Strona główna / Biznes / Rachunkowość w chmurze
wtorek 25 październik 2011 | erka
Rachunkowość w chmurze
Rachunkowość „w chmurze” jest zjawiskiem stosunkowo nowym. Księgowość jest dziedziną raczej konserwatywną i jako jedna z ostatnich poddaje się współczesnym trendom informatycznym i technologicznym.

Przetwarzaniem danych „w chmurze” (za angielskim określeniem „cloud computing”) zaczęto nazywać model działania systemów informatycznych, w którym miejsce instalacji serwerów nie ma znaczenia.

Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorstwa, kosztem sporych nakładów, fundowały sobie (i dalej to realizują) centra przetwarzania danych lub serwerownie, wyposażone w odpowiednią ilość serwerów, które pełnią różne funkcje. Do obsługi serwerów zatrudnia się administratorów oraz angażuje firmy ochroniarskie. Dzięki wprowadzeniu w ostatnich latach nowoczesnych rozwiązań okazało się, że koncepcja budowy własnego centrum danych nie zawsze jest efektywna.

Wirtualizacja i szybkie łącza tworzą chmurę

Nie będziemy wdawać się w szczegóły takich rozwiązań. Kamieniami milowymi postępu technologicznego były rozwiązania wirtualne np. VMware, oraz rozwój internetu. Istotnym elementem jest wzrost wśród przedsiębiorców świadomości zalet outsourcingu, czyli zlecania pewnych usług zewnętrznym partnerom.

Jak wspomniano, rachunkowość będzie również zmierzała w kierunku przetwarzania danych „w chmurze”. Pozwolą na to systemy informatyczne dostępne w sieci - na świecie furorę robi np.: serwis xero.com udostępniający rachunkowość on-line, w Polsce wirtualna mKsiegowa.pl.

Czynnikami wzmacniającymi ten trend będą usługi publiczne dostępne w internecie oraz integracja systemów księgowych z tymi usługami.

Deklaracje online

Jedną z bardziej dojrzałych usług jest system eDeklaracje. Składanie deklaracji podatkowych przez internet będzie nie tylko się upowszechniało, ale też będzie coraz łatwiejsze. Zamiast ręcznego wypełniania formularzy typu PDF, programy księgowe będą wyposażone w moduł wysyłania deklaracji on-line.

Istotną sprawą jest integracja w obszarze płatności. Chodzi tu nie tylko o wczytywanie wyciągów bankowych, ale bezpośrednią integrację z systemami płatności internetowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby księgowanie płatności elektronicznych odbywało się automatycznie. Kojarzenie płatności pobranej z systemu on-line z dokumentem sprzedaży jest zazwyczaj dużo prostsze niż księgowanie wyciągu bankowego pobranego z tradycyjnej bankowości elektronicznej.

Wystarczy pracownik zdalny

Warto również podkreślić uwagę na aspekt pracy zdalnej. Rachunkowość on-line nie wymaga już regularnego przychodzenia do biura w celu wykonywania swoich obowiązków. Można łatwiej godzić sferę prywatną z pracą. Organizacja działu księgowości, gdzie każdy pracownik ma prawo np. do jednego dnia pracy z domu nie jest trudna, mając program pracujący „w chmurze”. W dużych miastach może to oznaczać oszczędność 1-2 godzin tygodniowo, które trzeba spędzić na dojazd do pracy.

Łatwość integracji systemów „w chmurze” powoduje, że rozwiązania tanieją i są już dostępne dla małych firm.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej