Strona główna / Biznes / Biznes korzysta z chmury
piątek 27 styczeń 2012 | Barbara Mejssner
Biznes korzysta z chmury
Coraz większa ilość oprogramowania dla przedsiębiorstw jest dostępna w modelu chmury. Firmy mogą korzystać z pakietów biurowych czy aplikacji księgowych, ale także z systemów ERP i CRM, a nawet aplikacji analitycznych.

Coraz więcej oprogramowania, w tym także tego biznesowego, będzie dostarczane jako usługa, aż 80 proc. nowych komercyjnych aplikacji dla przedsiębiorstw będzie wdrożonych na platformach cloud computing.

Chmura rośnie w e-firmach

Według badania przeprowadzonego przez Microsoft „SMB Cloud Adoption Study 2011”, obecnie firmy korzystają statystycznie z dwóch usług, natomiast w przyszłości będą używały średnio 3,3 usługi. Rynek cloud computing stale wzrasta. Wartość oprogramowania w formie usługi (Software as a Service) oscyluje wokół 21 mld dol. w 2011 r., w 2016 r. będzie to już 93 mld dol. Gartner przewiduje, że cloud computing wejdzie w masowe użycie w ciągu pięciu, dziesięciu najbliższych lat. A jak to wygląd u nas? Z analiz prowadzonych przez GTS wynika, że w 2011 r. polski rynek cloud computing osiągnie wartość ok. 400 mln dol., a w 2014 roku zbliży się do 600 mln dol.

Najwięcej aplikacji użytkowanych obecnie przez przedsiębiorstwa w modelu chmury to pakiety biurowe, systemy księgowe, CRM, oprogramowanie dla sklepów i coraz częściej ERP. Coraz większa dostępność urządzeń mobilnych wyposażonych z systemy operacyjne (smartfony, tablety) sprzyja rozwojowi chmurowych aplikacji.

„Cloud opanował szerokie spektrum sektora IT. Z jednej strony, mamy takie aplikacje i serwisy, jak Gmail, Facebook, które są istotnymi reprezentantami chmury konsumenckiej. Z drugiej, systemy telefonów komórkowych, Android czy OS-Powered, które sprawiają, że korzystanie z chmury staje się całkowicie naturalnym odruchem klientów. Teraz przyszedł czas na przeniesienie tych mechanizmów do biznesu” – mówi Maciej Kowalik, regional sales director w Epicor Software Poland.

 • Klienci, którzy decydują się na wykorzystanie aplikacji biznesowych, przede wszystkim skupiają się na korzyściach i niskich kosztach usług. Zamiast inwestowania w całe środowisko informatyczne, mogą w ciągu kilku chwil rozpocząć korzystanie z najnowszego oprogramowania.

Biuro w chmurze

Podstawowym oprogramowaniem dla każdej firmy jest pakiet aplikacji biurowych – zestaw oprogramowania, w skład którego wchodzi zwykle klient poczty, edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny oraz program do przygotowywania prezentacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z niego na zasadzie chmury. Na rynku aplikacji biurowych w modelu cloud widoczni są zwłaszcza giganci: Google i Microsoft. Google poza kontami poczty elektronicznej oferuje Dokumenty Google – pakiet aplikacji biurowych. W podstawowej, darmowej wersji, Google oddaje do dyspozycji użytkownika edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do prezentacji, narzędzie do tworzenia formularzy oraz prosty edytor rysunków. Microsoft również oferuje biuro w chmurze. Od czerwca 2011 r. jest dostępny na polskim rynku Office 365 w chmurze.

Wchodzące w skład pakietu rozwiązania, takie jak Microsoft Exchange Online, Microsoft SharePoint Online, Microsoft Lync Online, Office Proffesional Plus czy Office Web Apps, otwierają przed firmami nowe możliwości współpracy i zarządzania on-line.

 „Integracja usługi Office 365 z Dynamics CRM Online stawia przed przedsiębiorcą nieograniczone możliwości zarządzania sprzedażą, podnoszenia jakości obsługi klienta i obniżenia kosztów sprzedaży. Dzięki połączeniu obu usług komunikacja z klientami może zostać rozszerzona o nowe możliwości organizacji spotkań wirtualnych, video konferencji oraz komunikacji w czasie rzeczywistym typu instant messaging – mówi Agnieszka Zarzycka, CRM development manager, Microsoft Dynamics, Microsoft.

 • Połączenie pakietów biurowych z usługami telekomunikacyjnymi może tworzyć ciekawe rozwiązania. W ostatnich tygodniach o wdrożeniu usług SaaS opartych na Microsoft Office 365 informowali m.in. Polkomtel wraz z ATM SI, Netia i UPC. Polkomtel wraz z ATM SI oraz Netia łączą usługi głosowe z Microsoft Office 365. Rozwiązanie Polkomtelu umożliwi m.in. wykonywanie i przyjmowanie połączeń głosowych z poziomu aplikacji pakietu Office 365 i otrzymywanie nagrania poczty głosowej do skrzynki poczty elektronicznej.
 • Aby zniwelować obawy klientów o bezpieczeństwo, producenci coraz bardziej dbają o jego uwiarygodnienie. Microsoft Office 365 jest pierwszą platformą dostępną w modelu cloud computing zgodną z standardami HIPAA zarówno w chmurze, jak i w modelu on-premise, dotyczącymi ochrony danych i bezpieczeństwa klientów z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Rozwiązania chmurowe Microsoft, jako pierwsze na świecie, uzyskały certyfikat ISO/IEC 27001 dotyczący bezpieczeństwa informacji.

Z chmur zarządzamy

Coraz więcej aplikacji biznesowych, także systemów ERP i CRM, dostępnych jest w Polsce w modelu chmury. Comarch oferuje oprogramowanie w modelu usługowym od dziesięciu lat. Dostawca obserwuje 34-procentowy roczny wzrost przychodów z usług, czyli znacznie wyższy niż ze sprzedaży w modelu tradycyjnym.

Mikroprzedsiębiorcom proponujemy rozwiązanie iFaktury24 – nowoczesny, intuicyjny system do fakturowania, który działa w przeglądarce internetowej. Korzystanie z tego narzędzia jest całkowicie bezpłatne. Klienci o bardziej zaawansowanych potrzebach funkcjonalnych mogą wybrać program iOPT!MA24 już od 35 zł miesięcznie za użytkownika, czy też zaawansowane systemy klasy ERP Comarch CDN iXL24 już od 200 zł miesięcznie za użytkownika oraz Comarch iALTUM24, także w przystępnej cenie” – mówi Paweł Regiec, dyrektor sprzedaży iComarch24.

Dostawca uruchomił portal iKsiegowosc24.pl, który zrzesza biura rachunkowe korzystające z oprogramowania Comarchu.

 • Asseco Business Solutions od dawna oferuje usługi w modelu SaaS, z których korzysta coraz więcej użytkowników systemów ERP. W tym celu zostały nawet zbudowane dwa własne centra danych Asseco BS.Portfolio rozwiązań SAP dostępnych dla partnerów w Polsce obejmuje systemy on demand oraz rozwiązania do współpracy i analityki. Polscy partnerzy dysponują jeszcze sztandarowym rozwiązaniem cloudowym – SAP Business ByDesign.
 • Głównym elementem oferty Oracle w tym zakresie dostępnym w Polsce jest rozwiązanie Oracle CRM On Demand. W październiku br. Oracle ogłosił dostępność wersji 19. tego systemu, która zawiera wiele nowości, np. udostępniane w hostingu centrum kontaktowe oraz ważne funkcje z zakresu marketingu korporacyjnego.
 • W ofercie chmurowej Microsoftu dostępnej na polskim rynku znajduje się system klasy CRM do zarządzania sprzedażą, marketingiem i obsługą klienta – Microsoft Dynamics CRM Online. Liczba klientów zainteresowanych tym ostatnim rozwiązaniem nieustannie wzrasta, szczególnie w sektorze MŚP. Microsoft niedługo zamierza rozszerzyć ofertę o zintegrowane rozwiązania klasy ERP – Microsoft Dynamics ERP w modelu cloudowym. Dostawcy rozwiązań, szczególnie firmy telekomunikacyjne i operatorzy Internetu, są obecnie i będą w przyszłości firmami dostarczającymi różnorodne aplikacje.
 • Na przykład, OXYCOM swój biznes w całości oparł na produktach oferowanych w modelu cloud computing. W skład jego portfolio wchodzi m.in. wypożyczalnia oprogramowania w chmurze (także na godziny) OXYSOFT, platforma SaaS dla producentów oprogramowania, OXYHost, czyli usługi hostingowe czy telefonia OXYTel wraz z chmurową e-Centralą, zastępująca tradycyjny sprzęt telekomunikacyjny.

„W ciągu najbliższych tygodni – zapowiada Krzysztof Jański, kierownik Działu Marketingu w OXYCOM – zaprezentujemy pakiet oprogramowania udostępnianego abonamentowo lub na godziny przeznaczonego dla rynku budowlanego; operowany w opcjonalnym połączeniu z aplikacjami biurowymi oraz chmurowym Exchange i OXYTel stanowić będzie kompletny, uniezależniony od sprzętu, warsztat pracy dla tej branży -  „Komputer dla Budowlańca” będzie oferowany przez jednego z czołowych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. W ślad za tym, w dalszej przyszłości wprowadzane będą kolejne pakiety chmurowe dla innych branż’.

Źródło: ITReseller.pl

Podobne artykuły
 • Dokąd zmierza chmura?

  O chmurze, wirtualizacji oraz sieciowych zagrożeniach dla firm z Jarosławem Samonkiem, ...
 • Nowa wersja SafeSync

  Trend Micro wprowadził nową wersję Trend Micro SafeSync for Business. Rozwiązanie przez...
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej