Strona główna / Biznes / Aplikacje z chmury: alternatywa dla piractwa?
wtorek 27 grudzień 2011 | Krzysztof Jański
Aplikacje z chmury: alternatywa dla piractwa?
W polskich firmach nasilają się kontrole legalności oprogramowania i coraz częściej słyszymy o przypadkach wykrycia pirackich aplikacji i skonfiskowaniu firmowego sprzętu. Wielu osobom wydaje się, że korzystanie z nielegalnych kopii oprogramowania jest jedyną alternatywą dla kupowania licencji na biurowe aplikacje - a przecież to nieprawda, bo na polskim rynku dostępne jest popularne oprogramowanie w modelu chmurowym (w którym opłata uiszczana jest w postaci abonamentu). Takie rozwiązania oferuje wrocławskie przedsiębiorstwo OXYCOM.

"Wyposażenie firmy w kompletny zestaw oprogramowania niezbędnego do pracy faktycznie może być poważnym problemem - koszty licencji na systemy operacyjne, aplikacje użytkowe oraz oprogramowanie biurowe bywają niezwykle wysokie. To w pewnym sensie wyjaśnia (choć nie usprawiedliwia), dlaczego niektóre firmy decydują się na korzystanie z pirackich kopii popularnych aplikacji" - tłumaczy Jarosław Domieniuk, Dyrektor Zarządzający OXYCOM S.A.

Ale jednorazowego wydatku na licencje można z powodzeniem uniknąć - wystarczy zdecydować się na oprogramowanie dostarczane z wykorzystaniem technologii cloud computing. Takie rozwiązanie otwiera przed firmami zupełnie nowe możliwości - koszty korzystania z oprogramowania są w tym modelu znacznie mniejsze, a na dodatek przewidywalne.

Klient, który zdecyduje się na skorzystanie z usługi OXYSoft, może wybierać z bogatego portfolio aplikacji dostępnych w modelu chmurowym (na liście są m.in. popularne w firmach składniki pakietu MS Office oferowane także jako osobne narzędzia stosownie do potrzeb czy aplikacje programistyczne Visual Studio). Co ważne, klient nie ponosi tu żadnych kosztów początkowych i nie musi przeprowadzać skomplikowanego wdrażania aplikacji - wystarczy, że wykupi odpowiednią liczbę licencji i już może zacząć z nich korzystać (uruchomienie następuje za pośrednictwem przeglądarki internetowej, aczkolwiek możliwe jest również korzystanie z oprogramowania offline).

Obniżenie kosztów użytkowania oprogramowania to nie jedyna zaleta OXYSoft - usługa umożliwia również uzyskanie dostępu do oprogramowania na godziny. Ta opcja powinna zainteresować np. firmy, w których sporadycznie potrzebne jest jakieś drogie oprogramowanie (np. program graficzny lub projektowy). Dzięki OXYSoft zbędne jest kupowanie drogiej licencji (która przez większość czasu i tak nie będzie wykorzystywana) - można bowiem wykupić dostęp do programu na określony czas i wykonać wszystkie niezbędne prace.

 

Podobne artykuły
  • Dokąd zmierza chmura?

    O chmurze, wirtualizacji oraz sieciowych zagrożeniach dla firm z Jarosławem Samonkiem, ...
  • Nowa wersja SafeSync

    Trend Micro wprowadził nową wersję Trend Micro SafeSync for Business. Rozwiązanie przez...
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej