Strona główna / Biznes / Technologia IBM wspiera Bumar
piątek 24 luty 2012 | Cezary Tchorek-Helm
Technologia IBM wspiera Bumar
IBM Polska pochwalił się nowym wdrożeniem. Nowym użytkownikiem systemu IBM Cognos, służącym do zintegrowanego zarzadzania przedsiębiorstwem jest Bumar – największy polski producent uzbrojenia. Bumar znany jest z promowania polskiej myśli zbrojeniowej oraz m.in. planów wprowadzenia do Wojska Polskiego lekkiego czołgu ANDERS zbudowanego na najnowszej na świecie, uniwersalnej platformie kołowo-gąsienicowej.
Tagi: bumar, ibm, wdrożenie,

W 2010 r. w Grupie Bumar rozpoczęto wdrażanie wielu kluczowych projektów takich, jak spójny system kontrolingu, zarządzanie płynnością, zarządzanie projektami, czy też konsolidacja sprawozdań finansowych. Do realizacji takich projektów potrzebna jest spójna, wiarygodna informacja, którą dostarczają odpowiednie narzędzia informatyczne. Nowa struktura organizacji wymagała wsparcia technologicznego – Bumar szukał narzędzi, które byłyby w stanie dostarczyć pełnych, spójnych i aktualnych danych wspierających procesy decyzyjne podejmowane w Grupieoraz kontrolujących realizację postawionych przez Zarząd zadań.

  • Grupa Bumar potrzebowała rozwiązań kompleksowych. Do realizacji celów strategicznych spośród dostępnych na rynku rozwiązań informatycznych została wybrana oferta IBM w postaci systemów SAP ERP i Cognos IBM. Oba te systemy wprowadzają nową jakość w zarządzaniu holdingiem oraz znacznie zwiększają efektywność realizowanych projektów.

„Widzimy efekty wdrożenia systemu SAP codziennie. Zaczynamy już także dostrzegać rewolucję informacyjną, którą przynosi nam zamknięcie wdrożenia IBM Cognos w całej Grupie. Po trzech latach pracy, jako wiceprezes odpowiedzialna za finanse, postrzegam Bumar, jako zupełnie inną firmę - zmienioną i nowoczesną, z profesjonalnymi narzędziami zarządzania. Zawsze wdrożenie tak kompleksowych narzędzi, jakim są systemy ERP wymaga zmian nie tylko całych procesów, ale przede wszystkim zmiany mentalności pracowników, użytkowników systemu. Ta wartość zmiany, którą można nazwać wzrostem jakości kapitału ludzkiego w Bumarze jest widoczna w organizacji gołym okiem i jest wielką wartością dodaną dla naszej firmy” – mówi Aldona Wojtczak, Wiceprezes ds. finansowych Bumar sp. z o.o.

IBM Congnos, Power i5, IBM D2

Wdrożenie systemu do zarządzania zajęło blisko trzy lata. W pierwszej kolejności wdrożono część finansowo-księgową i kontrolingową systemu. Później przyszedł czas na część logistyczną, handlową, zarządzania funduszami i projektową. IBM dostarczył również platformę POWER i5 oraz bazę danych IBM DB2.Projekt realizowany wspólnie z IBM umożliwił zmniejszenie kosztów oraz poprawę efektywności działań organizacji. Dzięki niemu poprawiła się komunikacja, a wiele procesów zostało usprawnionych.Wprowadzono centralne zarządzanie i składowanie danych w jednej bazie, która jest dla wszystkich dostępna w czasie rzeczywistym. Dzięki temu rozwiązaniu pracownicy na każdym szczeblu firmy są w stanie podejmować decyzje w oparciu o lepsze i bardziej aktualne informacje.Wdrożenie pozwoliło także na poprawę sposobu zarządzania przepływem pieniędzy. Łatwiej jest oszacować zasoby przeznaczone na każdy projekt, a przez to lepiej ułożyć harmonogram jego realizacjii zmniejszyć jego koszty. Zarządzający mają więc wgląd w informacje, gdzie ponoszone są koszty i jaka jest ich wysokość.

Wdrożony system SAP ERP to sprawdzone na rynku narzędzie do obsługi finansowej przedsiębiorstwa. Jest używany przez ponad 95% firm zbrojeniowych na świecie. Z kolei z rozwiązania IBM Cognos korzysta aż 19 na 20 największych firm produkcyjnych na świecie, co sprawia, że jest to jeden z najczęściej wybieranych na świecie systemów klasy Business Intelligence w przemyślemówi Anna Sieńko,Dyrektor Generalna IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

  • Bumar sp. z o.o. jest czołowym polskim dostawcą i eksporterem uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego produkowanego przez polski przemysł obronny skupiony w narodowym koncernie Grupa Bumar. Narodowy koncern Grupę Bumar tworzą – Bumar sp. z o.o., która jest podmiotem dominującym oraz 40 spółek. W Grupie Bumar działa 20 spółek polskiego przemysłu obronnego o specjalizacji elektronicznej i radarowej, rakietowej i amunicyjnej, wozów bojowych oraz indywidualnego wyposażenia żołnierza. Strukturę Grupy Bumar tworzą dwie grupy kapitałowe: Bumar Amunicja SA i Bumar Żołnierz SA oraz dwie dywizje: Bumar Elektronika i Bumar Ląd, które działają w formie konsorcjów. W strukturze Grupy Bumar funkcjonują również spółki handlowe.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej