Strona główna / Biznes / Telepresence od Cisco dla małych firm w Ameryce
piątek 11 listopad 2011 | Cezary Tchorek-Helm
Telepresence od Cisco dla małych firm w Ameryce
Cisco nazywa swoją technologię telepresence intuicyjną. Cisco wprowadza do oferty nowe, rozszerzone produkty ― począwszy od niedrogich punktów końcowych, poprzez oprogramowanie klienckie do obsługi technologii wideo HD, aż po rozwiązania udostępniane w modelu cloud computing. Rozwiązania te zaprojektowano specjalnie po to, aby umożliwić korzystanie z technologii TelePresence każdemu i w każdym miejscu, w tym także małym i średnim firmom.

Mniejsze firmy potrzebują na ogół rozwiązań technicznych, które nie wymagają dużych nakładów inwestycyjnych i które można zainstalować, a także nimi zarządzać, bez intensywnego nadzoru ze strony działu informatyki.

Cisco Telepresence dla MSP za 99 dolarów

Dzięki temu rozwiązaniu klienci będą mogli kupić lub wydzierżawić wybrane uniwersalne lub osobiste punkty końcowe i podłączyć je do udostępnianej w modelu cloud computing usługi pod nazwą Cisco TelePresence Callway, wchodzącej w skład rozwiązania Cisco Collaboration Cloud. Usługa udostępniania w modelu przetwarzania w chmurze upraszcza korzystanie z technologii TelePresence oraz obniża jej koszty. Usługą Callway zarządza Cisco, a jej sprzedażą zajmują się Autoryzowani Partnerzy. Koszt subskrypcji najprostszej wersji usługi Callway wynosi 99 USD miesięcznie i obejmuje nieograniczoną liczbę połączeń przez Internet z dowolnym punktem końcowym systemu TelePresence, a także z dowolnym, opartym na standardach urządzeniem wideo innego producenta. Możliwe jest też organizowanie wideokonferencji wielostronnych, z udziałem nawet 12 uczestników.

Tylko w USA

Oferta ta, w połączeniu z najlepszą w branży infrastrukturą instalowaną w siedzibie klienta, a także dzięki współpracy z 14 usługodawcami udostępniającymi produkty TelePresence w hostingu, pozwala firmie Cisco oferować rozwiązania TelePresence przedsiębiorstwom dowolnej wielkości. Usługa Callway jest komercyjnie dostępna w Stanach Zjednoczonych.

Z sali posiedzeń zarządu na biurko i nie tylko

Firma Cisco rozszerza swoją najlepszą w branży ofertę punktów końcowych, wprowadzając do niej rozwiązania przeznaczone do sal posiedzeń zarządu, a także rozwiązania biurkowe i do innych zastosowań. Integruje też systemy TelePresence z architekturami Cisco do współpracy i odbioru treści wideo.

  • Cisco Jabber Video for TelePresence to oparta na standardach aplikacja do organizowania wideokonferencji HD, która szybko i łatwo zaprasza uczestników do wzięcia udziału w sesji TelePresence za pomocą ich komputerów biurkowych, laptopów lub tabletów. Klient korzystający z technologii TelePresence po prostu loguje się do dostępnego na całym świecie serwisu internetowego i wysyła zaproszenie do współpracowników mobilnych, klientów i dostawców, dzięki czemu mogą oni szybko, łatwo i bezpłatnie dołączyć do wideokonferencji TelePresence. Wersja beta aplikacji Cisco Jabber Video for TelePresence zostanie udostępniona na całym świecie w pierwszym kwartale 2012 r.
  • TelePresence MX 300  uniwersalny system do instalacji w pomieszczeniach, który ułatwia bardziej ekonomiczną i głębszą integrację technologii TelePresence z działalnością biznesową firmy. System MX300 można skonfigurować w zaledwie w 15 minut, z łatwością zamieniając małą lub średnią salę konferencyjną w pomieszczenie wideokonferencyjne dla dziewięcioosobowego zespołu. System zapewnia w przystępnej cenie rozdzielczość 1080p, wyświetlanie 30 ramek na sekundę oraz wysokiej jakości obraz wideo. Rozwiązanie zostanie wprowadzone do sprzedaży na całym świecie w pierwszym kwartale 2012 r.

 

Podobne artykuły
  • Cisco: sukces platformy UCS

    Cisco poinformowało o wdrożeniu platformy Cisco Unified Computing (Cisco UCS) u ponad 1...
  • Chmura 2.0

    53% firm spodziewa się, że korzystanie z rozwiązań chmurowych wpłynie na wzrost ich prz...
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej