Strona główna / Biznes / Jak dobrać telefonię internetową w firmie?
sobota 22 październik 2011 | Maciej Kaczmarek
Jak dobrać telefonię internetową w firmie?
Niskie koszty telefonii internetowej przekonują przedsiębiorstwa do rezygnacji z tradycyjnych rozwiązań telekomunikacyjnych. Przed wyborem nowej technologii warto jednak rozważyć optymalne warianty, uwzględniające potrzeby przedsiębiorstwa.  

Podstawową zaletą telefonii internetowej jest znacznie niższy koszt połączenia w porównaniu ze stawkami operatorów tradycyjnych. W ramach tego rozwiązania można korzystać z szeregu usług dawniej zarezerwowanych tylko dla największych firm, np. nagrywania rozmów, wirtualnej centrali oraz telekonferencji. Funkcje te są dostępne zarówno dla mikroprzedsiębiorstw, jak i dużych korporacji, a cała komunikacja odbywa się za pośrednictwem łącza internetowego. Rola, jaką spełnia telefon w przedsiębiorstwie, zależy od profilu jego działalności. Na alternatywne rozwiązania decydują się więc firmy, które w swojej bieżącej aktywności poniekąd zmuszone są do stałego kontaktu z klientami, dostawcami i  otoczeniem biznesowym. Po telefonię internetową sięgają również firmy intensywnie komunikujące się we własnej strukturze.  

„W ostatnich sześciu latach telefonia VoIP zanotowała gigantyczny wzrost zainteresowania. Od 2004 roku technologia ta najszybciej rozwijała się w USA, Chinach, Tajwanie, Brazyli oraz co ciekawe – właśnie w Polsce. Jesteśmy, zatem jednymi z głównych beneficjentów tego rozwiązania” – powiedział Maciej Kaczmarek z firmy NETGEAR.

Dla małych najprostsze

Małe przedsiębiorstwo w łatwy sposób może obniżyć koszy połączeń telefonicznych wykorzystując proste komunikatory głosowe, np. Skype. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć opłat związanych z wymianą informacji pomiędzy pracownikami. Umożliwia także tanią komunikację z rozmówcami zza granicy. Po wykupieniu niedrogiego pakietu minut można komunikować się z rozmówcą poza Polską, bez obawy o przekroczenie budżetu. W ramach usługi VoIP niektórzy operatorzy oferują numer stacjonarny z właściwym numerem kierunkowym (dla polskiej strefy numeracyjnej). To opcja jest szczególnie korzystna dla jednoosobowych firm, których właściciele długo przebywają poza krajem. Ich obecni i potencjalni klienci mogą dzwonić do nich jak na telefon stacjonarny, bez względu na miejsce pobytu ich rozmówcy.

Większe potrzeby, większe możliwości

Firmy, które potrzebują takich usług jak wirtualna centrala, fax, rejestracja rozmów, a nawet call center mogą zdecydować się na rozbudowaną usługę z zakresu telefonii IP. W tym celu warto skorzystać z usług specjalistycznej firmy. Zapewni ona niezbędną infrastrukturę, dostarczy odpowiedni sprzęt i oprogramowanie oraz udzieli potrzebnego wsparcia technicznego. W razie potrzeby, podmiot zewnętrzny może więc wykonać wszystkie niezbędne czynności. W zamian, pobiera stałe miesięczne wynagrodzenie. Zależy ono od zakresu udostępnianych usług oraz zastanej w firmie infrastruktury.

Duży może… sam

Większe przedsiębiorstwa, których potrzeby z zakresu telefonii są znaczne, mogą zbudować własną infrastrukturę dla połączeń VoIP. Nie musi to być przedsięwzięcie bardzo inwazyjne. Jeśli firmie zależy na zachowaniu standardowego telefonu na biurku, wystarczy wyposażyć swoją centralę telefoniczną w odpowiednią przystawkę do połączeń internetowych. Nie trzeba wtedy nawet szkolić pracowników do obsługi nowej technologii. Wiele jednak zależy też od aktualnej budowy sieci LAN i WLAN. Aby połączone ze sobą urządzenia działały, niezbędne jest specjalne oprogramowanie. Część firm zamawia indywidualne aplikacje, inne korzystają z rozwiązań na otwartej licencji, które z pewnością są znacznie tańszym rozwiązaniem. Taka struktura jest już gotowa do działania, wystarczy jedynie podpisać odpowiednią umowę z operatorem umożliwiającym połączenia poza siecią.    

„Do urządzeń budujących infrastruktury telefonii internetowej zaliczamy przede wszystkim przełącznik, który buduje nam sieć IP. Do takiej instalacji niezbędny jest również serwer. Warto pamiętać, że VoIP działa także w technologii bezprzewodowej, co w przypadku dużych firm oznacza rozmieszczenie punktów dostępowych. Jeśli dotychczas stworzona infrastruktura jest odpowiednio wydajna, zakup dodatkowych sprzętów nie będzie konieczny” – powiedział Maciej Kaczmarek z firmy NETGEAR.


 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej