Strona główna / Biznes / Najmocniejsza domena w Europie
czwartek 08 wrzesień 2011 | Cezary Tchorek-Helm/NASK
Najmocniejsza domena w Europie
Wg opublikowanych badań NASK, rejestr domeny .pl charakteryzuje się najwyższą dynamiką w Europie. Dynamika wynosząca 1,38 proc. pozycjonuje Polskę na pierwszym miejscu, drudzy są Hiszpanie a trzeci Portugalczycy.


Kolejny kwartał pokazuje, jak szybko rozwija się polski Internet. Na koniec pierwszego półrocza 2011 r. w domenie .pl było zarejestrowanych 2 137 522 nazw, co oznacza, że od początku kwietnia do końca czerwca pojawiło się 70 469 nowych wpisów. Rejestr polskiej krajowej domeny powiększył się w II kwartale 2011 r. o ponad 70 tys. nazw. Dynamika tego wzrostu jest najwyższa wśród państw Unii Europejskiej. 20 lat od podłączenia Polski do sieci, w domenie .pl funkcjonuje ponad 2 miliony nazw.

2 000 000 nazw

W polskim rejestrze, który został ustanowiony w 1990 r., znajdują się obecnie ponad 2 miliony nazw.

Pierwsze domeny pojawiły się w 1991 r. i należały głównie do uczelni wyższych: „fuw.edu.pl", „astrouw.edu.pl", „camk.edu.pl", „uw.edu.pl", „iiuj.edu.pl", „uj.edu.pl", „cyf-kr.edu.pl”. W 1995 r. zarejestrowanych było 91 nazw, 5 lat później – prawie 90 tys., a w 2005 r. – niecałe pół miliona. Milionowej rejestracji dokonano w maju 2008 r.

„Polski rejestr jest najbardziej dynamiczny w całej Europie i to pokazuje, że ma jeszcze duże możliwości rozwoju. Spośród 800 tys. abonentów nazw domeny .pl, około 63 proc. to przedsiębiorcy,a biorąc pod uwagę, że jest ich w Polsce kilka milionów, to znaczna część nie ma jeszcze zarejestrowanej swojej nazwy domeny. W perspektywie najbliższych kilku lat dodatkowym elementem wzrostu może okazać się rejestracja nazw domeny przez osoby fizyczne” – mówi Artur Piechocki, Kierownik Działu Domen NASK.

Narodowy rejestrator pierwszy w Europie

Nazwy w domenie .pl są rejestrowane przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową, która jest instytutem badawczym. Rejestracja odbywa się głównie za pośrednictwem partnerów – obecnie niemalże 180. Oprócz zwykłych rejestracji, mogą oni zamawiać tzw. opcje, które polegająna uzyskaniu pierwszeństwa do nazwy domeny w sytuacji, gdy powróci ona do puli nazw domeny wolnych do rejestracji. Okres pierwszeństwa wynosi 3 lata. NASK uruchomił tę usługę, jako pierwszyw Europie. Rejestrujący mogą również skorzystać z możliwości dwutygodniowego testowania danej domeny pod kątem ruchu i przydatności do celów wyznaczonych przez abonenta. 

Szybkość rejestracji, jakość

Tempo, w jakim pojawiają się nowe nazwy, daje szansę na prześcignięcie Włochów, którzy są na czwartym miejscu w rankingu europejskich rejestratorów (2 208 854 rejestracji). Równie ważny jest wzrost, jakości usług oferowanych przez NASK, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa, gdzie planuje się uruchomienie rozwiązania bazującego na protokole DNSSEC. Zapewni to autoryzację źródeł danych (serwerów DNS), dzięki którym będzie można skuteczniej zabezpieczyć się przed takimi niebezpieczeństwami jak np.  phishing (czyli podszywaniem się pod oryginalną witrynę internetową).

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej