Strona główna / Biznes / Prawdopodobnie najlepszy serwer na świecie
poniedziałek 05 marzec 2012 | Cezary Tchorek-Helm
Prawdopodobnie najlepszy serwer na świecie
Mamy prawdopodobną odpowiedź na pytanie: który serwer jest najlepszy na świecie.  Najnowsze trendy w serwerach  to zarządzanie usługami z poziomu chmury, zdalne serwisowanie czy niska energochłonność oraz konkurencja cenowa, powodują że tylko producenci idący z duchem techniki mogą realnie istnieć na rynku enterprise. Te warunki spełnia zaprezentowany nam w Las Vegas serwer HP ProLiant Gen 8. Wartością dodaną jest waga jaką przywiązuje HP do kanału partnerskiego i zaoferowanie niesłychanie korzystnych warunków finansowych. I jeszcze jedno: dla HP prasa jest właśnie kanałem a nie tylko medium transmisyjnym. To podejście powinni naśladować inni.

Jakie geny urządzenia ProLiant Gen 8 są w naszej ocenie przesądzające o przewadze konkurencyjnej? Przecież na rynku jest wielu producentów serwerów klasy enterprise oferujących interesujące urządzenia. Jaki jest klucz do nieustannie zmieniającego się rynku odbiorców?

Nowe spojrzenie na narzędzie

Serwer jak to urządzenie: ma szereg różnych zadań i to jest część wspólna Gen 8 z konkurencją.  Zestawem cech, które wg nas uzasadniają określenie urządzenia ProLiant Gen 8 mianem prawdopodobnie najlepszego serwera na świecie są: modularna budowa i nowa architektura, serwisowy panel użytkownika umieszczony w chmurze, zarządzanie całym cyklem życia serwera oraz oczywiście mobilność administracyjna. Ta przejawia się w aplikacji iLO Console na iPada i iPhone’a. Na marginesie – to trend powszechny w świecie mobilnych administratorów. W Gen 8 HP nie pominięto oczywiście realnej sfery,  wśród której akurat nam, najbardziej rzucił się w oczy nowy socket HP. W kategorii narzędzi marketingowych, najlepszy serwer na świecie daje czterdziestoprocentowy oddech finansowy partnerom.

Szczególnie z punktu widzenia skali polskiego rynku, dyrektor marketingu serwerów enterprise, storage i sieci EMEA HP, Sylvia Hochmuth uruchamia kilka istotnych narzędzi, które będą wspomagały polskich partnerów HP.

„Najlepszą drogą do odbiorców na rynku EMA(MSP) są partnerzy i reselerzy. Przez te kanały będziemy prowadzić działania proaktywne w sektorze małych i średnich firm marketing używając m.in.marketingowych narzędzi on-line” – mówi Sylvia Hochmuth.

Gen 8 z architekturą ProActive Insight

Nowa architektura zasadza się na trzech innowacjach. Pierwszą z nich jest  przetwarzanie danych i szybkość  pracy serwera z układami storage’owymi. Testy wykazały, że w porównaniu do poprzedniej generacji Gen 8 potrafi być siedmiokrotnie szybszy, a co za tym idzie, istotnie  zredukować koszty. Drugą nowością jest poprawa bezpieczeństwa przez nowy system mirroringu danych. Advanced Data Mirroring jest zbudowane z 3 układów RAID (poprzednio 2). Trzecia innowacją jest inteligentny układ analityki dostosowujący pracę i wydajność serwera do typu obciążenia generowanego przez użytkownika oraz rodzaju danych obsługiwanych przez Gen 8. Procesy te działają w tle i w sposób niedostrzegalny dla użytkownika; optymalizują z jednej strony pracę użytkownika z drugiej samo urządzenie.

Gen 8 z nową definicją pracy admina

Gen 8 wprowadza również, prawdopodobnie najlepszy system serwisowania i monitorowania pracy serwera.  Nabywca ProLiant Gen 8 dostaje do dyspozycji portal użytkownika, który jest narzędziem permanentnie towarzyszącym (założenie cyklu życia) aktywnościom serwera. Wg posiadanych danych HP, nowy portal daje szansę na redukcję do 90 procent czasu pochłanianego do tej pory przez czynności  serwisowe i obserwacje pracy.  Jak się ocenia, do 50 procent problemów administracyjnych związanych jest z czynnikiem ludzkim (behawioralnym) lub samym typem prac. Zarządzanie cyklem życia Gen 8, umożliwia przechowywanie charakterystyk wszystkich zdarzeń i reakcję optymalną uwzględniającą typ, częstotliwość oraz charakter zdarzenia. Oczywiście cały track jest schowany i zapisywany w chmurze, co zwalnia użytkownika z konieczności zapewnienia sobie zasobów wydzielonych tylko w tym celu i ułatwia analizę samemu dostawcy czyli HP.

Gen 8 z administracją mobilną

Przełom urządzenia z Cupertino nazwanego komercyjnie rynkowo iPadem nie odnosi się wyłącznie do rynku konsumenckiego. Już gdy byliśmy w Niemczech, u największego hostera (1&1) dało się zauważyć profesjonalne  wykorzystanie iPada do administracji serwerami pocztowymi. HP idzie dalej w tym kierunku. Z App Store można ściągnąć darmowe narzędzie - HP iLO Console.  Po zalogowaniu się i wgraniu do iPada (lub iPhone’a) kodu QR administrowanego serwera, można administracyjnie dostać się do poziomu administracji swojego serwera. Z jednej strony bezpieczeństwo (mobilność nie jest najbezpieczniejsza) jest zagwarantowane nie przez login i hasło ale znacznie głębiej, bo w kodzie kreskowym. Patrząc ze strony samego administratora, posiadanie dostępu przez tablet upraszcza pracę i czyni ją najlepszą z możliwych: tańszą bo odmiejscowioną.

 Gen 8 z socketem

Hardware też ma swoja wagę, więc odnotowaliśmy pokazany w Las Vegas Smart Socket HP. Z punktu widzenia instalacji chipów (procesorów) socket znacznie upraszcza i czyni pewniejszym osadzanie kości w płytach.  Mark Potter z HP podkreślał w Las Vegas, że błędy popełnione przez pracowników podczas wymiany procesora w serwerze mogą w najlepszym razie zaowocować ograniczeniem wydajności systemu, zaś w najgorszym – zniszczeniem CPU i poważną awarią. Smart Socket redukuje – na razie tylko w Gen 8 ryzyko błędu ludzkiego

  • Reszta sfery maszynowej też na m się podobała, bo w dzisiejszej erze estetyzmu urządzeń technicznych warto dopieszczać maszyny (serwery) pod tym względem. Oczywiście to dygresja bo chodzi bardziej o modularna budowę samych obudów, co powoduje, że łatwiej się je serwisuje  (rzadziej) oraz wymienia podzespoły (to właśnie następuje częściej). Modularna budowa Gen 8 umożliwia łatwe dotarcie i wymianę pojedynczego elementu.

Media to kanał prawie partnerski dla HP

HP dokonuje przełomu w ofercie dla partnerów. Firma obiecuje do 40% zniżek oraz rabatów dla certyfikowanych  partnerów. Idzie to w parze z ofertą firmowanych przez HP szkoleń oraz wspomaganiem przez HP Institute a także rolą kanału prasowego (HP Press).  Co zresztą interesujące – tylko HP traktuje prasę właśnie jak kanał partnerski, który ma zapewnić dopływ informacji na rynek. Nie ma to nic wspólnego z uproszczonym traktowaniem mediów wyłącznie jako nośnika przygotowanej uprzednio masy prasowej.  HP daje też partnerom 8 programów odpowiadającym stosownym poziomom certyfikacji Cisco.

Jak mówi Sylvia Hochmuth: „HP traktuje system certyfikacji partnerów, na równi z innymi narzędziami marketingu.”

Jeden program partnerski HP

HP PartnerONE jest obecnie jedynym programem pracy z partnerami HP. Wewnątrz programu partner ma 3 poziomy specjalizacji: 

  • Registered Networking Specialization — przeznaczony dla tych partnerów, którzy sprzedają do MSP;
  • Professional Networking Specialization — dla partnerów sprzedającychrozwiązania infrastruktury sieciowej, zarządzających nimi i świadczących powiązane z nimi usługi pomocy technicznej, oraz:
  • Advanced Networking Specialization — dla partnerów  sprzedających  rozwiązania sieciowe i systemy dla centrów przetwarzania danych i świadczących powiązane z nimi usługi pomocy technicznej.

Reasumując, efekty programu Voyager, w który HP w ciągu 2 lat zainwestowała ponad 300 milionów dolarów są imponujące. Wraz z dźwignią wynikająca z przejęcia technologii 3PAR a także rozsądna ofertą finansową dla partnerów, HP na pewno utrzyma pozycję na rynku rozwiązań enterprise. Osobiście widzimy szanse na uzyskanie pozycji lidera.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej