Strona główna / Biznes / Konsumeryzacja IT:pracuj tak jak lubisz
wtorek 13 grudzień 2011 | Robert Kamiński
Konsumeryzacja IT:pracuj tak jak lubisz
Konsumeryzacja IT, czyli w uproszczeniu zjawisko przenoszenia prywatnych preferencji odnośnie narzędzi informatycznych z domu do pracy zatacza coraz szersze kręgi. Co ciekawe proces przebiega najszybciej w krajach rozwijających się i w małych firmach.

Badanie Evolving Workforce Research Program przeprowadzone przez firmy Intel i Dell potwierdza postępującą migrację konsumenckich technologii i postaw do miejsca pracy, a także silną zależność między jakością dostarczanych i wspieranych przez pracodawców technologii, a satysfakcją pracowników, ich motywacją do pracy i produktywnością.

Wybór technologii oraz możliwość wpływania na dostępne narzędzia w miejscu pracy jest również istotna – aby pomóc klientom w oferowaniu odpowiednich rozwiązań, które sprostają codziennym zadaniom. Raport wskazuje różnice w postawach w miejscu pracy w krajach rozwijających się, które charakteryzują się większym optymizmem i elastycznością niż w krajach rozwiniętych, gdzie technologia postrzegana jest jako mniej aspirująca, a technologie przyswajane są stopniowo.

Nowe metody pracy

Bazując na odpowiedziach zebranych w trakcie ponad 8 tysięcy wywiadów, raport podsumowuje postawy wobec nowych metod pracy, sposobów mierzenia produktywności, zmian i innowacji wprowadzanych przez samych pracowników, a także konfliktów między pracodawcami i pracownikami oraz samymi pracownikami o różnych umiejętnościach technologicznych. Najważniejsze z ustaleń raportu to:

  • Rozwinięte vs. rozwijające się: kraje rozwijające się wydają się o wiele bardziej otwarte na zmiany, które są wynikiem najnowszych trendów. Przedsiębiorstwa z Chin (59 procent), Brazylii (50 procent) oraz Meksyku (57 procent) prześcigają Wielką Brytanię (27 procent), Francję (28 procent) oraz Stany Zjednoczone (29 procent) w oferowaniu pracownikom wyboru nowych technologii. Pracownicy z Meksyku (83 procent) oraz Brazylii (76 procent) podchodzą o wiele bardziej pozytywnie do zmian w zwyczajach w miejscu pracy, napędzanych przez technologie i Internet, w porównaniu do Brytyjczyków (43 procent) i Amerykanów (46 procent).
  • Wybór technologii: 4 na 10 pracowników ma wpływ na technologie dostarczane im przez pracodawcę. Ta sytuacja częściej dotyczy firm z sektora prywatnego (45 procent), niż publicznego (32 procent). Sześciu na dziesięciu pracowników zadeklarowało, że mogłoby pracować dłużej, jeżeli dano by im wybór technologii wykorzystywanej do pracy. Współpraca między różnymi urządzeniami w firmach szybko staje się normą – 59 procent pracowników może obecnie wymieniać dane między wszystkimi swoimi urządzeniami.
  • Technologia rozwiązuje problemy: ponad 80 procent pracowników uznaje wkład technologii w rozwiązywanie problemów, jednak widać znaczącą dysproporcję w postawach między poszczególnymi branżami – aż 87 procent inżynierów i pracowników związanych z mediami zachwala wkład technologii w tej kwestii, wobec 67 procent pracujących w służbach ratowniczych i sektorze wojskowym.
  • Elastyczny vs. zdalny: w porównaniu do deklarowanych potrzeb z zakresu elastycznego czasu pracy (61 procent), sama możliwość pracy zdalnej postrzegana jest jako mniej istotna - 45 procent badanych twierdzi, że może ona zwiększyć produktywność. Kontakty osobiste są nadal bardzo ważne dla pracowników – jedna trzecia uważa, że praca zdalna przyczynia się do niszczenia ducha zespołu.
  • Wynik, nie czas pracy: ponad 60 procent pracowników chce być ocenianych na podstawie jakości ich pracy, a nie czasu spędzonego w biurze. To prawdopodobnie spowodowane jest nieprecyzyjnie określonym “dnia pracy” – mniej niż dwie trzecie uważa, że udaje im się wykonać pracę w tradycyjnym czasie 9-17.

Badanie Evolving Workforce Research to seria 3 raportów stworzonych w odpowiedzi na wspomniane wyzwania, a także próba przewidzenia trendów pokazujących wsparcie pracowników przez technologie IT w następnych latach. Badanie przeprowadzone z TNS Global Research, składało się z 20 minutowego wywiadu, przeprowadzanego bezpośrednio z pracownikami w 11 krajach. W sumie w październiku tego roku odbyło się 8,360 takich spotkań.

Pierwsza faza badania wskazała siedem najważniejszych trendów i hipotez, które następnie przedstawiono ekspertom związanym z branżą IT, analitykom, konsultantom, dziennikarzom, osobom odpowiedzialnym za HR, architektom, futurologom i psychologom, którzy skomentowali je, tworząc prognozy dla pracowników, firm i działów IT.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej