Strona główna / Biznes / Lenovo W 520 vPro - test subiektywny
poniedziałek 29 sierpień 2011 | Bartek Kamiński
Lenovo W 520 vPro - test subiektywny
Notebooki Lenovo z serii ThinkPad zdążyły nas przyzwyczaić do solidnej, wytrzymałej budowy, konserwatywnej estetyki i odporności na wiele uszkodzeń mechanicznych. Co powstanie z połączenia notebooka ThinkPad z Workstation?

Na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to komputer, który rozpada się od byle stłuczenia czy też zacina się przy pierwszym-lepszym programie graficznym czy bardziej wymagającej grze komputerowej. Lenovo W520 vPro z serii ThinkPad to połączenie wytrzymałości biznesowego notebooka z wydajną i efektywną stacją roboczą (W od ang. Workstation), która zadowoli większość, jeśli nie każdego wymagającego użytkownika.

Estetyka

Jak już zostało wspomniane, ThinkPad W520 nie odbiega estetycznie od swoich poprzedników – matowa, czarna obudowa z prostymi krawędziami dość łatwo się kurzy, ale wygląda bardziej elegancko niż kolorowe konsumenckie  IdeaPady. Duży, 15-calowy monitor otwiera się po przesunięciu odpowiedniego klawisza z przodu obudowy co obecnie należy do rzadkości. Wnętrze również nie zaskakuje  – tradycyjnie, czerwony TrackPad między literami G, H i B może nam zastąpić chropowatego TouchPada poniżej. Po prawej stronie, pod klawiaturą znajduje się także czytnik linii papilarnych – część technologii ThinkVintage.

Moc

Lenovo ThinkPad W520Jeszcze przed włączeniem komputera naklejki poniżej klawiatury informują, że jest to niezwykle wydajny sprzęt – procesora Intel Core i7 vPro nie stosuje się wszędzie. Potwierdza to także wynik programu Geekbench, którego używamy do miarodajnego testowania komputerów – 4355 punktów, co niewątpliwie jest jednym z lepszych wyników.

Jednak praca procesora to nie wszystko co zachwyca w W520 – dzięki technologii Enhanced Experience 2.0 Windows 7 bootuje się szybciej niż w innych komputerach czy laptopach. Karta graficzna również jest bardzo wydajna – to NVIDIA Quadro 1000M z 2GB VRAM.

Warto podkreślić, że dzięki zastosowaniu najnowszych procesorów Intel  vPro sprzęt posiada sprzętowe wsparcie wirtualizacji (VT-x, VT-d).  Rzecz nie do przecenienia w przypadku sprzętu do zastosowań profesjonalnych.

ThinkVintage

ThinkVintage to technologia przeznaczona dla rozwiązań biznesowych, zapewniająca bezpieczeństwo pracy i wymiany informacji oraz inteligentne zarządzanie energią i czasem działania komputera. W skład tej technologii wchodzą takie rozwiązania jak:

  • czytnik linii papilarnych – zapewnia bezpieczeństwo dostępu do notebooka
  • password manager – zarządzanie hasłami dostępu
  • szybkie odtwarzanie danych – szybkie przywracanie danych z kopii zapasowych
  • szybkie kasowanie poufnych informacji
  • Power Manager – zarządzanie zużyciem energii i działaniem akumulatora

Więcej o ThinkVantage : W poszukiwaniu przewagi nad konkurencją


 

 

Punktem odniesienia w teście Geekbench jest wynik bazowy równy 1000, którym jest ocena Power Mac G5@1.6GHz. Wyższe wyniki są lepsze.

Ocena Geekbench wzrasta liniowo. Na przykład, jeśli porównujemy dwa komputery: pierwszy który otrzymał 1000 pkt i drugi 1600, oznacza to że ten ostatni jest  dwa razy szybszy od pierwszego.

Wyniki referencyjne:

Procesor

Punkty

Intel Pentium 4 (1 rdzeń @ 2660 MHz)

1044

Intel Core 2 Duo E6300 (2 rdzenie @ 1860 MHz)

2102

Intel Core 2 Quad Q8200 (4 rdzenie @ 2330 MHz)

4000

Intel Core i7 920 (16 rdzeni @ 2670 MHz)

7500

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej