Strona główna / Biznes / Rusza DNSSEC - czyli ochrona przed fałszywymi stronami WWW
środa 14 grudzień 2011 | Jan Petersen/NASK
Rusza DNSSEC - czyli ochrona przed fałszywymi stronami WWW
NASK udostępni domenę .pl w formie zabezpieczonej rozwiązaniem DNSSEC (ang. DNS Security Extensions). Jest to początek wdrożenia rozwiązania, które utrudni przestępcom podszywanie się pod strony internetowe przedsiębiorców czy instytucji.

Świat Internetu opiera się o system nazw domenowych, tak zwany DNS (ang. Domain Name System). Łącząc się z każdą stroną WWW, np. serwisu społecznościowego czy banku, a nawet korzystając
z poczty elektronicznej, wykorzystujemy nazwy domenowe nie zastanawiając się, jak odbywa się proces przekształcania ich na adresy protokołu internetowego (IP), z którymi łączy się nasz komputer. Obecnie funkcjonujący system nazw domenowych nie gwarantuje, że wpisując w przeglądarce WWW adres strony internetowej, łączymy się z właściwym serwisem czy usługą. W rzeczywistości może się zdarzyć, iż niezauważenie zostaniemy przekierowani na prawie identyczny, również zabezpieczony serwis, ale nienależący do instytucji, z którą chcemy się połączyć. Podając nasze hasło i login oddamy w ten sposób dostęp do naszych danych osobowych cyberprzestępcom.

Zapobiec takim sytuacjom ma rozwiązanie DNSSEC, którego wdrożenie dla domeny .pl rozpocznie się 20 grudnia. NASK udostępni wówczas zarządzane przez siebie domeny (zarówno funkcjonalne, np.: .com.pl, .net.pl, jak i regionalne, np.: .waw.pl, .wroclaw.pl) w formie zabezpieczonej tym rozwiązaniem. Dzięki zabezpieczaniu informacji DNS przed sfałszowaniem i modyfikacją, internauci będą chronieni przed atakami, które na przykład kierują na spreparowaną stronę WWW bankui wyłudzają jego identyfikator wraz z hasłem.

  • Wdrożenie DNSSEC w Polsce realizowane będzie etapami, a jego zakończenie planowane jest na drugi kwartał 2012 roku.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej