Strona główna / Biznes / Stanowisko czy miejsce pracy dla małego przedsiębiorcy
sobota 08 październik 2011 | Cezary Tchorek-Helm
Stanowisko czy miejsce pracy dla małego przedsiębiorcy
Na stanowisku pracy spędzamy z komputerem wiele godzin dziennie. Ten truizm wygląda zupełnie inaczej, gdy zmienimy filozofię wyglądu i funkcji miejsca pracy. Zaproponowane przez mPosition stanowisko pracy jest w istocie narzędziem. To jedno z najlepszych stanowisk jest własne, mobilne i wielofunkcyjne. Po prostu rewolucja w życiu tych, którzy sami wybierają jak pracować.

mPosition jest odpowiedzią na zapotrzebowanie współczesnego użytkownika pracującego z notebookami. Rozwiązanie mPosition nie jest li tylko fotelem do pracy - to nieco futurystyczny sprzęt, który podaje w wątpliwość klasyczny podział  przestrzeni na „służbową”, w której się pracuje – i „prywatną”. Jak już informowaliśmy - projekt mPosition jest laureatem dwóch prestiżowych nagród TOP DESIGN award 2011 oraz Dobry Wzór 2011.

Mobilność siedząco-leżąca

Wraz z rozwojem społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy zmienia się charakter pracy – wzrasta udział intensywnej pracy umysłowej, nie wymagającej siły fizycznej, ale precyzji i długotrwałej zdolności do koncentracji uwagi. Dlatego ergonomiści coraz częściej poszukują alternatywnych pozycji pracy – m.in. pozycji siedząco-leżącej jako optymalnej dla wykonywania tego typu prac i najkorzystniejszej dla ciała ludzkiego z punktu widzenia biomechaniki mPosition jest wyrazem nowego kształtowania środowiska pracy i przybyszem z nieodległej przyszłości.

W stanie nieważkości najlepiej pracować

Wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego wykazały, że najodpowiedniejszą z punktu widzenia biomechaniki ludzkiego ciała pozycją do wielogodzinnej pracy z komputerem jest pozycja siedząco-leżąca, z tułowiem odchylonym do tyłu i kończynami dolnymi wyciągniętymi do przodu, lekko zgiętymi w kolanach. Taką pozycję w sposób naturalny przyjmują w pełni zrelaksowane osoby w warunkach bezgrawitacyjnych lub o zmniejszonej grawitacji (kosmonauci w przestrzeni kosmicznej, osoby zanurzone w wodzie).

  • W pozycji tej, w sposób naturalny, napięcie antagonistycznych grup mięśni prostowników i zginaczy pozostaje w równowadze, eliminując naprężenia w obrębie układu kostno-stawowego. Dzięki rozluźnieniu mięśni, pozycja ta wpływa również korzystnie na krążenie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstawania żylaków, zakrzepów oraz obrzęków. Odchylenie ciała ku tyłowi zmienia kierunek oddziaływania siły ciążenia, redukując mechaniczne obciążenie płaszczyzn ciała kontaktujących się z podłożem.

Wszystko regulowane przez użytkownika

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i możliwości regulacji parametrów relaksacyjnych (ruchomy podnóżek, regulacja podłokietników, mobilny stolik, regulowany zagłówek etc.), mPosition zapewni maksymalny komfort w optymalnej dla ciała pozycji siedząco-leżącej. Okazuje się, że praca z komputerem stanie się dużo mniej męcząca, gdy możliwa jest regulacja poszczególnych elementów stanowiska pracy. Odrębny nacisk położono także na elastyczność w dopasowywaniu fotela do indywidualnych potrzeb oraz preferencji użytkownika.

Regulowane nastawy:

  • wysokości  siedziska
  • głębokości siedziska
  • kąta nachylenia oparcia i siedziska
  • pozycji podłokietników (regulacja na wysokość oraz regulacja nakładek przód-tył)
  • pozycji podparcia lędźwiowego
  • wysokości zagłówka
  • kąta nachylenia zagłówka
  • głębokości podnóżka
  • położenia blatu pod komputer (w trzech płaszczyznach)

Cena/dostępność

Jak poinformował producent, prop;onowana cena netto produktu w wykonaniu bazowym wyniesie 4.000 złotych. Moduł sprzedażowy serwisu www.mposition.pl zawiera konfigurator, który umożliwia wybór wariantu, dobranie dodatków, a nawet samodzielne określenie kolorystyki produktu tworzonego według indywidualnego zamówienia.

Uwagi

Producent dopracował, co było do poprawienia (m.in. system dodatkowego mocowania notebooka) i wprowadza na rynek rewolucyjne narzędzie uzupełniające warsztat komputerowców. Kto wie – może fotel mPosition stanie się częścią oferty producentów notebooków? Aż chciałoby się mieć szansę kupienia pełnego kompletu czyli fotela i komputera. Z naszego punktu widzenia zgłaszamy wszakże jedną uwagę: desktopy ciągle jeszcze istnieją i są użytkowane. Jak połączyć mPosition z desktopem? Może trzeba pomyśleć i o tym.  

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej