Strona główna / Biznes / Jak drukować nowocześnie?
sobota 15 październik 2011 | Cezary Tchorek-Helm
Jak drukować nowocześnie?
Paradoks druku z komputera polega na tym, że staramy się go unikać. Większość kontentu obrazkowego przekazujemy w postaci linków do materiałów opublikowanych w sieci. Jednak bez druku świat nie istnieje, dlatego warto spojrzeć na tę technologię oczami HP.

Proces drukowania to nie tylko urządzenia. Drukarki są oczywiście ważne, ale dzisiaj daleko ważniejszy staje się dostęp do technologii i sama komunikacja z urządzeniami. W dobie wirtualizacji na znaczeniu zyskuje chmura, którą HP uczynił odpowiedzialną za przechowywanie drukowanych treści i komunikację.

„Drukuj” z Barcelony do Hong Kongu 

Dzisiaj oczywistością staje się komenda „drukuj” na trasie pomiędzy Europą a Chinami. Dzieje się tak, dlatego, że magazynowaniem treści zajęła się chmura, czyli cloud computing. Stąd w przypadku, coraz powszechniejszej globalnie, pracy rozproszonej, można obrabiać obrazy, rysunki techniczne czy dowolne treści do drukowania – w chmurze. Poprzez chmurę można wydać dyspozycję drukowania na dowolnej trasie i w dowolnym momencie. Oznacza to, że np. poprawiony projekt architektoniczny w Barcelonie zostanie wydrukowany w biurze chińskiego konsultanta w Hong Kongu i będzie na niego czekał, gdy architekci w Europie będą już spali. Oznacza to też, że dyspozycja drukowania może w istocie pójść na dowolną drukarkę w dowolnym miejscu świata.  Oszczędności i korzyści dla przedsiębiorców będą spowodowane faktycznym drukowaniem w miejscu przeznaczenia oraz mniejsza liczba urządzeń. Można spróbować wyobrazić sobie również usługi drukowania tak jak to ma miejsce z ksero. Wszystko dzięki komunikacji: dysponent – drukarka.

3 modele komunikacji druku

Z pozycji: ile drukarek, gdzie i jak drukować przeszliśmy z HP, na pozycję: jak komunikować się z urządzeniami.  HP daje użytkownikowi 3 drogi:

  • ePrint Wireless Direct Printing: komunikacja pomiędzy urządzeniem z zawartą na nim treścią a drukarką nie potrzebuje sieci ani Internetu; jest ustanowiona przez dowolne Wi-Fi jako peer-to-peer
  • AirPrint skierowany jest do korzystających z technologii Apple’a. Przy wykorzystaniu iOS 4.2 lub nowszych wersji wysyłamy na drukarkę przy pomocy programu z półki Apps (Apps: ePrint). Warunkiem jest zidentyfikowanie i faktyczna dostępność drukarki, którą wybieramy z naszego iPhone’a, iPada lub iPoda Touch
  • ePrint  jest najprostszym  drukowaniem wirtualnym. Wystarczy wysłać na adres drukarki email z załącznikiem, aby w sposób prosty dokonać wydruku.

Po sprawdzeniu okazuje się, ze wszystkie 3 drogi działają podobnie, chociaż osobiście preferuję tę dla posiadaczy diwajsów z Cupertino.  Wykorzystując wszystkie 3 sposoby driverów nie potrzeba żadnych. To istotna, choć nie jedyna przewaga. Najważniejszą jest sama komunikacja, która uznajemy za rewolucyjną. Przykładem modelu urządzenia, które ma wszystkie 3 sposoby na pokładzie jest HP LaserJet Pro 1217 nfw.

Druk cyfrowy na skalę przemysłową  

HP przygotował również największą drukarkę cyfrową w Europie: HP T300. Tutaj druk oznacza faktycznie czynności drukarni wielkonakładowej z tą różnicą, że inwestycja zwraca się wielokrotnie szybciej (3 lata) ni ż off-set. Druk cyfrowy jest tańszy i szybszy w przygotowaniu niż technologia tradycyjna.

Program cyfryzacji Bletchley Park

Jedną z interesujących aktywności HP jest pokazanych prasie w Dublinie jest program cyfryzacji zasobów wywiadu UK zgromadzonych w  Bletchley Park. Nazywane przez Brytyjczyków Narodowym Centrum Szyfrów, udostępnia obecnie zasoby zwolnione ustawowo z tajemnicy państwowej z okresu ostatniej wojny. HP dostarcza technologii do przeprowadzenia czasochłonnego procesu digitalizacji zasobów.

Bletchley Park nie mógłby powstać gdyby nie wkład Polski polegający na dostarczeniu w czasie wojny, niemieckiej rozkodowanej maszyny szyfrującej Enigma. Sama maszyna, a właściwie wykonany przez Polski wywiad fałszywy egzemplarz na nic by się nie zdała. Jak powszechnie wiadomo, już w latach 30-tychpolscy kryptolodzy (Rejewski, Różycki i Zygalski 1932) złamali szyfr główny Niemiec.  Tu jest, więc źródło wojennych sukcesów wywiadu brytyjskiego. Efekty prac Polaków będą dostępne szerzej dzięki programowi cyfryzacji umożliwiającej szeroki dostęp do archiwów w Bletchley Park.  

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej