Strona główna / Biznes / W e-commerce liczy się konwersja
wtorek 27 marzec 2012 | Krzysztof Oflakowski
W e-commerce liczy siÄ™ konwersja
Dla internautów robiących zakupy w sieci oferty serwisów aukcyjnych, porównywarek oraz e-sklepy to przede wszystkim oszczędność czasu, pieniędzy i możliwość wybrania produktu najwyższej jakości. Według danych z lutego 2012 r. zaprezentowanych przez Gemius w raporcie E-commerce w Polsce 2011, ponad 70% użytkowników Internetu deklaruje, że przynajmniej raz dokonało zakupów online. Z kolei TNS OBOP przewiduje, że połowa spośród tych, którzy nie dokonywali jeszcze zakupu w sieci, zrobi to w ciągu najbliższego półrocza.

RosnÄ… oczekiwania wobec e-ofert

W 2011 r. sprzedaż w Internecie siÄ™gnęła 17 mld zÅ‚, co stanowiÅ‚o 3,1 % caÅ‚ego handlu w Polsce, a wiÄ™kszość sklepów uczestniczÄ…cych w badaniach pozytywnie oceniÅ‚a swojÄ… kondycjÄ™ finansowÄ…. Ponad 40 % z nich uważa także, że sytuacja na rynku jest lepsza niż w ciÄ…gu ostatnich 12 miesiÄ™cy, a 60 % spodziewa siÄ™ zwiÄ™kszenia zysków w najbliższym czasie, z czego 16% oczekuje zdecydowanego wzrostu. Sklepy i serwisy zakupowe nie pozostajÄ… jednaj bierne i podejmujÄ… dziaÅ‚ania zmierzajÄ…ce do pozyskania nowych klientów oraz zacieÅ›nienia relacji z obecnymi. Ponad 75% wprowadza nowe formy pÅ‚atnoÅ›ci uÅ‚atwiajÄ…ce zawieranie transakcji, klienci jednak, w zamian za lojalność, oczekujÄ… dodatkowych korzyÅ›ci.

  • Ponad  poÅ‚owÄ™ zakupowiczów do Internetu przyciÄ…ga niższa cena, ale aż 27% z nich przy wyborze oferty zwraca także uwagÄ™ na promocje, rabaty i konkursy. E-handel wciąż najchÄ™tniej stawia na SEO, czyli pozycjonowanie swojej oferty w wyszukiwarkach i w tym upatruje receptÄ™ na sukces w Internecie. Hitem okazaÅ‚y siÄ™ także porównywarki i zakupy grupowe, ale coraz wiÄ™cej, bo aż 30%, e-przedsiÄ™biorstw wykorzystuje programy partnerskie i lojalnoÅ›ciowe. 

Stali, ale także nowi klienci, w zamian za wybór danego e-sklepu czy serwisu oczekujÄ… dodatkowych korzyÅ›ci od sprzedawców, czÄ™sto także za czynnoÅ›ci, które i tak by wykonali, np. za odwiedzenie zakÅ‚adki aktualnoÅ›ci albo sprawdzenie dostÄ™pnych promocji – mówi Wojciech Korabiewski, prezes ZarzÄ…du  Guuli.pl - multipartnerskiego programu lojalnoÅ›ciowego dla e-biznesu.

Niedawno zadebiutowaliÅ›my w Internecie z pierwszÄ… ofertÄ… w Polsce, która pozwala na nagradzanie użytkowników za okreÅ›lone czynnoÅ›ci, nie tylko za dokonanie zakupu. DziÄ™ki takiemu rozwiÄ…zaniu, serwisy korzystajÄ…ce z programu majÄ… realnÄ… szansÄ™ na zwiÄ™kszenie audytorium i przeciÄ…gniÄ™cie użytkowników ze stron konkurencji. Partnerzy Guuli otrzymujÄ… narzÄ™dzie dziÄ™ki któremu mogÄ… nagradzać swoich użytkowników za samÄ… obecność na portalu, czytanie wiadomoÅ›ci lub wystawienie komentarza – dodaje pan Wojciech.

Bo liczy siÄ™ konwersja

Choć polski rynek internetowy jest wciąż mÅ‚ody, to w wielu obszarach coraz bardziej nasycony i dojrzaÅ‚y. Taka sytuacja martwi, szczególnie nowopowstajÄ…ce e-firmy. Szybko okazuje siÄ™ bowiem, że w zamyÅ›le rewolucyjna oferta nie odbiega niczym szczególnym od konkurencji. To niewÄ…tpliwie zasÅ‚uga niesÅ‚abnÄ…cej dynamiki wzrostu rynku e-commerce, który jeszcze do niedawna byÅ‚ uwarunkowany dostÄ™pem do komputera i Internetu. W sieci wciąż najwiÄ™cej wydajÄ… mieszkaÅ„cy wiÄ™kszych miast, ale  dysproporcja wyraźnie siÄ™ zaciera. Potencjalnym odbiorcÄ… rynku e-commerce w Polsce jest dziÅ› każdy użytkownik sprzÄ™tu z dostÄ™pem do Internetu. DodajÄ…c do tego rosnÄ…cÄ… liczbÄ™  telefonów z dostÄ™pem do sieci, rodzimy rynek e-commerce obejmuje ok. 86% Polaków, czyli 32 miliony osób.

  • Kluczem do sukcesu jest wiÄ™c sposób na precyzyjne dotarcie z komunikatem do zamierzonego odbiorcy. W zależnoÅ›ci od typu produktu lub usÅ‚ugi grupy odbiorców filtruje siÄ™ w oparciu o kryteria demograficzne, geograficzne, psychograficzne czy behawioralne, a konwersjÄ… okreÅ›la siÄ™ miarÄ™ akcji wykonanych przez użytkowników serwisów. Ważne wiÄ™c, aby wiedzieć do kogo kierujemy komunikat i kto ma zostać naszym klientem. Wydaje siÄ™ to oczywiste, jednak zarzÄ…dzajÄ…cy e-biznesem wciąż popeÅ‚niajÄ… te same błędy.

CzÄ™stym błędem jest po prostu zbyt duża rozbieżność miÄ™dzy cenÄ… a jakoÅ›ciÄ… produktów i sposób ich prezentacji, dlatego radzimy partnerom, jak w prosty sposób uatrakcyjnić ofertÄ™, nie ponoszÄ…c przy tym wiÄ™kszych kosztów. Kilka drobnych zabiegów naprawdÄ™ robi różnicÄ™. WażnÄ… kwestia jest także tzw. usability, czyli użyteczność sklepu, prosta i intuicyjna nawigacja. Klienci bardzo szybko rezygnujÄ… z zakupów, jeÅ›li nie mogÄ… znaleźć interesujÄ…cych ich informacji. Zazwyczaj odbiorcy nie wracajÄ… do serwisu, z którym nie tylko mieli wczeÅ›niej problemy, ale który nie oferuje nic ponad asortyment konkurencji – komentuje pan Wojciech z Guuli.pl.

Do mierzenia konwersji i innych parametrów serwisów internetowych stworzono oczywiÅ›cie odpowiednie narzÄ™dzia, jak Google Analytics, które bada wskaźniki odrzuceÅ„ strony lub niefinalizowanie zamówienia. Wiele zależy jednak od tego, jak użytkownik znalazÅ‚ siÄ™ na stronie i co go tam sprowadziÅ‚o. Powodów niskiej konwersji może być w zasadzie bardzo wiele: brak informacji, brak towaru, kiepska grafika, brak pomocy i możliwoÅ›ci kontaktu z obsÅ‚ugÄ… sklepu czy zbyt dÅ‚ugi termin realizacji zamówienia. Ważne jest jednak, aby e-biznes, poza niskÄ… cenÄ…, oferowaÅ‚ także wartoÅ›ci dodane i dbaÅ‚ o partnerskie relacje z klientami.

Chyba warto, skoro ponad 90% internautów kupujÄ…cych w sieci deklaruje, że poleciÅ‚oby takÄ… formÄ™ zakupów rodzinie i znajomym.

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej