Strona główna / Biznes / Rozwiązania komercyjne vs open source
czwartek 15 wrzesień 2011 | Robert Kamiński
Rozwiązania komercyjne vs open source
Niedawny kryzys gospodarczy mocno uderzył w Islandię i Reykjavik, miasto stołeczne tego niewielkiego kraju. Natuaralnym zachowaniem administracji publicznej było obniżenie kosztów przez wszystkie agendy rządowe kraju. Aby uniknąć zwolnień lub podnoszenia podatków, zaczęto szukać okazji do znacznego obniżenia kosztów. Zespół IT Reykjaviku opracował strategię oszczędnościową polegającą na skonsolidowaniu wielu środowisk i aplikacji w pojedynczą infrastrukturę, która spełniałaby zróżnicowane potrzeby miasta.

Pod uwagę brano rozwiązania komercyjne jak również rozwiązania open source, takie jak Linux Enterprise Desktop i OpenOffice.org. Co ciekawe po porównaniu kosztów miasto wybrało technologie Microsoftu, w tym Microsoft Office 2010 i Windows 7 Enterprise, jako swoje zunifikowane rozwiązanie infrastrukturalne i desktopowe. Wybierając tańsze rozwiązanie, zespół IT dopasował swoją strategię do szerszej wizji ekonomicznego ożywienia Reykjaviku.

Według przedstawicieli Reykjaviku rozwiązanie Microsoftu przyniesie 27 procent oszczędności w porównaniu ze środowiskiem mieszanym. „Niższy łączny koszt użytkowania, wyższy komfort pracy z Windows 7 i Office 2010 oraz integracja Office 2010 z serwerowymi aplikacjami Microsoftu to czynniki, które w największym stopniu wpłynęły na naszą decyzję”, powiedział Sigthór Örn Gudmundsson, wicedyrektor ds. informacji, miasta Reykjavik.

Miasto Reykjavik zatrudnia około 8000 pracowników i zarządza obowiązkowym systemem szkolnictwa dla 14 000 uczniów. Personel IT liczący 45 osób świadczy scentralizowane usługi na rzecz wszystkich wydziałów miejskich i szkół publicznych.

Konsolidacja przynosi oszczędności

W następstwie światowego kryzysu finansowego w 2008 r. gospodarka Islandii została poważnie osłabiona. W rezultacie miasto zaczęło ciąć budżety i wydatki na wszystkich poziomach. Hjörtur Grétarsson, główny dyrektor ds. informacji w Reykjaviku, wyjaśnia: „Burmistrz jasno zapowiedział, że nawet w tych trudnych czasach miasto nie będzie zwalniać ludzi, nie każe płacić więcej za swoje usługi i nie zwiększy podatków dla obywateli. Oczekiwał jednak, że wydziały operacyjne znajdą nowe sposoby na znaczne ograniczenie kosztów”.

Wydziały operacyjne miasta i systemy szkolne korzystały z aplikacji działających w oddzielnych środowiskach. Były to liczne aplikacje desktopowe i pocztowe, takie jak Microsoft Office 2003, Windows XP, Lotus Notes 8.5 i GroupWise 8.0. Zespół IT skupił swoją strategię oszczędnościową na konsolidowaniu tych zdecentralizowanych środowisk i aplikacji w prostszą infrastrukturę. „Zarządzanie tą mieszanką technologii stało się zbyt kosztowne i skomplikowane”, twierdzi Grétarsson.

Z myślą o ograniczeniu kosztów zespół IT rozważał również przejście na oprogramowanie open source, w tym SUSE Linux Enterprise Desktop i OpenOffice.org 3.2 Novell Edition. „Początkowo najbardziej zależało nam na ograniczeniu łącznych kosztów licencjonowania. Technologia open source wydawała się tańszą opcją — mówi Sigthór Örn Gudmundsson, wicedyrektor ds. informacji w Reykjaviku i architekt miejskiej infrastruktury technologicznej. — Szybko uświadomiliśmy sobie jednak, że większości spośród naszych ponad 400 aplikacji nie dałoby się uruchomić w Linuksie bez dodatkowej pracy. Niektóre aplikacje, na przykład w systemach finansowych i kadrowych, były zgodne z Microsoft Office, ale nie z OpenOffice.org. Ponadto przynajmniej jedna trzecia naszych użytkowników nadal potrzebowałaby oprogramowania Microsoft Office do codziennej pracy. Na przykład 800 pracowników finansowych i administracyjnych nie chciało rezygnować z programu Microsoft Excel [arkusza kalkulacyjnego]”.

Co więcej, personel IT nie znał się dobrze na konserwacji i obsłudze technicznej Linuksa i pakietu OpenOffice.org. Grétarsson dodaje: „Aby uzyskać usługi partnerskie dla aplikacji open source, musielibyśmy szukać pomocy w innych krajach, takich jak Dania. Przy niesprzyjających kursach wymiany spowodowanych kryzysem gospodarczym koszty współpracy z partnerami spoza Islandii byłyby znacznie wyższe”.

Przed podjęciem decyzji miasto postanowiło jeszcze raz przeanalizować koszty użytkowania oprogramowania open source i porównać je z kosztami pełnego rozwiązania Microsoftu.

Rozwiązanie

Na początku 2010 r. zespół IT zawęził rozważane opcje do dwóch rozwiązań: jednego opartego na pojedynczym systemie infrastrukturalnym i desktopowym Microsoftu, a drugiego opartego na środowisku mieszanym, złożonym zarówno z technologii sieciowych oraz desktopowych open source, jak i Microsoftu.

Racjonalizacja kosztów

Zespół IT przeprowadził analizę kosztów platformowych w celu porównaniu wydatków na oba rozwiązania. Sigthór Örn Gudmundsson mówi: „Wiedzieliśmy, że pojedyncze rozwiązanie Microsoftu przyniosłoby oszczędności, ale nie byliśmy pewni, czy wyrównałyby one różnicę związaną z niższymi kosztami licencjonowania oprogramowania open source”.

Zespół IT ocenił koszty pierwszego roku obsługi technicznej, kładąc szczególny nacisk na porównanie pakietów biurowych — Microsoft Office i OpenOffice.org. Miasto stwierdziło, że łączny roczny koszt pojedynczej infrastruktury Microsoftu z pakietem Microsoft Office 2010 będzie o 27 procent niższy w porównaniu ze środowiskiem mieszanym obejmującym pakiet OpenOffice.org.

Kategorie kosztów1

OpenOffice.org2

Microsoft Office3

Licencje i konserwacja

260 000 dol.

613 000 dol.

Koszty wdrożeniowe

175 000 dol.

87 000 dol.

Bieżące koszty wsparcia IT

26 000 dol.

13 000 dol.

Bieżące koszty użytkowania

350 000 dol.

-

Inne koszty

166 000 dol.

-

Łączne koszty

977 000 dol.

713 000 dol.

Różnica

264 000 dol.

 

Korzyści

Obniżając koszty ponoszone przez miasto, zespół IT dopasował swoją strategię i technologię do wizji Reykjaviku w zakresie ożywienia gospodarczego. „Nasza zunifikowana infrastruktura pozwala ograniczyć koszty IT, a jednocześnie spełnić codzienne wymagania i wyobrażenia zróżnicowanego grona użytkowników. Niższy łączny koszt użytkowania, wyższy komfort pracy z Windows 7 i Office 2010 oraz integracja Office 2010 z serwerowymi aplikacjami Microsoftu to czynniki, które w największym stopniu wpłynęły na naszą decyzję”, mówi Sigthór Örn Gudmundsson.

Wdrożenie zapewniło także ograniczenie wydatków na przyszłość. Dzięki wyższej wydajności i kompatybilności Windows 7 i Office 2010 personel IT mógł wykorzystać większość istniejącego sprzętu. „Windows 7 działa znacznie lepiej niż Windows XP, nawet na starszym sprzęcie. Dzięki temu będziemy mogli przedłużyć eksploatację sprzętu, w który już zainwestowaliśmy”, mówi Gudmundsson.

Wdrożone oprogramowanie i usługi

Microsoft Office

  • Microsoft Excel 2010
  • Microsoft Outlook 2010

Oferta serwerowych produktów Microsoftu

  • Microsoft Exchange Server 2010
  • Microsoft Forefront Identity Manager 2010
  • Microsoft Lync Server 2010
  • Microsoft SharePoint Server 2010
  • Microsoft System Center Operations Manager 2007 R2

Technologie

  • Usługi domenowe Active Directory

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej