Strona główna / Biznes / OVH: rodzinny hosting
środa 14 marzec 2012 | Robert Kamiński
OVH: rodzinny hosting
Czy firma rodzinna może konkurować z wielkimi korporacjami? Pochodząca z Polski rodzina Klaba jest tego najlepszym dowodem – będąca ich własnością firma OVH jest nr 1 na europejskim rynku hostingowym.

Historia rodziny Klaba może śmiało konkurować z legendą amerykańskich milionerów. Rodzice, Henryk i Halina, są inżynierami po Politechnice Warszawskiej. Ich synowie, Octave i Mirosław ukończyli studia inżynierskie ICAM w Lille. We Francji osiedlili się na początku lat 90, mając do dyspozycji wiedzę nabytą na studiach, pomysły i równowartość 1000 dolarów. Po kilku latach uruchomili firmę OVH (akronim: z francuskiego On Vous Héberge, z angielskiego Online Virtual Hosting).

Wbrew pozorom Francja nie była idealnym miejscem dla komputerowego biznesu. Niedostępny i drogi kredyt bankowy, brak wsparcia Państwa i uboga infrastruktura wymagały wiele uporu i samozaparcia. Dostęp do sieci gwarantował Paryż, jednak wysokie ceny nieruchomości spowodowały, że na siedzibę wybrano Roubaix w pobliżu Lille. Trzeba było ułożyć własny światłowód łączący z Paryżem – za to tereny można było kupić za bezcen. Były ośrodek włókienniczy do dziś ma wiele pustostanów. Dziś powierzchnie biurowe firmy zajmują ponad 2 hektary.

Po podjęciu decyzji o proponowaniu usług swoim klientom na terenie Europy, powstawały kolejne oddziały firmy: w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii, Portugalii, Czechach, Irlandii, Litwie, Finlandii, Tunezji, Senegalu i Maroku.

Własny projekt i wykonanie

ovh serwerowniaJak podkreśla Henryk Klaba wszystko zaprojektowali samodzielnie – serwery, budynki, a przede wszystkim unikalny system chłodzenia wodą. W głównej serwerowni, gdzie pracuje 110 tysięcy serwerów nie ma klimatyzacji, a pobór mocy jest zdecydowanie niższy niż w tradycyjnych serwerowniach. Dzięki zastosowaniu tej technologii, wraz z cieczą zostaje odprowadzone 70% ciepła emitowanego przez procesor. Pozwala to na dwukrotne zmniejszenie kosztów energii elektrycznej. Natomiast klimatyzacja i wentylacja są wykorzystywane do odprowadzenia 30% pozostałej energii. Wskaźnik pomiaru zużycia energii (wskaźnik PUE) wynosi obecnie ok. 1,2. Oznacza to, że potrzeba od 100 do 120 watów, aby działał serwer zużywający 100 watów. Zużycie energii jest dwa razy niższe niż średnia w innych serwerowniach!

Choć może wydawać się to niespotykane firma również samodzielnie produkuje serwery, bazując na najlepszych komponentach (między innymi płytach głównych i procesorach Intela). Własne zaplecze produkcyjne zapewnia nie tylko mniejsze koszty i niską awaryjność, ale przede wszystkim łatwy dostęp w przypadku awarii.

Dążenie do osiągnięcia jak największej wydajności i bezawaryjności, wymagało stosowanie najnowszych technologii. Dzięki temu firma stała się jednym z ważniejszych partnerów biznesowych Intela, z którym testuje nowe rozwiązanie jeszcze przed wprowadzeniem ich na rynek.

Droga w chmury

Obecnie OVH posiada w swojej ofercie pełną gamę usług umożliwiających uruchomienie własnego serwisu w internecie. Firma koncentruje się na wprowadzaniu ofert dostosowanych do potrzeb swoich użytkowników. Od hostingu, przez serwery dedykowane, aż do rozwiązań Cloud computing - oferta OVH odpowiada potrzebom najbardziej wymagających użytkowników. Dodatkowo, od 2002 roku, OVH posiada uprawnienia do bezpośredniej rejestracji domen, a obecnie jest to ponad 80 najbardziejHenryk Klaba popularnych końcówek domen.

Jednym z najnowszych produktów wprowadzonych przez OVH, jest biznesowy serwer poczty elektronicznej: Hosted Exchange. W 2008 roku OVH wprowadziło we Francji ofertę telefonii IP. Następnie oferta ta została wprowadzona w Hiszpanii, w Wielkiej Brytanii i Niemczech. W roku 2011 OVH zostało dostawcą internetu (ISP). Dziś, opierając się na swojej rozbudowanej sieci i infrastrukturze, OVH wchodzi na rynek usług Cloud Computing.

W październiku 2011 na konferencji VMworld w Kopenhadze OVH otrzymało od Vmware, światowego lidera w dziedzinie wirtualizacji, nagrodę « vCloud Service Provider ». Nagroda ta jest uhonorowaniem jakości rozwiązań OVH jak również wysiłków włożonych w rozwój innowacyjnych rozwiązań.

Sieć dostępna na 3 kontynentach

Dziś OVH jest właścicielem sieci światłowodowej z punktami dostępowymi na 3 kontynentach: w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jest to projekt unikalny: z sumaryczną przepustowością ponad 900Gbps, połączeniem do 31 punktów peeringowych, oraz całodobowym nadzorem technicznym. Wykorzystanie wielu punktów dostępowych jednocześnie pozwala OVH na utworzenie redundantnego dostępu do sieci, w przypadku usterki jednego z nich.

Wszystko to złożyło się na sukces firmy, o którym świadczą liczby: OVH jest numer 1 wśród firm hostingowych w Europie  i 4 na świecie, posiada 16 oddziałów, 31 punktów dostępowych na trzech kontynentach. Obsługuje 2.300.000 zarejestrowanych domen, 400.000 firm, 18.000.000 stron na serwerach DNS OVH.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej