Strona główna / Biznes / Każda informacja na Facebooku może być użyta przeciwko tobie
niedziela 13 listopad 2011 | Cezary Tchorek-Helm
Każda informacja na Facebooku może być użyta przeciwko tobie
Jak sprawdzono badając 50 byłych włamywaczy w Wielkiej Brytanii, 78 procent złodziei monitoruje Facebook, Twitter i Foursquare zanim wejdzie do konkretnego domu. Włamywacze, według badań firmy SesameCredit, sprawdzają aktualizacje statusu. Jeśli np. na Facebooku znajdą aktualne zdjęcia z wakacji, a do tego porównają to z informacjami na Twitterze mówiącymi, że właściciele są daleko poza domem, oznacza to dla nich zielone światło.

Umieszczanie w sieciach społecznościowych informacji o tym, że właśnie jesteś na wakacjach, czy też poza domem można porównać do pozostawienia głównych drzwi wejściowych do Twojego domu szeroko otwartych. Porównanie to powstało po ostatnim badaniu pokazującym, jak włamywacze korzystają z Internetu do planowania swoich kolejnych celów.

 „Oczywiście, nikt nigdy faktycznie nie napisze na swoich drzwiach frontowych, że właśnie wyjechał na wakacje. Ludzie jednak zdają się nie zauważać tego, że check-in na Foursquare równa się właśnie poinformowaniu potencjalnych włamywaczy, że akurat nie ma Cię w domu” -  komentuje Łukasz Nowatkowski, Ekspert ds. Bezpieczeństwa IT firmy G Data Software.

Amerykanie czyli szczyt głupoty 

Badania przeprowadzone przez SesameCredit wskazało, że 15 procent Amerykanów używa mediów społecznościowych, do poinformowania że właśnie wyszli z domu, podczas gdy 35 procent Amerykanów w wieku od 18 do 34 lat informuje za pomocą Twittera, gdzie aktualnie się znajdują. Dodatkowo „wszystkowidzące oko” GoogleStreetView daje włamywaczom kolejną przewagę: 74 procent przepytanych ex-złodziei stwierdziło, że używali Street View do obejrzenia domów zanim się do nich udali.

W dzień też kradną

Inaczej, niż jest to często przedstawiane w filmach, złodzieje nie zawsze działają pod osłoną ciemności. SesameCredit poinformował, że w 2010 roku do 38,1 procent napadów doszło w ciągu dnia, w przeciwieństwie do kolejnych 20,5 procent, do których doszło w nocy. Średnia wartość dóbr skradzionych podczas włamania w ciągu dnia wyniosła 2.158 dolarów.

Na szczęście istnieją sposoby na to, aby móc przebywać bezpiecznie w swoich ulubionych sieciach społecznych bez natychmiastowego narażania się na niebezpieczeństwo włamania do swojego domu, czy też narażenia bezpieczeństwa swojej rodziny. 

Znajomi znajomych zobaczą twoje zdjęcia z wakacji

  1. Upewnij się, że na Facebooku i Twitterze dostosowałeś wszystkie ustawienia prywatności tak, aby tylko znajomi mogli zobaczyć Twoje treści.
  2. Nie dodawaj znajomych, jeśli nie wiesz, skąd ich znasz.
  3. Nie ogłaszaj w aktualizacji swojego statusu lub gdziekolwiek indziej, że będziesz wyjeżdżać poza miasto.
  4. Jeśli konieczne chcesz dzielić się zdjęciami z wakacji, zrób to, ale dopiero jak wrócisz do domu.

 „Ale co najważniejsze pamiętaj, że każda informacja, którą pozostawiasz w Internecie na swój temat, może być użyta przeciwko Tobie” – podsumowuje Ekspert G Data Software.

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej