aplikację można znaleźć również na ponad 220 serwisach o tematyce gastronomicznej.

Rozwiązanie jest wzorowane na zwykłej liście zakupów jaką tworzy się na kartce papieru i przywiesza magnesem na lodówkę. Z tym, że naszą listę zakupów można stworzyć i edytować na telefonie komórkowym. – tłumaczy Filip Miłoszewski, współzałożyciel serwisu Listonic.

Szybki rozwój – ogromne potrzeby

Obecnie Listonic umożliwia bardzo wygodne zarządzanie zakupami blisko 100 tysiącom klientów na całym świecie. Tak wielka liczba klientów to olbrzymie zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Aby uniknąć kosztownych inwestycji w kolejne serwery Listonic zdecydował o przeniesieniu infrastruktury odpowiedzialnej za zarządzanie usługami firmy do chmury, proponowane przez Microsoft.

Firma posiadała stanowczy wymóg bezawaryjności rozwiązania. W przypadku awarii sprzętowej serwer jest wyłączony do czasu naprawy usterki, co powodowałoby katastrofalne dla firmy przestoje w dostępie do serwisu, a w związku z tym znaczną utratę pieniędzy. Dodatkowym wyzwaniem dla Listonic były plany rozwoju firmy - od samego początku Listonic miał być aplikacją o zasięgu globalnym.

Rozwiązanie z chmury

Po przeanalizowaniu możliwych rozwiązań, dział IT firmy podjął decyzję o przeniesieniu serwerów do chmury wykorzystując platformę Windows Azure firmy Microsoft. O jej wyborze zadecydowało kilka czynników. Głównym argumentem był fakt, iż korzystanie z Windows Azure jest proste i eliminuje problem infrastruktury. Rozwiązanie umożliwiło firmie pełną, profesjonalną i niezawodną obsługę zasobów niezbędnych do sprawnego działania i rozwoju aplikacji.

Platforma Windows Azure pozwoliła całkowicie zrezygnować z własnych serwerów do hostowania serwisu Listonic. Posiadanie własnych serwerów było związane z wysokimi kosztami i ryzykiem. Poza tym serwery muszą być nieprzerwanie monitorowane. Aby uzyskać ciągły dostęp do serwisu, wszelkie usterki muszą być eliminowane jak najszybciej po ich wykryciu. – tłumaczy Piotr Wójcicki, współzałożyciel serwisu Listonic Sp. z o. o.

Model cloud computing okazał się dla niewielkiej firmy sposobem realizacji celów biznesowych. Spółka Listonic Sp. z o.o. mogła całkowicie zrezygnować z własnej infrastruktury. Poza tym, serwis w każdej chwili może modyfikować dostępną moc obliczeniową, czy wielkość transferu danych w Windows Azure. Platforma jest w stanie sprawnie obsłużyć systematyczny wzrost liczby użytkowników, jak i okresowe skoki zainteresowania serwisem. Koszty, jakie ponosi firma to jedynie miesięczne opłaty za faktyczne wykorzystanie mocy obliczeniowej platformy Azure.

Ekspansji ciąg dalszy

Z powodu planowanego rozwoju firmy na rynkach zagranicznych, wybór modelu działania w chmurze ma jeszcze jedną zaletę. Gdyby okazało się, że uzasadnione jest uruchomienie Listonica na serwerach zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych, w celu zmniejszenia opóźnienia spowodowanego odległościami geograficznymi, platforma Azure umożliwia takie rozwiązanie poprzez uruchomienie aplikacji w amerykańskim data center i synchronizowanie bazy danych.

Co więcej, wysoka skalowalność Windows Azure likwiduje wszystkie bariery kosztowe związane z rozwojem usług. W przypadku znacznego wzrostu użytkowników aplikacji, dosłownie w kilka minut można skonfigurować platformę do przyjęcia dowolnego obciążenia.

Wysoka dostępność usługi we wszystkich zakątkach świata zapewni firmie możliwość rozszerzenia obszaru działalności na inne kraje, bez konieczności dużych inwestycji w infrastrukturę IT. W przypadku tradycyjnego rozwiązania informatycznego nie byłoby to możliwe. Z kolei rozproszenie Windows Azure i SQL Azure na wiele centrów danych gwarantuje wysoką wydajność i bezpieczeństwo. Użytkownicy z całego świata będą mogli korzystać z serwisu w taki sam sposób.

Wychodzimy z naszym rozwiązaniem globalnie, a dzięki Azure możemy je mieć w wielu językach. Do tego nie musimy posiadać osobnego data center w Stanach Zjednoczonych. Wszystkim zarządza Microsoft, więc aplikacja jest bardziej wydajna i bezawaryjna. – mówi Filip Miłoszewski.

Zachęcamy do zapoznania się z filmem prezentującym działanie Listonic na telefonie z systemem Windows Phone 7: http://youtu.be/H51a-K28tyA.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej