Ranking 2011 byÅ‚ Å›ciÅ›le subiektywny, zgodnie z zasadÄ… tego typu zestawieÅ„ w naszej redakcji. Z nowoÅ›ci muszÄ™ odnotować lekkÄ… zmianÄ™ nastawienia redaktora naczelnego, który ropoczÄ…Å‚ przygodÄ™ z iPadem.
Top 7 na 2011
Nr 1: iPad
"PrzewidzieliÅ›my, że numerem jeden zostanie w 2010 iPad. Jeszcze bardziej iPad ugruntuje swojÄ… pozycjÄ™ w 2011 wzmocniwszy siÄ™ wypuszczeniem iPada2 z wyÅ›wietlaczem Retina i kamerÄ…. Wbrew, bowiem wielu opiniom urzÄ…dzenie z Cupertino nie jest zamiennikiem czy hybrydÄ… już istniejÄ…cego rozwiÄ…zania. To nowa platforma mediowa, o czym Komputer w Firmie poinformowaÅ‚ P.T. Publiczność już w styczniu, 2010 czyli prawie rok temu. iPad jest urzÄ…dzeniem definiujÄ…cym nowy typ komunikacji z sieciÄ…: w peÅ‚ni funkcjonalnej. iPad wyznaczyÅ‚ też standard formatu wyÅ›wietlacza poniżej 10 cali – nie ma sensu powiÄ™kszać urzÄ…dzeÅ„, bo stracÄ… racjÄ™ bytu, jako tablety wÅ‚aÅ›nie. Do tego, co uważam za najważniejsze, iPad jest platformÄ…, który powoli, ale skutecznie buduje nowy typ biznesowy w mediach: zamiast zwykÅ‚ej strony WWW, prasa daje czytelnikowi znacznie lepszy tabletowy interfejs, hasÅ‚owany i dostÄ™pny za niewielkie pieniÄ…dze (abonament). Za chwilÄ™ iPady, czyli tablety bÄ™dÄ… darmowym dodatkiem do prenumerat; najpierw oczywiÅ›cie tych najdroższych. Na polskim rynku zaistniaÅ‚ w tej technologii, jako pierwszy Newsweek, druga bÄ™dzie Rzeczpospolita i inni. A na marginesie: jak siÄ™ najpierw ma iPhone’a i przechodzi na iPada, jako drugie urzÄ…dzenie, smartfon Apple staje wyłącznie telefonem z dostÄ™pem do Internetu i niczym wiÄ™cej. I na tym polega gÅ‚ówna przewaga platformy iPad, że umożliwia nieskrÄ™powanÄ… malutkim ekranem pracÄ™ i eksploracjÄ™ Internetu. WidzÄ™ jasność."
- Nie sprawdziÅ‚o siÄ™: Retina w iPadzie2 i malejÄ…ca rola iPhone'a a raczej smartfonu. Wbrew temu co pisaÅ‚em, smartfony idÄ… w kierunku powiÄ™kszania matryc i wydajnoÅ›ci procesorów. W sposób ograniczony rozwija siÄ™ oferta mediów na tablety a w zasadzie konsumpcja treÅ›ci przez tÄ™ platformÄ™. Brak Å›cisÅ‚ych danych utrudnia mi ocenÄ™ ale spekulujÄ™, że gdyby byÅ‚y mega-sukces, któryÅ› z wydawców by siÄ™ chwaliÅ‚ bez przerwy.
- SprawdziÅ‚o siÄ™: Utrwalenie dominacji iPada na rynku tabletów. Z iPadem jest tak jak z Golfem Volswagena: wszyscy krytykujÄ… i wybrzydzajÄ…, ze nie wart swej ceny ale sprzedaż nieustajÄ…co roÅ›nie. iPad3 albo na nowo zdefiniuje rynek i wygra kasÄ™ albo bÄ™dzie inaczej...
Nr 2: Zuckerberg
"Facebook to również platforma tyle, że wirtualna. Ta druga platforma łączy już ponad 500.000.000 ludzi i firm i w zasadzie jej gÅ‚ówne znaczenie, wg mnie, zacznie przechylać siÄ™ w stronÄ™ platformy e-commerce. Wynika to z faktu obsÅ‚ugiwania przez Facebooka gigantycznego rynku potencjalnych nabywców dóbr i usÅ‚ug. Towarem w tym przypadku jest czysta i lokalizowana geograficznie informacja o konsumentach, ich skÅ‚onnoÅ›ciach, preferencjach, modach i innych czynnikach formatujÄ…cych kupujÄ…cego. OczywiÅ›cie widać również aspekt platformy reklamowej, ale uszczknąć coÅ› z tortu Google bÄ™dzie niezwykle trudno. Firmy zaakceptowaÅ‚y Facebooka, jako metapoziom obecnoÅ›ci w Internecie i nie majÄ… od tego odwrotu. Ciekawe tylko jak bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚ model docelowy? Warto jednak pamiÄ™tać o efekcie skali i celu Zuckerberga: 1 miliard użytkowników spiÄ™tych platformÄ…. OsobiÅ›cie jestem sceptyczny – nuda. „Nuda, aż siÄ™ chce wyjść z kina”."
- Nie sprawdziło się: że Facebook będzie się nudził. Pojawiły się ciekawe analizy co do końca platformy ale jednak są one przedwczesne. Ludzie i firmy dalej łapią się na "lubię to".
- Sprawdziło się: każda firma powaznie myśląca o swojej pozycji na rynku i biznesie musi mieć fanpejdż. Komercja rządzi i to się pogłębi. Znane są też, coraz liczniejsze opinie, iż fejs nie zostawia nam prywatności i odziera z realnej tożsamości.
Nr 3: Windows 7
"BÄ™dÄ…c sceptyczny, myÅ›laÅ‚em, że bÄ™dzie to kolejna modyfikacja nieudacznictwa wystÄ™pujÄ…cego w przyrodzie pod nazwÄ… Vista, ale omyliÅ‚em siÄ™. Nowy system (aż kusi, aby powiedzieć: „i znów” platforma) jest doskonaÅ‚y jak oswojony i zaakceptowany przez Å›wiat XP, ale lepszy, szybszy i lżejszy. Na przykÅ‚adzie Windows 7 widać jak ożywczo podziaÅ‚aÅ‚a na korporacjÄ™ z Redmond, poprzednia wpadka. Jeżeli dodamy do tego takie produkty Microsoftu jak IE9, produkty cloud computingu pracujÄ…ce w modelu SaaS, wspierane gigantycznÄ… farmÄ… serwerowÄ… w Irlandii oraz uzupeÅ‚niony office skÅ‚adajÄ…cy siÄ™ (dla mniej wtajemniczonych) również z Microsoft Visio 2010 oraz Microsoft Project 2010 – otrzymamy najbardziej peÅ‚ny w historii pakiet oprogramowania mogÄ…cego prawie wszystko. Optymizmem napawa mnie fakt, że po usuniÄ™ciu wszystkich antywirusów, pracujÄ™ siódemkÄ… chroniÄ…c siÄ™ wyłącznie Microsoft Security Essentials. I co? I nic: dziaÅ‚a a „spoÅ‚eczeÅ„stwo za to nie pÅ‚aci” gdyż oprogramowanie jest za darmo. Korzyść."
- Wszystko siÄ™ sprawdziÅ‚o: Microsoft siÄ™ odradza a pilnie oczekiwana ósemka i Å›wietny Windows Phone sÄ… tego dowodem.
Nr 4: Geolokalizacja, czyli nie lećmy w trąbę
"Lokalizowanie poÅ‚ożenia użytkownika jest bardzo ekscytujÄ…ce, przydatne i generalnie dobre. Jednak to, co wyprawiajÄ… niektóre diwajsy zwane smartfonami jest trudne do zaakceptowania. Rzecz w tym, że aby odnieść korzyść z informacji lokalizacyjnej, użytkownik musi chcieć takiej informacji. Dalej, o ile użytkownik nie chce być lokalizowany to powinien mieć szansÄ™ na takie wÅ‚aÅ›nie trwaÅ‚e skonfigurowanie swojego urzÄ…dzenia. Niektóre jednak diwajsy zasilane zresztÄ… różnymi systemami operacyjnymi majÄ… luki. UÅ‚omnoÅ›ci te nie sÄ… zamierzone, ale skrzÄ™tnie wykorzystywane przez twórców oprogramowania do „czegoÅ› tam”. I biedny użytkownik smatfonu odbywajÄ…c kolejnÄ… turÄ™ gry lub wymiany maili nie wie, iż wÅ‚aÅ›nie sam interfejs gry czy innego narzÄ™dzia, poddaje go geolokalizacji. To nie bezpoÅ›rednia wina producentów mobilnych systemów operacyjnych czy smartfonów, ale ich zaniedbanie. OczywiÅ›cie numer najbardziej nasÅ‚adza finansowo dostawców sieci i chociaż jest jednorazowy, to potrafi wyprowadzić z równowagi i nadszarpnąć finanse. Inna sprawa, że jak ktoÅ› siÄ™ przyzwyczai do Google Street Views to nie ma rady - bÄ™dzie tego szukaÅ‚ wszÄ™dzie. Nawet na 4-clowym ekraniku smartfoniku, na którym widać i krowÄ™, i „drogÄ™ na OstrołękÄ™”."
- Nie wiadomo czy siÄ™ sprawdziÅ‚o: maÅ‚o byÅ‚o sÅ‚ychać przez rok o wpadkach producentów oprogramowania i naciÄ…gniÄ™tych na geolokalizacjÄ™ klientach ale faktem jest, że i moduÅ‚ GPS i geolokalizacja nie powoduje na rynku żadnego już fermentu. Jest jak esemes.
Nr 5: Nowe szaty cesarza
"Pierwszy raz w historii technologii, urzÄ…dzenia a raczej ich gÅ‚ówne koÅ›ci pozwalajÄ… na wiÄ™cej niż daje oprogramowanie. Procesory oraz karty graficzne sÄ… bardzo wydajne i pewnym sensie dogoniÅ‚y software. Ograniczeniem jest dziÅ› raczej przepÅ‚ywność i dostÄ™p do zasobu, a nie wydajność maszyny. Intel wprowadzajÄ…c nowe platformy uzyskaÅ‚ doskonaÅ‚e wyniki finansowe, dlatego, że użytkownicy docenili w/w przeÅ‚om. OpÅ‚acaÅ‚o siÄ™ wymieniać sprzÄ™t, bo ten zabudowany rodzinÄ… Core i3, Core i5, Core i7 daje znaczÄ…cÄ… przewagÄ™ i korzyść w postaci niezakÅ‚óconego maszynÄ… dostÄ™pu do funkcjonalnoÅ›ci. Do tego nowe architektury rozwiÄ…zaÅ„ dla firm uznanych dostawców taki jak HP czy Dell, zostaÅ‚y odnowione przez najnowsze generacje Xeon i mamy komplet rozwiÄ…zaÅ„. Na rynku wszakże jest też nisza, z której korzysta odwieczny konkurent Intela, czyli AMD oferujÄ…c dobrÄ… technologiÄ™ w ukÅ‚adzie „trochÄ™ sÅ‚abiej za znacznie taniej”. Ale wszyscy patrzÄ… jeszcze na innÄ… niszÄ™: procesory dla urzÄ…dzeÅ„ mobilnych. Tu, bowiem wg mnie bÄ™dÄ… najwiÄ™ksze konfitury w 2011."
- SprawdziÅ‚o siÄ™ w 100%: Z konfitur w postaci wielordzeniowych już procesorów na urzÄ…dzenia mobilne czytaj: tablety nie skorzystaÅ‚ Intel. Dlatego wymyÅ›liÅ‚ ultrabooki. Jednak góry zÅ‚ota w 2011 zarobili ci, którzy postawili na koÅ›ci do tabletów.
Nr 6: Mniejsze notebooki
"Trudno wskazywać w tym sektorze zwyciÄ™zcÄ™. Jednak biorÄ…c pod uwagÄ™ historiÄ™ mobilnych pecetów to trzeba wskazać na ThinkPada. Najnowsze komputery tej rodziny skierowane do sektora maÅ‚ych firm trwale wprowadziÅ‚y do branży biznesowej 11 calowe urzÄ…dzenie. PamiÄ™tamy, że sektor przedsiÄ™biorców nie jest zbyt podatny na nowinki i kojarzyÅ‚ siÄ™ przez lata ze blaszakiem i nieÅ›miertelnym mobilnym formatem 15,4 cala. Praktyka jednak pokazaÅ‚a, że mniejsze formaty rzÄ™du 11 do 14 cali sÄ… najbardziej przydatne dla biznesu.
Niska waga ThinkPada Edge, 11,6 cala ekran oraz technologia Core i3 wraz z możliwoÅ›ciÄ… przeglÄ…dania filmów w HD plus łączność Wi-FI i opcja na 3G dajÄ… obraz dzisiejszego narzÄ™dzia dla biznesu. Jeżeli tylko baterie speÅ‚niÄ… obietnicÄ™ 7 godzin pracy to sukces murowany. A wÅ‚aÅ›ciwie kontynuacja sukcesu z minionego roku."
- SprawdziÅ‚o siÄ™: Lenovo jest 2-gÄ… firmÄ… Å›wiatowÄ…, w Polsce jest podobnie a ThinkPad stanowi zwierciadÅ‚o rynku, i to zarówno w biznesie, jak i w niższych klasach. Przegrani w Polsce, którym maleje to m.in. Asus i Acer.
Nr 7: smartfon wygrywa wszystko
"Wszyscy chcÄ… mieć smartfony. Po okresie, gdy telefon z dostÄ™pem do Internetu i coraz liczniejszymi funkcjami typu poczta firmowa, dostÄ™p do banku, czy kamera z nawigacjÄ… byÅ‚ zastrzeżony dla najlepiej opÅ‚acanych pracowników korporacyjnych lub bogatszych przedsiÄ™biorców – smartfon wchodzi w sektory masowe. Pojawia siÄ™ caÅ‚a gama telefonów biznesowych klasy niższej czy smartfony konsumenckie. Na pytanie, które urzÄ…dzenie jest najlepsze odpowiedzi nie ma. Jeżeli bowiem ktoÅ› jest w Maku – musi pozostać na platformie i brać iPhone’a. Jeżeli ktoÅ› przyzwyczaiÅ‚ siÄ™ do schodzÄ…cego modelu Nokii – najlepiej przesiąść siÄ™ na najnowszy model N8 i bez bólu gÅ‚owy poszerzyć swoje możliwoÅ›ci o nowe rozwiÄ…zania touch, jakie daje model. Jeżeli ktoÅ› miaÅ‚ caÅ‚kiem nieudany Windows Mobile to może zapragnie spróbować zupeÅ‚nej nowoÅ›ci, czyli Windows Phone 7. Najważniejsze, że w 2011 pewny jest dalszy zwyciÄ™ski pochód smatfonu i żaden inny typ telefonu nie jest w stanie temu zagrozić. Ponieważ jednak przychody z telefonowania sÄ… coraz niższe, operatorzy coÅ› wymyÅ›lÄ… abyÅ›my uratowali ich modele biznesowe. BÄ™dzie to np. telewizja w telefonie czy transmisja wideo. Taki iPhone 4 spokojnie to uskutecznia przy pomocy Face Time. OczywiÅ›cie jak jest wizja to trudniej bÄ™dzie powiedzieć, że „dzwoniÄ™ do ciebie gdyż nie mam czasu rozmawiać”.
Nie sprawdziÅ‚a siÄ™: telewizja w smartfonach, bo jej niema, i popularność Face Time'a na iPhonie oraz sama Nokia, która jest na rozdrożu bo czeka na skuces nowego modelu N9. Sam smartfon idzie w kierunku czegoÅ› poÅ›redniego pomiÄ™dzy maÅ‚ym tabletem a telefonem (np. Samsung Note).
Sprawdziło się: Windows Phone!