System Open Source
Shoppingowe platformy typu open source dostÄ™pne sÄ… za darmo, zaÅ› ich użytkowanie nie wymaga opÅ‚aty licencji, czy abonamentu. W tym miejscu warto jednak podkreÅ›lić, że rozwój oraz wdrożenie aktualizacji takiego sklepu niosÄ… ze sobÄ… dodatkowe koszty. W oparciu o taki model dziaÅ‚a m.in. popularny systemy Magento. Open soure'owe sklepy majÄ… zazwyczaj wystandaryzowany wyglÄ…d i funkcjonalność – użytkownicy zazwyczaj w niewielkim stopniu majÄ… możliwość spersonalizowania takiego sklepu, zarówno pod kÄ…tem szaty graficznej jak i dostÄ™pnych opcji. Firmy udostÄ™pniajÄ…ce takie systemu za wszelkie zmiany pobierajÄ… dodatkowe opÅ‚aty, zaÅ› modyfikacje wymagajÄ… posiadania czysto technicznej i programistycznej wiedzy. Co wiÄ™cej w systemach open source nie otrzymujemy gwarancji na dziaÅ‚anie i bezpieczeÅ„stwo systemu, zaÅ› ewentualny support jeÅ›li nie wykonany samemu, trzeba zlecać firmom zewnÄ™trznym.
Model licencyjny lub abonamentowy
Model abonamentowy czy licencyjny to forma poÅ›rednia miÄ™dzy systemem typu open source a platformÄ… dedykowanÄ…. Jest to najlepsze rozwiÄ…zanie dla tych, których sklep ma skÅ‚adać siÄ™ ze standardowych funkcjonalnoÅ›ci, takich jak katalog produktów wraz z wyszukiwarkÄ…, koszyk i obsÅ‚uga zamówieÅ„ oraz system pÅ‚atnoÅ›ci. Model licencyjny czy abonamentowy zakÅ‚ada, że klient otrzymuje system na wÅ‚asność na okreÅ›lony czas, wraz z gwarancjÄ… oraz okreÅ›lonym limitem godzin przypadajÄ…cych na tzw support IT. Choć sklep posiada pewne standardowe funkcje, klient może okreÅ›lić wÅ‚asne wymagania oraz zgÅ‚aszać drobne modyfikacje systemu, ma również możliwość dokupienia lub dzierżawy dodatkowych moduÅ‚ów, które nie wchodzÄ… w skÅ‚ad standardowego sklepu, lecz sÄ… w peÅ‚ni zgodne z architekturÄ… caÅ‚ej platformy. W ramach abonamentu zawierajÄ… siÄ™ również wszelkie niezbÄ™dne aktualizacje systemu, za wyjÄ…tkiem szaty graficznej, która w tym wypadku podlega osobnej wycenie. Kilka najważniejszych zalet korzystania z takiego modelu systemu to stosunkowo niskie koszty uruchomienia sklepu, staÅ‚y support, możliwość elastycznej zmiany funkcjonalnoÅ›ci systemu oraz czÄ™ste dostÄ™pne aktualizacje i dodatkowe moduÅ‚y do systemu.
Stwórz wÅ‚asny sklep
Sporym zainteresowaniem cieszÄ… siÄ™ również systemy dedykowane, które tworzone sÄ… pod konkretnego klienta, z uwzglÄ™dnieniem jego oczekiwaÅ„ i wymogów. „Takie rozwiÄ…zania korzystne sÄ… dla osób, które majÄ… dokÅ‚adnie sprecyzowane wymagania co do swojej platformy e-sprzedaży, lub sÄ… już wÅ‚aÅ›cicielami dziaÅ‚ajÄ…cego sklepu, który generuje duże obroty. W tym drugim przypadku wraz ze wzrostem sprzedaży rosnÄ… koszty obsÅ‚ugi, dlatego korzystnie jest zainwestować w oprogramowanie, które zautomatyzuje wiele procesów, np. przyspieszy wprowadzanie setek lub tysiÄ™cy produktów. Sam zaÅ› system ma być zintegrowany z innymi narzÄ™dziami wykorzystywanymi w firmie, jak np. systemem ERP, CRM czy programem lojalnoÅ›ciowym, lub też systemami zewnÄ™trznymi, np. przewoźników lub hurtowni” zauważa MichaÅ‚ ChoÅ‚uj z Netface. Sklepy dedykowane pozwalajÄ… na wdrożenie unikalnego sposobu obsÅ‚ugi zamówieÅ„ – zarówno pod kÄ…tem konfiguracji produktów w sklepowym katalogu, poprzez obsÅ‚ugÄ™ procesu logistycznego , aż po zarzÄ…dzanie obsÅ‚ugÄ… klienta i samym sklepem. Takie rozwiÄ…zania pozwalajÄ… na dodawanie poszczególnym użytkownikom różnych statusów, co umożliwia np. dokonywanie przez nich premiowanych zakupów, lub okreÅ›lenie specjalnych preferencji dotyczÄ…cych konfiguracji produktu lub sposobu dostawy.
A może social – shopping?
Social – schopping, czÄ™sto zastÄ™powany terminem f-commerce to nic innego jak sprzedaż za poÅ›rednictwem mediów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych. Chociaż de facto takie portale nie sÄ… platformami, które Internauci uważaj za miejsca do dokonywania zakupów, to jednak w niektórych przypadkach utworzenie sklepu na Facebooku może przynieść korzyÅ›ci. Tym bardziej, że serwisy spoÅ‚ecznoÅ›ciowe tworzÄ… kilkumilionowy rynek potencjalnych polskojÄ™zycznych klientów, prawie nie zagospodarowany przez konkurencjÄ™.
- Ci, którzy chcÄ… sprzedawać za poÅ›rednictwem Facebooka mogÄ… wybrać darmowe aplikacje sklepowe, wersjÄ™ abonamentowÄ… lub zamówić wÅ‚asne systemy dedykowane. Te pierwsze, posiadajÄ… jednak jak na razie wiele ograniczeÅ„, w tym m.in. brak wpÅ‚ywu użytkownika na wyglÄ…d i dziaÅ‚anie sklepu, limity wprowadzanych do oferty towarów, czy ograniczony system pÅ‚atnoÅ›ci. Szersze możliwoÅ›ci stwarzajÄ… natomiast pÅ‚atne, abonamentowe lub dedykowane rozwiÄ…zania. W takich systemach użytkownicy dostajÄ… możliwość dołączania do produktów sugestii i komentarzy, wyÅ›wietlania informacji o aktywnoÅ›ci zakupowej na Tablicy oraz sugerowania produktów znajomym, co szybko i tanio zwiÄ™ksza zasiÄ™g oraz efektywność sprzedaży.
- Facebook zapewnia również „wsparcie” w zakresie dziaÅ‚aÅ„ marketingowych - sklep można Å‚atwo zintegrować z systemem reklam dziaÅ‚ajÄ…cym w ramach portalu. KorzyÅ›ci pÅ‚ynÄ…cych z takich rozwiÄ…zaÅ„ jest kilka. Po pierwsze social - shopping to stosunkowo niedroga platforma sprzedaży – darmowe aplikacje nie generujÄ… kosztów zwiÄ…zanych z utworzeniem sklepów, po drugie f – commerce to dobre rozwiÄ…zanie dla maÅ‚ych marek oraz sklepów niszowych, których nie stać na kosztowne dziaÅ‚ania marketingowe. Minusem jest natomiast stosunkowo niskie zainteresowanie tego typu sklepami wÅ›ród użytkowników Facebooka. Niemniej jednak, z całą pewnoÅ›ciÄ… social - shopping bÄ™dzie siÄ™ rozwijaÅ‚ stanowiÄ…c alternatywÄ™ dla tradycyjnych platform e-sprzedaży.