WedÅ‚ug badaÅ„ Instytutu TNS OBOP sytuacja w polskim e-biznesie wyglÄ…da niepokojÄ…co, szczególnie na tle krajów zachodnich (w Niemczech ok. 90 proc. firm posiada wÅ‚asnÄ… witrynÄ™). O ile z wykorzystaniem Internetu w polskich firmach nie jest tak źle, o tyle z promowaniem siÄ™ w sieci jest już dużo gorzej. Najmniej „wirtualne” sÄ… maÅ‚e, najczęściej jednoosobowe przedsiÄ™biorstwa.
- Tymczasem w Polsce jest 18 milionów internautów. Ilu z nich jest potencjalnymi klientami? To w sieci szukamy informacji o produktach czy usÅ‚ugach i to dziÄ™ki internetowi możemy je znaleźć bez wiÄ™kszego wysiÅ‚ku. Dlaczego zatem przedsiÄ™biorcy nie wykorzystujÄ… szansy na swój biznesowy sukces? Powody sÄ… bardzo różne. Część uważa, że wÅ‚asna witryna nie jest firmie potrzebna, że jej przygotowanie i późniejsze prowadzenie pochÅ‚onie zbyt dużo kosztów i czasu. Inni z kolei wychodzÄ… z zaÅ‚ożenia, że skoro majÄ… już staÅ‚ych klientów, to po im walczyć o nowych.
Od linii telefonicznych do światłowodu
Internet siÄ™ zmienia. PojawiajÄ… siÄ™ nowe aplikacje i technologie, które nie tylko uÅ‚atwiajÄ… życie internautom, ale przede wszystkim stwarzajÄ… ogromne możliwoÅ›ci biznesowe. Od czasu, kiedy równo 20 lat temu z budynku WydziaÅ‚u Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wysÅ‚ano pierwszy polski e-mail do Centrum Komputerowego Uniwersytetu w Kopenhadze, technologia internetowa wykonaÅ‚a ogromny skok. W 1996 roku Telekomunikacja Polska udostÄ™pniÅ‚a abonentom numer 0-20-21-22. DziÄ™ki niemu można byÅ‚o łączyć siÄ™ z Internetem, pÅ‚acÄ…c za impulsy - każde trzy minuty połączenia z sieciÄ…. PrÄ™dkość też pozostawiaÅ‚a wiele do życzenia. Strona potrafiÅ‚a siÄ™ Å‚adować nawet kilka impulsów, co bezpoÅ›rednio przekÅ‚adaÅ‚o siÄ™ na wysokie koszty połączenia. DziÅ› brzmi to jak powieść fantasy. – Obecnie dziÄ™ki sieci Å›wiatÅ‚owodowej możemy dostarczyć internet o przepustowoÅ›ci nawet do 10Gb/s – mówi PaweÅ‚ Dobosz z Seev. Różnica w rozwiÄ…zaniach to przewaga w biznesie, dlatego firmy z branży teleinformatycznej nieustannie poszukujÄ… najnowoczeÅ›niejszych technologii, które nierzadko decydujÄ… o sukcesie prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci i przewadze nad konkurencjÄ….
E-administracja
Sporym uÅ‚atwieniem dla przyszÅ‚ych przedsiÄ™biorców jest możliwość zaÅ‚atwienia spraw administracyjnych w sieci. Od lipca br. swojÄ… firmÄ™ możemy zaÅ‚ożyć przez internet. Aby skorzystać z tej możliwoÅ›ci, musimy posiadać e-podpis lub tzw. profil zaufany (poÅ›wiadczone urzÄ™dowo konto na rzÄ…dowym portalu ePUAP). NastÄ™pnie wypeÅ‚niamy wniosek, podpisujemy go, a dalsze czynnoÅ›ci tj. zgÅ‚oszenie do ZUS, zdobycie NIP, REGON wykonuje za nas system.
- DziaÅ‚alność gospodarczÄ… można też zaÅ‚ożyć bez e-podpisu czy konta na profilu zaufanym - trzeba wypeÅ‚nić wniosek, wydrukować i w ciÄ…gu tygodnia zanieść do urzÄ™du gminy. Tam zostaniemy wprowadzeni do CEIDG przez urzÄ™dnika. Portal www.firma.gov.pl nie ma jednak sÅ‚użyć wyłącznie do zakÅ‚adania firm. Ma być również źródÅ‚em informacji o przedsiÄ™biorstwach, sposobem na sprawdzenie potencjalnych partnerów biznesowych. Do tej pory byÅ‚o to trudne, bo dane o maÅ‚ych firmach rozproszone byÅ‚y po caÅ‚ym kraju. Wkrótce znajdÄ… siÄ™ w jednej, centralnej bazie.
Niestety, jak wynika z badania TS OBOP aż 45% przedsiÄ™biorców nie jest Å›wiadomych korzyÅ›ci, wynikajÄ…cych z posiadania wÅ‚asnej strony internetowej, a 32% nie ma czasu siÄ™ niÄ… zajmować. Jedno jest pewne: rozwoju cywilizacyjnego i technologicznego nie zatrzymamy, dlatego im szybciej zdamy sobie sprawÄ™ z możliwoÅ›ci jakie stwarza internet, tym Å‚atwiej przyjdzie nam osiÄ…gnąć biznesowy sukces.