Strona główna / Biznes / Na ile wyceniasz swoje dane?
sobota 05 listopad 2011 | Cezary Tchorek-Helm
Na ile wyceniasz swoje dane?
Pytanie antycypuje ważniejszą kwestię. Czy swoje dane kochasz bardziej niż inne rzeczy? Ostatnie badanie przeprowadzone przez Wakefield Research, na grupie ponad 1000 Amerykanów w wieku powyżej 18 lat, pokazało, że kochamy swoje komputery o wiele bardziej aniżeli nawet nasze własne wakacje.

Badanie to wykazało, że 50% ankietowanych  wolałoby stracić swoje wakacje aniżeli pliki zapisane na dysku swojego komputera. Mimo tego, iż obrączka jest uznawana za niezwykle ważny symbol małżeństwa, to 40% ankietowanych odpowiedziało, że woli stracić obrączkę aniżeli swoje bezcenne pliki i foldery. „Obrączkę można z łatwością odkupić, w przypadku plików komputerowych jest to nie możliwe” komentuje jedna z ankietowanych.

Skala wartości przeciętnego Amerykanina

Badanie pokazuje również, że bylibyśmy skłonni oddać bardzo dużo, jeśli tylko umożliwiłoby nam to odzyskanie utraconych danych. Badania pokazują, że Amerykanie byliby skłonni oddać w zamian za to między innymi:

  • Odstawienie piwa i wina na rok – zadeklarowało 34 proc.
  • Rezygnacja z kawy na rok – zadeklarowało 31 proc.
  • Rezygnacja z używania telefonu przez miesiąc – zadeklarowało 23 procent.
  • Rezygnacja z własnego wolnego czasu na rzecz koszenia trawnika swoich sąsiadów przez rok- zadeklarowało 18 proc.

„Badanie to po raz kolejny wskazuje, że największym czynnikiem zagrożenia naszych danych komputerowych, jesteśmy my sami” - komentuje Łukasz Nowatkowski, Ekspert ds. Bezpieczeństwa IT firmy G Data Software.

Od 500 dolarów do nieskończoności za dane

Prawie dwie trzecie ankietowanych stwierdziło, że są w stanie zapłacić za ich utracone dane, jeśli przyczyną tego była awaria komputera. Aż 21 procent było by w stanie zapłacić aż 500 dolarów, a 27 procent mówi, że zapłacą każdą cenę byle tylko odzyskać to, co utracili. Pomimo tego, że znaczna większość ankietowanych ma świadomość dużej wartości posiadanych danych elektronicznych, to prawie 40 procent z nich przyznaje, że nigdy nie robią kopi zapasowych dysków swoich komputerów, lub nie robili tego częściej niż raz na rok.

Badanie wykazało również, że pomimo ponad tego, iż ponad połowa z przebadanych straciła wszystkie swoje pliki osobiste w wyniku awarii komputera, to jednak nadal mają zbyt duże zaufanie do swoich komputerów.

Dane na dysku twardym

Z badania wynika, że 82 procent Amerykanów przechowują w formie elektronicznej pliki i akta, w większości nigdzie indziej, jak tylko właśnie na twardym dysku komputera. Ponadto, średnia wartość posiadanych na komputerze plików muzycznych i filmowych jest warta średnio około 400 dolarów na jednego użytkownika.

David Friend, dyrektor generalny i prezes Carbonite (firma oferuje usługi tworzenia kopii zapasowych danych), powiedział, że ludzie mają bezcenne zbiory zdjęć, informacji finansowych, setki dolarów w postaci mediów cyfrowych przechowywanych na komputerze, ale nadal nie podejmują niezbędnych środków ostrożności w celu zapewnienia, im bezpieczeństwa. 

Dla kontrastu warto zauważyć sposób w jaki ludzie ubezpieczają swoje inne cenne rzeczy, takie jak domy i samochody, a w jaki sposób obchodzą się ze swoimi często niezastąpionymi zasobami cyfrowymi.  

„U większości z nas wystąpiła co najmniej jedna większa strata danych w wyniku awarii sprzętowej jak i systemowej, ale nie wpłynęło to znacznie na naszą postawę mającą na celu większą dbałość o nasze wirtualne zasoby” - podsumowuje Ekspert G Data software, Łukasz Nowatkowski.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej