Strona główna / Biznes / Nie tylko szybciej, ale i sprytniej
czwartek 03 maj 2012 | Michał Młynarczyk
Nie tylko szybciej, ale i sprytniej
Nowy pecet dla małego biura to nie tylko większa wydajność, ale i dodatkowe funkcje pozwalające zaoszczędzić czas i pieniądze oraz zwiększyć bezpieczeństwo pracy.

Do sklepów lada chwila trafią komputery wyposażone w procesory Intel Core nowej generacji. Oczywiście, jak zwykle w takim przypadku, do góry idzie moc obliczeniowa. To jednak nie jedyna rzecz, która powinna zainteresować właścicieli niewielkich firm planujących wymianę sprzętu. Warto zwrócić uwagę na technologię Intel Small Business Advantage (w skrócie –SBA) obecną w części pecetów z nowymi układami. Co w niej ciekawego?

intel sba

Mądrzejsze korzystanie z energii

Rachunki za prąd mogą być istotnym elementem stałych kosztów prowadzenia biura. Typowy zestaw komputerowy z monitorem LCD ma pobór mocy na poziomie 150W. Załóżmy, że masz w firmie pięć takich maszyn – razem daje to 750W czyli tyle, co czajnik elektryczny albo mikrofalówka. Wystarczająco dużo, by uznać pecety za „głównych winnych” wysokich rachunków za energię elektryczną. Można na to przymknąć oko, jeśli wykorzystanie jest sensowne i ma związek z wykonywaną pracą. Gorzej, gdy musisz płacić za prąd dla komputerów, które użytkownicy pozostawiają włączone po wyjściu z biura. Tymczasem, w przypadku pecetów wyposażony w Intel SBA istnieje możliwość zaprogramowania automatycznego wyłączania o zadanej godzinie.

Warto jednak przyjrzeć się problemowi bliżej. Skoro użytkownicy nie wyłączają komputerów, istnieje możliwość, że nie chodzi tylko o zwykłe lenistwo. Może aplikacje, na których pracują ładują się zbyt długo? A może przed wyjściem uruchamiają aktualizacje antywirusa i MS Windows? Dzięki Intel SBA da się pogodzić oszczędność energii i czasu. Oprogramowanie znajdujące się na komputerach z tą technologią potrafi włączyć sprzęt np. na pół godziny przed przyjściem pracowników (tak, by „ciężkie” aplikacje miały czas się załadować). Istnieje również możliwość włączenia peceta w wolnym czasie (np. w sobotę), przeprowadzenia prac administracyjnych (aktualizacje oprogramowania, wykonanie kopii zapasowej) , a następnie zamknięcia maszyny. Wszystko dzieje się automatycznie – wystarczy jeden raz wprowadzić odpowiednie ustawienia.

Zabezpieczenia na poziomie sprzętu

Mocną stroną Intel SBA jest integracja oprogramowania na platformie Windows (prosta aplikacja pozwalająca na konfigurację za pomocą kilku kliknięć) ze sprzętem (funkcje zaszyte w wybranych układach firmy Intel). To właśnie dzięki temu możliwe jest automatyczne włączanie pecetów o określonej porze.

Ale nie tylko. Weźmy inny przykład. Pracownicy kochają pendrive’y. Pracodawcy – mniej. Co ciekawe, z tych samych powodów: pamięci USB pozwalają na szybkie przynoszenie i wynoszenie informacji. Wystarczy parę minut i cenne firmowe dane lądują na łatwej do schowania kostce. Nawet jeśli użytkownicy nie mają złych intencji, mogą narobić kłopotów podłączając prywatne pamięci do służbowych komputerów: wystarczy, że przyniosą nielegalne multimedia albo, zupełnie nieświadomie, przyciągną wirusy z domowego komputera.

Intel SBA pozwala na zablokowanie, na poziomie sprzętu, możliwości podłączania nieautoryzowanych pendrive’ów. Ponownie, odbywa się to za pomocą kilku kliknięć w aplikacji MS Windows. A co jeśli akurat trzeba podłączyć pamięć USB? Właściciel komputera może zdefiniować hasło pozwalające ominąć zabezpieczenie. Różnica polega na tym, że to on decyduje, komu i kiedy udostępni taką opcję.

Ile to kosztuje?

W przeciwieństwie do wielu rozwiązań oferowanych przez firmy specjalizujące się w oprogramowaniu zabezpieczającym, technologia Intel SBA jest dostępna bez dodatkowych opłat, bezterminowo, również dla użytkowników komercyjnych. Wystarczy tylko na etapie wyboru komputera zdecydować się na model wyposażony w odpowiednie podzespoły – sama aplikacja powinna być już zainstalowana w systemie Windows. Różni producenci mogą oferować rozwiązanie Intel SBA pod własnymi nazwami. Warto zapytać o to sprzedawcę.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej