Strona główna / Biznes / Co to jest ultrabook?
niedziela 18 wrzesień 2011 | Cezary Tchorek-Helm/Intel
Co to jest ultrabook?
Intel podejmuje walkę o nową definicję części rynku, która będzie zdominowana przez nowe urządzenia mobilne definiowane obecnie, jako ultrabooki. Co to jest? To notebooki, które wg zamysłu Intela,mają pozwalać zarówno na tworzenie, jaki i na konsumpcję treści. Urządzenia maja być lekkie, piękne oraz dostępne powszechnie dzięki przystępnej dla masowego klienta cenie.

Aby zdefiniować kategorię ultrabooków, Intel zaczął od najbardziej pożądanych przez użytkowników cech osobistego urządzenia komputerowego, zarówno z perspektywy racjonalnej, jak i emocjonalnej. Podczas przemówienia na konferencji Intel Developer Forum (IDF) Mooly Eden, wiceprezes i dyrektor generalny PC Client Group, powiedział, że osobiste przetwarzanie danych przechodzi kolejną fundamentalną transformację wraz z tym jak Intel prowadzi prace nad stworzeniem nowej kategorii urządzeń mobilnych określanych nazwą Ultrabook.

„Ostatnio doświadczyliśmy tego rodzaju transformacji ponad 8 lat temu, kiedy pojawiła się technologia Intel Centrino. Dzisiejsze urządzenia napędzane naszymi procesorami Intel Core drugiej generacji oferują doświadczenia, jakich dotychczas nie zaznaliśmy, i nie zamierzamy na tym poprzestać. Wiemy, że ludzie oczekują więcej po swoich komputerach — chcą tworzyć, konsumować i dzielić się — i właśnie, dlatego postanowiliśmy uczynić z ultrabooka najbardziej adaptowalne, kompletne i satysfakcjonujące urządzenie” — powiedział Eden.

Transformacja komputera osobistego

Pierwsze ultrabooki, które mają pojawić się w sprzedaży w tegorocznym sezonie świątecznym, są oparte na procesorach Intel Core drugiej generacji. Dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, będą natychmiast budzić się nawet z najgłębszego uśpienia dzięki technologii Intel Rapid Start. Rodzina procesorów Intel Core drugiej generacji, wprowadzona na rynek wcześniej w tym roku, zapewnia zupełnie nowe wrażenia wizualne za sprawą wyższej wydajności oraz zintegrowanej grafiki. Eden oświadczył, że do dziś Intel dostarczył 75 mln procesorów Intel Core drugiej generacji, co oznacza, że jest to najszybciej sprzedający się procesor w historii firmy. Podkreśla to również nieustający globalny popyt na osobiste przetwarzanie danych —codziennie sprzedaje się około milion komputerów, do czego w znacznej mierze przyczynia się wzrost na rynkach wschodzących. Eden zaprosił na scenę przedstawiciela firmy Microsoft, aby zademonstrował system Windows 8 działający i wykonujący kilka aplikacji na intelowskich ultrabookach. Podkreślono ścisłą współpracę między firmami i wskazano przyszłe okazje, jakie stworzy system Windows 8 dla producentów szerokiej gamy urządzeń komputerowych, takich jak tablety, hybrydy i właśnie ultrabooki.

  • Eden opisał również Thunderbolt, nową, szybką, dwuprotokołową technologię wejścia-wyjścia zaprojektowaną z myślą o wydajności, prostocie i elastyczności. Thunderbolt umożliwia łączenie szybkiej pamięci masowej, monitorów i innych urządzeń peryferyjnych za pomocą jednego cienkiego kabla. Eden pokazał zebranym prototyp z technologią Thunderbolt działający pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows 7.

Nowość i będą w 2012

Eden zademonstrował gościom IDF procesor, który będzie napędzać ultrabooki w 2012 roku — procesor Intel Core trzeciej generacji (określany roboczą nazwą „Ivy Bridge”). Nowy procesor, który ma pojawić się w systemach w pierwszej połowie 2012 roku, zapewni wyższą wydajność i energooszczędność. Intel przeprojektował też rdzeń graficzny, aby zapewnić lepszą obsługę wideo i gier. Eden pokazał sześć prototypowych konstrukcji ultrabooków opartych na procesorach Intel Core trzeciej generacji i oznajmił, że w 2012 powinien być dostępny szeroki wybór takich urządzeń. Aby zapewnić użytkownikom spokój ducha, ultrabooki zaoferują wbudowane zabezpieczenia, w tym procesorowe technologie Intel Identity Protection oraz Intel Anti Theft. Rozwijając dostępne dziś możliwości, ultrabooki, notebooki i komputery stacjonarne następnej generacji będą mogły skorzystać na inicjatywie firm Intel i McAfee, które wspólnie opracowują usługę antykradzieżową McAfee dla ultrabooków. Rozwiązanie McAfee, które będzie dostępne w 2012 roku, jako pierwsze wykorzysta unikatowe technologie sprzętowe Intela i zaoferuje konsumentom ochronę urządzeń i danych, w tym możliwości blokowania urządzenia, wymazywania danych i śledzenia lokalizacji.

Wszyscy razem

Wzywając całą branżę do wspólnej pracy nad stworzeniem cienkich, lekkich i kompletnych urządzeń komputerowych, Eden wspomniał o takich komponentach, jak panele, klawiatury, baterie i obudowy, które wymagają dalszych innowacji, aby sprostać wizji ultrabooka. Intel dał przykład innowatorom, demonstrując nową technologię oszczędzania energii w laptopach, która ogranicza częstotliwość odświeżania, kiedy ekran ultrabooka jest statyczny.  LG Display, czołowy dostawca paneli ekranowych, jako pierwszy wprowadzi na rynek zoptymalizowany panel do ultrabooków z technologią Shuriken*, która zaoferuje monitory sięgające krawędzi o mniejszych wymiarach i niskim poborze mocy.

Urzeczywistniona wizja ultrabooka

Ultrabook to wieloletnia inicjatywa obejmująca całą branżę, która będzie wprowadzana w trzech fazach. Eden powiedział, że faza pierwsza jest obecnie w toku i wyda owoce w sezonie świątecznym, kiedy w sprzedaży pojawią się pierwsze ultrabooki, a faza druga rozpocznie się od premiery procesorów Intel Core trzeciej generacji w pierwszej połowie 2012 roku. W 2013 roku Intel wprowadzi do sprzedaży swój 22-nanometrowy procesor „Haswell”, zapoczątkowując trzecią fazę przejścia na ultrabooki. Na scenie IDF Eden zademonstrował procesor „Haswell” obsługujący wiele aplikacji jednocześnie. Urządzenia napędzane w przyszłości tym chipem zmienią oblicze osobistego przetwarzania danych za sprawą nowego poziomu energooszczędności procesora, który przyczyni się do tego, że bateria wystarczy na 10 dni działania w trybie gotowości z podłączeniem do sieci, a użytkownicy zyskają zupełnie nowy komfort w korzystaniu z komputera osobistego.

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej