Firmy, które oferujÄ… dziÅ› na rynku tzw. „usÅ‚ugi w chmurze” przeÅ›cigajÄ… siÄ™ w obietnicach, które na pierwszy rzut oka wydajÄ… siÄ™ być, co najmniej przesadzone. MówiÄ… oni: nie kupuj systemów IT - i tak nie wykorzystasz ich peÅ‚nego potencjaÅ‚u; nie inwestuj w infrastrukturÄ™ informatycznÄ… - po co masz na to brać ciężkie do spÅ‚acenia kredyty; zapomnij o budowaniu serwerowni - przecież swoje dane możesz przechowywać bez wÅ‚asnych serwerów; z caÅ‚ego dobrodziejstwa systemów, sprzÄ™tu oraz infrastruktury informatycznej możesz z powodzeniem korzystać w peÅ‚ni, bez koniecznoÅ›ci ich kupowania na wÅ‚asność, dziÄ™ki modelowi cloud computing.
To rzeczywiÅ›cie prawda. DziÅ› informatyka dojrzaÅ‚a do tego, by być usÅ‚ugÄ…, co bardzo czÄ™sto daje szanse na pominiÄ™cie ogromnych inwestycji w sprzÄ™t i infrastrukturÄ™ IT, a zajÄ™cie siÄ™ wyłącznie tym, co konkretnej firmie przynosi najwiÄ™kszy zysk. Bardzo trafne jest popularne okreÅ›lenie, tÅ‚umaczÄ…ce usÅ‚ugowy model IT: Używasz tego, czego potrzebujesz, pÅ‚acisz za to, czego używasz. Czyli na zasadzie podobnej do korzystania z wody czy prÄ…du. Nikt rozsÄ…dny, aby mieć bieżącÄ… wodÄ™ nie buduje przecież prywatnych wodociÄ…gów, a kto chce mieć dostÄ™p do energii elektrycznej, nie stawia sobie elektrowni - pÅ‚aci jedynie za to, co zużyÅ‚.
Kluczowe korzyści
Cloud computing to przede wszystkim mniejsze koszty IT. Nawet firmy z sektora MSP, dla których wiele dobrodziejstw Å›wiata IT byÅ‚o dotÄ…d nieosiÄ…galnych choćby z powodu ich wysokiej ceny, dziÅ› może sobie pozwolić na nie byle jakie systemy. Dzieje siÄ™ tak dlatego, że nie kupujÄ…c i nie wdrażajÄ…c peÅ‚nych systemów informatycznych, korzystajÄ… one i pÅ‚acÄ… dostawcy jedynie za te funkcjonalnoÅ›ci, które rzeczywiÅ›cie wykorzystujÄ…. Można to zrealizować np. w formie subskrypcji konkretnej usÅ‚ugi i na okreÅ›lonÄ… liczbÄ™ użytkowników. Co wiÄ™cej, w sytuacji tej nie trzeba zajmować siÄ™ utrzymaniem systemów – wystarczy z nich korzystać w potrzebnym, Å›ciÅ›le okreÅ›lonym zakresie. Np. jeÅ›li firma prowadzi dziaÅ‚alność sezonowÄ…, korzysta i pÅ‚aci za usÅ‚ugÄ™ IT wyłącznie w czasie, gdy jej biznes kwitnie, nie muszÄ…c ponosić nakÅ‚adów na utrzymanie systemu, czy infrastruktury IT po sezonie.
Podobnie jest z serwerami. Można już zapomnieć o koniecznoÅ›ci ich kupowania i utrzymywania przez okrÄ…gÅ‚y rok. Wystarczy wykupić usÅ‚ugÄ™ wynajmu miejsca na serwerach u dostawcy IT, korzystać ze Å›ciÅ›le okreÅ›lonej pojemnoÅ›ci, dokÅ‚adnie wedÅ‚ug rzeczywistych potrzeb. Nie trzeba też z dalsza planować zasobów pamiÄ™ci i czekać tygodniami na dostarczenie serwera przez producenta. Wystarczy zgÅ‚osić potrzebÄ™ usÅ‚ugi i od rÄ™ki wynająć tyle pamiÄ™ci, ile jest aktualnie potrzebne. To doskonaÅ‚a możliwość, zwÅ‚aszcza wtedy, gdy wiÄ™ksze potrzeby pamiÄ™ci pojawiajÄ… siÄ™ raz na jakiÅ› czas, nawet w sposób wczeÅ›niej niezaplanowany.
Cloud computing sprzyja mobilnoÅ›ci. KorzystajÄ…c z wÅ‚asnych zasobów ulokowanych w chmurze, czyli w Internecie, nie jesteÅ›my już przywiÄ…zani do żadnej lokalizacji. DostÄ™p do swoich danych posiadamy wszÄ™dzie tam, gdzie jesteÅ›my i gdzie tylko jest dostÄ™p do Internetu. Ograniczeniem nie jest nawet maÅ‚a pamięć komputera, wszak informacje sÄ… przechowywane na serwerach naszego dostawcy i można siÄ™ do nich dostać z pomocÄ… prostej przeglÄ…darki internetowej.
Infrastruktura rozpisana na plusy
PrzykÅ‚adem korzyÅ›ci z usÅ‚ugowego modelu zarzÄ…dzania informatykÄ… jest także możliwość korzystania z infratsruktury informatycznej oferowanej wÅ‚aÅ›nie w tym modelu. Warto siÄ™ dokÅ‚adniej przyjrzeć poniższej analizie, która obrazuje, jak wiele utrudnieÅ„ i wydatków może nas ominąć w momencie skorzystania z innowacyjnej oferty infrastrukturalnej.
W klasycznym modelu, jeÅ›li klient potrzebuje infrastruktury serwerowej, ma do dyspozycji kilka opcji. Najczęściej wybierane sÄ…: zakup wÅ‚asnych serwerów oraz wykupienie usÅ‚ugi kolokacji w serwerowni, które jednak wiążą siÄ™ z:
- bardzo wysokim kosztem początkowym i umową na długi okres
- dzierżawÄ… serwerów umieszczonych w serwerowni (niski koszt poczÄ…tkowy, opÅ‚ata miesiÄ™czna nieadekwatna do stopnia wykorzystania infrastruktury, umowa na dÅ‚ugi okres)
Obydwa te warianty niosą też ze sobą pewne niedogodności:
- czas oczekiwania na infrastrukturę jest bardzo długi (z reguły kilka tygodni)
- klient jest wiązany umową na długi okres czasu (z reguły 24, a czasem nawet 36 miesięcy)
- rozbudowa infrastruktury klienta jest skomplikowana, zajmuje dużo czasu i wymaga odłączenia serwera
- ponieważ ciężko jest oszacować dokÅ‚adne zapotrzebowanie na moc obliczeniowÄ… – klienci bardzo czÄ™sto opÅ‚acajÄ… serwery o mocy obliczeniowej kilkukrotnie przewyższajÄ…cej ich faktyczne zapotrzebowanie.
Tymczasem w modelu IaaS (Infrastrukture as a Service) dostęp do infrastruktury serwerowej i zarządzanie nią staje się znacznie łatwiejsze:
- klient otrzymuje dostÄ™p do infrastruktury w ciÄ…gu kilku minut (czasem nawet sekund) od zÅ‚ożenia zamówienia
- rozliczenia najczęściej odbywają się w modelu pay-as-you-go, co oznacza, że z usługi można zrezygnować w dowolnym momencie
- rozbudowa infrastruktury odbywa się automatycznie i trwa maksymalnie kilka minut (istnieje możliwość powrotu do pierwotnej konfiguracji jeśli zapotrzebowanie spadnie)
- wydajność serwera może być dopasowana do potrzeby chwili
A co z wadami?
Przeciwnicy usÅ‚ugowego modelu zarzÄ…dzania informatykÄ… sÄ… zdania, że jego sÅ‚aboÅ›ciÄ… jest bezpieczeÅ„stwo. TwierdzÄ… oni, że np. wspóÅ‚dzielenie zasobów z innymi organizacjami w jednej serwerowni u dostawcy jest narażaniem siÄ™ na duże ryzyko wycieku danych i ich dostanie siÄ™ w niepowoÅ‚ane rÄ™ce. MyÅ›lÄ™ jednak, że w istocie jest dokÅ‚adnie odwrotnie. Warto bowiem zaznaczyć, że niewiele jest maÅ‚ych czy nawet Å›rednich firm, które mogÄ… sobie pozwolić na tak zaawansowane sposoby zabezpieczania danych, jak wiarygodni (!) dostawcy cloud computing , którzy z jakoÅ›ci swych usÅ‚ug uczynili istotÄ™ swego biznesu. Chyba żaden budżet firmy z obszaru MSP nie jest w stanie zbliżyć siÄ™ do poziomu nakÅ‚adów na bezpieczeÅ„stwo ponoszonego przez dostawców usÅ‚ug cloud’owych. Dość klarownym przykÅ‚adem dbania o bezpieczeÅ„stwo przez firmy Å›wiadczÄ…ce usÅ‚ugi IT jest fakt, że posiadajÄ… one zabezpieczenia choćby w postaci zastÄ™pczych serwerów, przygotowanych na wypadek awarii. Z takich możliwoÅ›ci nie jest w stanie skorzystać nawet maÅ‚a liczba firm z sektora MSP.
Co mówiÄ… autorytety?
WiesÅ‚aw RozÅ‚ucki, znany ekonomista i pierwszy prezes GieÅ‚dy papierów WartoÅ›ciowych, wypowiadajÄ…c siÄ™ na temat korzyÅ›ci z modelu cloud computing (w: HP Business Journal), podkreÅ›la, że w swej istocie jest to także przeniesienie kosztów ze staÅ‚ych na zmienne. W rzeczywistoÅ›ci wyglÄ…da to rozsÄ…dnie i zachÄ™cajÄ…co, zwÅ‚aszcza w czasach, które dla przedsiÄ™biorców sÄ… wyjÄ…tkowo niepewne i trudno przewidzieć sytuacjÄ™ ekonomicznÄ… nie tylko wÅ‚asnej firmy, ale i najbogatszych krajów Å›wiata. ZaÅ‚óżmy wiÄ™c, że firma ma zapotrzebowanie na wiÄ™ksze zasoby IT, ale odczuwa dużą niepewność, powodowanÄ… tym, że dzisiejsza inwestycja może siÄ™ dla niej jutro okazać trudna do udźwigniÄ™cia. Dlatego zamiast ponosić duże koszty inwestycyjne, zamawia usÅ‚ugÄ™ w modelu cloud, którÄ… w razie potrzeby można nie tylko dostosować do realnych potrzeb pod wzglÄ™dem funkcjonalnoÅ›ci, ale która także może być spÅ‚acana na bieżąco, w zależnoÅ›ci od rzeczywistego korzystania z niej. Ta elastyczność jest nie tylko ogromnÄ… pokusÄ… dla firm z sektora MSP, ale ich rzeczywistÄ… szansÄ… na rozwój i utrzymanie siÄ™ na rynku.