Strona główna / Biznes / Kto jest kim na rynku LTE
środa 25 styczeń 2012 | Cezary Tchorek-Helm
Kto jest kim na rynku LTE
Tort robi się coraz większy: usługi LTE dostarcza już 49 operatorów w 29 krajach. Z raportu Stowarzyszenia GSA (Global Mobile Suppliers Association - Globalne Stowarzyszenie Dostawców Systemów Mobilnych) wynika, że Huawei zbudował niespełna 50% wszystkich sieci. Liczbowo to 23 sieci zbudowane przez globalny telekom z Shenzhen.

Z kolei według niedawnego raportu „Ewaluacja własności intelektualnej LTE – perspektywa standaryzacji” opublikowanego przez ABI Research, wiodącą w branży firmę analityczną, Huawei zajmuje pierwsze miejsce pod względem tworzenia standardów i związanych z nimi patentów dla technologii LTE i LTE-Advanced RAN. Silnie wspierana, jako następny przełom w dziedzinie mobilnych sieci szerokopasmowych technologia LTE oferuje coraz większą prędkość, a liczba jej komercyjnych zastosowań stale rośnie.

Do Europy technologie dostarczają Chińczycy

Według danych raportu GSA najszybciej rosnącym rynkiem usług LTE jest Europa. Raport wymienia 24 europejskie firmy operatorskie, które udostępniły komercyjne usługi LTE, co stanowi około 50% ich całkowitej liczby. W Europie firma Huawei weszła w partnerstwa z Deutche Telekom, MTS, Telefonica, Telenor, TeliaSonera, Vodafone i innymi wiodącymi operatorami, aby wspólnie tworzyć komercyjne sieci LTE. W raporcie podkreślono, że 285 firm operatorskich, ponad 30% więcej niż 6 miesięcy wcześniej, podjęło decyzję o wdrażaniu komercyjnych sieci LTE lub rozpoczęło próby, testy technologiczne i badania.

  • Standardy i patenty ogrywają kluczową rolę w długoterminowym procesie rozwoju branży LTE. W podsumowaniu swojego raportu, analitycy ABI zaznaczają, że jeśli technologia LTE ma kontynuować swój rozwój, wszystkie firmy aktywne w tym obszarze branży muszą stosować się do przyjętych międzynarodowych kryteriów w zakresie praw ochrony własności intelektualnej. Muszą także wspólnie pracować nad tworzeniem środowiska sprzyjającego zrównoważonemu procesowi opracowywania licencji w oparciu o przejrzyste, racjonalne i sprawiedliwe zasady.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej