Badanie IBM, którego celem byÅ‚o zbadanie potrzeb odbiorców energii na caÅ‚ym Å›wiecie, objęło 10 tys. osób w 15 krajach na caÅ‚ym Å›wiecie, w tym z Polski. WykazaÅ‚o dużą przepaść pomiÄ™dzy tym, jakÄ… wiedzÄ… odbiorcy dysponujÄ…, a jakiej potrzebujÄ…, by zredukować zużycie prÄ…du i czerpać korzyÅ›ci z inteligentnej energii. PrzykÅ‚adowo, ponad 30 proc. ankietowanych na Å›wiecie nigdy nie sÅ‚yszaÅ‚o terminu “dolar (lub inna waluta) za kWh”, zaÅ› ponad 60 proc. nie zna znaczenia terminów takich jak inteligentne sieci oraz inteligentne liczniki.
Podobnie jest w Polsce, gdzie temat inteligentnych sieci energetycznych jest niemal nieznany.
- Aż 76 proc. polskich respondentów nie wie, czym sÄ… inteligentne sieci, zaÅ› znajomość terminu „inteligentny licznik” znajduje siÄ™ znacznie poniżej Å›redniej Å›wiatowej.
- Polacy natomiast deklarujÄ…, że dobrze wiedzÄ…, za co pÅ‚acÄ…. 61 proc. respondentów potrafiÅ‚o opisać, czym jest taryfa czasowo-strefowa za energiÄ™.
- JednoczeÅ›nie 54 proc. Polaków nie orientuje siÄ™, czy ich dostawca energii oferuje ekologicznÄ… energiÄ™.
Badanie wykazaÅ‚o także Å›cisÅ‚y zwiÄ…zek pomiÄ™dzy wiedzÄ… odbiorców, a oczekiwaniem zmian i akceptacjÄ… nowych, inicjatyw energetycznych. 61 proc. respondentów, dysponujÄ…cych ugruntowanÄ… wiedzÄ… o energii i jej cenach, pozytywnie ocenia plany tworzenia inteligentnych sieci i inteligentnych liczników. WÅ›ród osób z niewielkÄ… wiedzÄ… na ten temat, pozytywnie ocenia te plany jedynie 43 proc. osób.
„OdnotowaliÅ›my znaczny postÄ™p w dziedzinie nowych technologii oszczÄ™dzania energii. JednoczeÅ›nie wielu odbiorców nie rozumie ofert kierowanych do nich i korzyÅ›ci, jakie z nich pÅ‚ynÄ…. Tegoroczne badanie wskazuje potrzebÄ™ edukacji z użyciem zrozumiaÅ‚ych terminów oraz za pomocÄ… odpowiednich kanaÅ‚ów komunikacji. Ludzie chcÄ… oszczÄ™dzać, musimy im tylko pokazać jak to robić” - mówi Elżbieta Starakiewicz, Energy & Utilities Business Development Executive w IBM Polska.
Zmiany postrzegania i dziaÅ‚ania odbiorców
Postrzeganie, oczekiwanie i dziaÅ‚anie odbiorców energii zmieniÅ‚o siÄ™ na przestrzeni ostatnich 4 lat. Pomimo wysiÅ‚ków energetyków i caÅ‚ego przemysÅ‚u, by stworzyć narzÄ™dzia oszczÄ™dzania energii przyjazne odbiorcom, wielu z nich nadal nie ma informacji lub odpowiedniej motywacji, by dokonywać lepszych wyborów energii. Niektóre z kluczowych wyników „2011 IBM Global Utility Consumer Survey” nabierajÄ… dodatkowego znaczenia w połączeniu z wynikami ubiegÅ‚orocznych prac ekspertów IBM oraz naukowców akademickich, którzy badajÄ… zachowania konsumenckie.
Kluczowe czynniki wpÅ‚ywu- Alternatywna motywacja – pierwszym krokiem na drodze do uaktywniania zmian zachowaÅ„ jest wiedza o tym, że konsumenci przy decyzjach dotyczÄ…cych energii nie kierujÄ… siÄ™ wyłącznie czynnikami finansowymi, ale także motywujÄ… ich komfort, równowaga oraz pewność perspektyw krajowej gospodarki. Wybory dzisiejszych mÅ‚odych konsumentów oparte sÄ… na trosce o Å›rodowisko naturalne, podczas gdy osoby po 55. roku życia uznajÄ… kondycjÄ™ krajowej gospodarki, jako kluczowy czynnik decydujÄ…cy o ich decyzjach w sprawie zużycia energii. WedÅ‚ug badania, w porównaniu do lat poprzednich kwestie finansowe nie dominujÄ… procesu decyzyjnego.
- DostÄ™pność informacji - o podejmowanych decyzjach czÄ™sto stanowi również sposób formuÅ‚owania i zaprezentowania możliwoÅ›ci wyboru. PrzykÅ‚adowo, prezentowanie zbyt wielu opcji może być niekiedy szkodliwe i może ostatecznie zniechÄ™cić konsumentów. Ta reguÅ‚a jest zgodna z wynikami badaÅ„ IBM, które pokazujÄ…, że konsumenci poniżej 25. roku życia sÄ… podatni na podążanie Å›ladem innych. MÅ‚odzi ludzie, zamiast wypracowywać swoje wÅ‚asne zdanie, 2,5 razy częściej niż osoby po 55. roku życia opierajÄ… swoje decyzje na opiniach znajomych. PrezentujÄ…c prawidÅ‚owÄ… równowagÄ™ wyborów, energetycy mogÄ… pomóc w zmniejszeniu koniecznoÅ›ci podejmowania zÅ‚ożonych i czasochÅ‚onnych decyzji, które mogÄ… utrudniać konsumentom niezależne wybory w kwestii zużycia energii.
- Czynniki spoÅ‚eczne - innym sposobem na zwiÄ™kszenie aprobaty dla idei inteligentnych sieci jest oddziaÅ‚ywanie na spoÅ‚ecznÄ… naturÄ™ konsumentów. Ludzie w swoich wyborach, uwzglÄ™dniajÄ… kwestiÄ™ akceptacji spoÅ‚ecznej, a czÄ™sto naÅ›ladujÄ… zachowanie innych. W celu popularyzacji oszczÄ™dzania energii buduje siÄ™ wiÄ™c specjalne portale konsumenckie, które umożliwiajÄ… konsumentom porównywanie zużycia energii z sÄ…siadami. Jednym z dostawców energii, którzy już wykorzystujÄ… taki portal do zachÄ™cania odbiorców do zmniejszania zużycia energii, jest Enemalta Corporation and Water Services Corporation na Malcie.
Poprzez zrozumienie psychologii wyborów i podejmowania decyzji, przemysÅ‚ energetyczny może zidentyfikować najwiÄ™ksze bariery hamujÄ…ce zmiany, odkryć możliwoÅ›ci ulepszeÅ„, rozwinąć nowe metody komunikacji oraz stworzyć programy, które odpowiadajÄ… zapotrzebowaniom odbiorców.
O badaniu
„2011 IBM Global Utility Consumer Survey” jest częściÄ… globalnego programu badania konsumentów, rozpoczÄ™tego przez IBM w 2007 roku. Do tej pory przeprowadzone zostaÅ‚y dwa badania – w 2007 roku „Plugging in the consumer: Utility business models for the future” („PodłączajÄ…c konsumenta: biznesowe modele przyszÅ‚oÅ›ci w energetyce”) oraz w 2009 roku „Lighting the way: Understanding the smart energy consumer” („OÅ›wietlajÄ…c drogÄ™: zrozumieć odbiorcÄ™ inteligentnej energii”). Raporty te koncentrowaÅ‚y siÄ™ na konsumentach i rozwoju ich relacji z dostawcami energii.