Strona główna / Biznes / Sukces dzięki współpracy
piątek 13 kwiecień 2012 | Robert Kamiński
Sukces dzięki współpracy
Złożoność i skala zaawansowanych projektów telekomunikacyjnych są ogromne. Dlatego ich powodzenie wymaga sprawdzonego modelu współpracy wszystkich zaangażowanych podmiotów – zarówno głównego dostawcy, jak też jego lokalnych partnerów. Model ten gwarantuje synergię pomiędzy doświadczeniem i know-how globalnego gracza a znajomością lokalnej specyfiki i uwarunkowań przez lokalnych partnerów.

Taki model współpracy wykorzystuje firma Huawei, która od 10 lat jest obecna w Europie i - we współpracy z lokalnymi podwykonawcami - skutecznie przeprowadza zaawansowane wdrożenia, także w Polsce.

- Partnerstwo „globalny gracz – lokalny podwykonawca” to układ wielce komplementarny – mówi Janusz Kalina, Prezes Zarządu firmy Electronic Control Systems, współpracującej z Huawei przy projektach wdrożeniowych m.in. dla polskich operatorów komórkowych. - Jako podwykonawca nie posiadamy technologii, którą oferuje przeogromny dział badań i rozwoju firmy globalnej. Ta technologia to oczywiście najwyższej jakości sprzęt oraz oprogramowanie. To, co oferujemy, to zrozumienie oczekiwań globalnego gracza i zaadoptowanie ich do lokalnych warunków i standardów – dodaje Kalina.

Współpraca przy wdrożeniach

Dla sukcesu takiej współpracy równie ważne co komplementarność ofert obydwu stron są właściwe relacje między nimi. Zdaniem Andrzeja Szawarskiego, Prezesa firmy Eltel Networks Telecom (Grupa Eltel Networks), która od wielu lat współpracuje z Huawei przy wdrożeniach telekomunikacyjnych, jedną z głównych przyczyn sukcesu współpracy pomiędzy globalnym graczem, a lokalną firmą jest rzeczywiste, a nie tylko deklarowane partnerstwo po obydwu stronach. – Przy czym należy oczywiście pamiętać o tym, kto jest klientem, a kto wykonawcą. Globalny gracz powinien traktować wykonawcę w sposób poważny, mimo, iż jest firmą wielokrotnie większą. Z kolei lokalny wykonawca powinien rozumieć klienta i swoim działaniem wspierać jego interesy. Taka forma partnerstwa pozwala przezwyciężać wiele trudnych sytuacji i przekuwać wyzwania w sukces całego projektu – wyjaśnia Andrzej Szawarski.

1000 stacji GSM

- Doświadczenie pokazało, że najbardziej skomplikowane projekty, a więc operacje na żywej i działającej sieci (tzw. swaps), to nasze największe sukcesy. Jako przykład niech posłuży ostatni projekt (z 2011 roku) realizowany z Huawei - wymiana około tysiąca stacji GSM na nowoczesny system z głowicami zewnętrznymi – mówi Janusz Kalina. Również Andrzej Szawarski przywołuje zrealizowany wraz z Huawei projekt SWAP z 2011 roku jako przykład dobrze zarządzanego projektu. Przy czym zwraca on uwagę na fakt, iż dobre zarządzanie projektem – jako jedno z największych wyzwań podczas wdrożeń – nie jest możliwe bez zaufania dostawcy do podwykonawcy. - Zarządzanie projektem odbywa się po obydwu stronach, i vendora, i wykonawcy. Nadmierna i często nieuzasadniona nieufność vendora do wykonawcy prowadzi do niepotrzebnego dublowania funkcji zarządzania projektem. Nasza współpraca z Huawei przy projekcie SWAP pokazuje jak korzystne efekty można uzyskać w przypadku przeniesienia większej odpowiedzialności za zarządzanie projektem na wykonawcę.– tłumaczy Andrzej Szawarski.

Dostęp do najnowszych technologii oferowanych przez globalnego dostawcę, partnerstwo we wzajemnych relacjach, zaufanie ze strony dostawcy i wynikająca z niego duża autonomia w działaniu podwykonawcy – na tym lista korzyści dla firm współpracujących z Huawei się nie kończy. Skala działalności globalnego partnera to dla podwykonawców także możliwość ciągłego doskonalenia pracowników i zdobywania wiedzy – zarówno o najnowszych technologiach jak i o metodach zarządzania, sposobie pracy czy procesach biznesowych. Trudny do przecenienia jest też fakt, iż partnerstwo z firmą taką jak Huawei to dla podwykonawców bardzo wartościowa referencja. Wszystko to sprawia, że wypracowany przez Huawei oraz jego podwykonawców model współpracy przy zaawansowanych projektach wdrożeniowych od lat się sprawdza i kończy się sukcesem dla każdej ze stron – operatora, dostawcy i podwykonawcy.

Nagrody

Aby uhonorować wkład podwykonawców w powodzenie projektów wdrożeniowych, Huawei, jak co roku, wręczył nagrody dla najlepszych partnerów firmy podczas spotkania 2012 Huawei Poland Service Partner Convention. Partnerem Roku Huawei została firma Electronic Control Systems. Ponadto, Huawei przyznał swoim Partnerom jeszcze dwa wyróżnienia: Nagrodę Excellent Delivery firmie Eltel oraz Nagrodę Outstanding Cooperation firmie Sirtel. Relację ze spotkania można obejrzeć na kanale Huawei w portalu youtube .

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej