Strona główna / Biznes / Najnowocześniejsze stacje robocze
niedziela 06 maj 2012 | Cezary Tchorek-Helm
Najnowocześniejsze stacje robocze
HP wprowadziło nowe stacje robocze serii Z. Największą, bo światową innowacją jest stacja robocza Z1  typu AIO (all-in-one). Rodzina stacji roboczych HP Z820, Z620 oraz Z420 powstała dla najbardziej skomplikowanych i wymagających dużej mocy obliczeniowej zastosowań, takich jak projektowanie z użyciem CAD oraz post produkcji medialnych. Bez wątpienia stacja HP Z1 będzie wzorcem dla konkurencji, jak w sprzęcie konsumenckim iMac firmy Apple.  

 

Nowe stacje robocze są wyposażone w najnowsze ośmiordzeniowe procesory Intel Xeon z rodziny E5-2600. Stacje obsługują maksymalnie 512 gigabajtów (GB) pamięci DDR3 i umożliwiają obsługę aplikacji wielowątkowych, które są niezbędne w pracy profesjonalistów. Rodzina procesorów Intel Xeon E5-2600 umożliwia obsługę maksymalnie 16 fizycznych rdzeni w jednym systemie, co pozwala na uruchomienie 32 wątków w tym samym czasie z wykorzystaniem dwóch ośmiordzeniowych procesorów kompatybilnych z technologią Intel Hyper-Threading. Nowe procesory oparte na technologii Intel vPr) wykorzystują zintegrowane kontrolery pamięci i technologię Intel Turbo Boost.

HP Z: innowacja światowa

HP Z1 umożliwi wszystkim szybsze realizowanie prac: od inżynierów tworzących trójwymiarowe modele przemysłowe przez architektów projektujących budynki czy montażystów produkujących filmy. Warto wspomnieć o wartości komponentów, w które wyposażony jest Z1. Przewagą uzasadniająca inwestycję w stację roboczą Z1 jest fakt znacznych oszczędności w porównaniu do zestawiania odpowiedniego instrumentarium osobno: sprawdzimy to w testach ale już dziś widać, że suma zakupu profesjonalnego monitora oraz zewnętrznej stacji będzie wyższa niż Z1.  Stacja Z1 ma ponadto unikalny i prosty system dostępu i wymiany komponentów, gdyż użytkownik może sam wymieniać poszczególne elementy stacji Z1 – od pamięci RAM, przez dyski SSD czy karty graficzne.

  • Wydajność:  profesjonalne karty graficzne NVIDIA Quadro, pamięć ECC, czterordzeniowe procesory Intel Xeon), oprogramowanie od niezależnych producentów oraz bardzo cicha praca.
  • Obudowa otwierana bez narzędzi: dzięki obudowie zamykanej na zatrzaski użytkownicy mogą łatwo dodać nowy dysk twardy, rozbudować pamięć lub wymienić kartę graficzną.
  • Nośniki przechowywania danych: użytkownicy mają do wyboru wiele różnych nośników, w tym dyski SATA 7,2 lub 10 tys. obr./min, dyski SSD, opcjonalne konfiguracje RAID, dyski wymienne (AMO), wieloformatowy czytnik kart pamięci oraz napędy optyczne, w tym szczelinową nagrywarkę Blu-ray.
  • Wysokiej klasy wyświetlacz:  ekran LED o przekątnej 27 cali może wyświetlić ponad 1 miliard barw, a ponadto ma panel IPS oraz kąt widzenia aż 178 stopni.
  • Wysokiej jakości dźwięk:  zamocowane z przodu obudowy dwumembranowe głośniki oraz karta dźwiękowa SRS Premium Sound gwarantują doskonałą jakość dźwięku.
  • Kamera internetowa HD:  umożliwia prowadzenie rozmów wideo z doskonałą jakością obrazu, pozwalającą obserwować wszystkie ruchy mięśni twarzy, a także nagrywanie filmów w jakości HD.
  • Oprogramowanie HP Remote Graphics:  umożliwia zdalną pracę z zachowaniem wysokiej wydajności w aplikacjach do dwu- i trójwymiarowej obróbki obrazu, obróbki filmów i w oprogramowaniu multimedialnym.
  • HP Performance Advisor:  skraca czas rozwiązywania problemów poprzez generowanie skonsolidowanego raportu dotyczącego konfiguracji sprzętowej stacji roboczej i zainstalowanego na niej oprogramowania, który można wykorzystać do dostosowania urządzenia do potrzeb konkretnych aplikacji jednym kliknięciem.

Wydajność energetyczna

Nowe stacje robocze HP Z są wyposażone w zasilacze o wydajności 90%, co zmniejsza zarówno zużycie energii, jak i ilość bezproduktywnego ciepła emitowanego do otoczenia. Wszystkie stacje robocze HP Z są wykonane z materiałów niezawierających BFR/PCW), a ponad 90% ich wagi stanowią elementy nadające się do recyklingu. Stacje robocze HP są wykorzystywane przez najbardziej wymagających użytkowników w takich branżach jak grafika, telewizja, projektowanie wspomagane komputerowo (CAD), inżynieria, obrazowanie medyczne, finanse oraz wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. Firmy wykorzystują stacje robocze HP do projektowania wszelkiego typu obiektów, od butów do biegania, samochodów wyścigowych, bohaterów z filmów animowanych po łodzie podwodne, a także do zarządzania wszelkiego rodzaju obiektami, od wartych miliardy dolarów papierów wartościowych w obrocie handlowym po środowiska informatyczne o krytycznym znaczeniu.

Przykładowe wykorzystanie w montażu filmowym

Przykładem możliwości stacji roboczych HP jest produkcja filmu fabularnego wytwórni Bandito Brothers - „Act of Valor”, który opowiada o misji odbicia porwanego agenta CIA. Film nakręcono w ciągu 48 dni rozłożonych na 12,5 miesiąca. Zdjęcia powstawały   12 stanach i pięciu krajach na czterech kontynentach, w trudnym otoczeniu o ograniczonym dostępie do zaawansowanych technologii. Niewielka ekipa filmowa wykorzystała technologie firmy HP. W ramach zdjęć do filmu „Act of Valor” wytwórnia przygotowała przyczepę, w której umieszczono mobilne stacje robocze HP EliteBook. Ich zadaniem było kopiowanie na dyski twarde zarejestrowanego materiału filmowego, gdy tylko opuszczał on kamerę.  Adobe Production Premium i Cinnafilm to narzędzia, które zoptymalizowano pod kątem bezproblemowej pracy na stacjach roboczych HP. Dlatego na etapie post produkcji wytwórnia Bandito Brothers wykorzystała stacje robocze HP Z800 wyposażone w karty graficzne Nvidia Quadro FX 5800, które zwiększają wydajność oprogramowania.


  • Łącznie ekipa filmowa zarejestrowała ok. 200 godzin nieobrobionego materiału 5-D (4 TB danych) i 20-30 godzin materiału filmowego, który został wyrenderowany, przetworzony i obrobiony na stacjach roboczych HP.

 

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej