BezpieczeÅ„stwo jest jednÄ… z podstawowych potrzeb czÅ‚owieka i ma kluczowe znaczenie w naszym życiu. Dlatego nie dziwi, że zabezpieczamy życie i zdrowie swoje i swoich bliskich – zapinamy pasy bezpieczeÅ„stwa, profilaktycznie robimy badania, uczymy nasze dzieci podstawowych zasad bezpieczeÅ„stwa. Równie starannie zabezpieczamy swoje mienie – kupujemy polisy samochodowe i turystyczne, upewniamy siÄ™, czy zamknÄ™liÅ›my auto i dom, a torebkÄ™ czy portfel staramy siÄ™ trzymać zawsze na oku. Co zatem sprawia, że gdy chodzi o nasze firmy, owszem używamy zamków, rolet i krat, ale czÄ™sto zapominamy o zabezpieczeniu naszej coraz szerszej dziaÅ‚alnoÅ›ci elektronicznej – danych klientów i kontrahentów, korespondencji oraz umów?
Mała świadomość zagrożeń
MaÅ‚e i Å›rednie przedsiÄ™biorstwa sÄ… narażone na różnego typu zagrożenia zwiÄ…zane z przechowywaniem kluczowych dla prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci danych, w tym samym stopniu, co duże firmy. Mimo to, jak pokazuje badanie na temat rozwiÄ…zaÅ„ informatycznych w sektorze MÅšP przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Microsoft, majÄ… one niewielkÄ… Å›wiadomość wagi zabezpieczania poufnych danych i efektów swojej pracy.
Technologie informatyczne sÄ… obecnie niezbÄ™dnym elementem w każdej praktycznie firmie, niezależnie od jej wielkoÅ›ci. Dlatego, beztroskie podejÅ›cie do bezpieczeÅ„stwa informacji może wiÄ…zać siÄ™ ze znaczÄ…cym ryzykiem od dotkliwej utraty danych, poprzez konsekwencje prawne czy finansowe aż po upadek firmy. Choć wiÄ™kszość przedsiÄ™biorstw stosuje zabezpieczenia, konieczna jest ciÄ…gÅ‚a edukacja biznesu w tym zakresie. Firewall czy program antywirusowy to nie wszystko. Wiele stosowanych w przedsiÄ™biorstwach technologii daje siÄ™, bez utrudniania codziennej pracy użytkownikom, stosunkowo prosto wzbogacić o funkcjonalnoÅ›ci, dziÄ™ki którym dane bÄ™dÄ… naprawdÄ™ bezpieczne – mówi Grzegorz Tworek, ekspert ds. bezpieczeÅ„stwa informatycznego.
MŚP i bezpieczeństwo informatyczne
Badanie wykazaÅ‚o, że maÅ‚e i Å›rednie firmy ograniczajÄ… swoje dziaÅ‚ania dotyczÄ…ce bezpieczeÅ„stwa informatycznego przede wszystkim do nadawania praw dostÄ™pu, przechowywania danych na serwerze oraz szkolenia pracowników. Niektóre przedsiÄ™biorstwa wprowadziÅ‚y dodatkowo specjalne procedury dotyczÄ…ce korzystania ze sprzÄ™tu i kontrolÄ™ oprogramowania wykorzystywanego przez pracowników. Wciąż jednak 33% spoÅ›ród maÅ‚ych i Å›rednich firm w Polsce ma przekonanie, że wynajÄ™cie zewnÄ™trznej firmy odpowiedzialnej za serwisowanie sprzÄ™tu i zarzÄ…dzanie informacjami wystarczy, aby cieszyć siÄ™ peÅ‚nym bezpieczeÅ„stwem danych. Z drugiej strony wiÄ™kszość, bo aż 60% badanych firm MSP deklaruje, że ochrona informacji poufnych jest najważniejszym aspektem bezpieczeÅ„stwa. Wydaje siÄ™ zatem, że tak istotny obszar wymaga kompleksowego zabezpieczenia. I nie powinno siÄ™ ono ograniczać jedynie do przeniesienia odpowiedzialnoÅ›ci za caÅ‚ość bezpieczeÅ„stwa informatycznego na zewnÄ™trzne firmy.
Kluczem do sukcesu jest staranny dobór narzÄ™dzi zapewniajÄ…cych bezpieczeÅ„stwo danych w firmie – podpowiada Ilona Tomaszewska, dyrektor ds. segmentu MSP w polskim oddziale Microsoft. - Niestety przeprowadzone przez nas badanie maÅ‚ych i Å›rednich firm, pokazuje, że przedsiÄ™biorcy nie zawsze wiedzÄ…, jak o nie zadbać, a w ponad 1/3 firm panuje poglÄ…d, że troska o bezpieczeÅ„stwo IT nie jest w ogóle potrzebna.
Świadomość zagrożeń wirusami
Istotnym elementem troski o bezpieczeÅ„stwo firmowych komputerów jest oprogramowanie antywirusowe. Badanie maÅ‚ych i Å›rednich firm wykazaÅ‚o, że 32% przedsiÄ™biorstw z tego segmentu rynku posiada wiÄ™cej niż jeden rodzaj programu antywirusowego na firmowych komputerach. Kolejnym, obok braku standaryzacji oprogramowania antywirusowego, zaniechaniem jest rzadka aktualizacja programów. Jak pokazuje badanie, aktualizacja oprogramowania w firmach z segmentu MÅšP nie jest przeprowadzana automatycznie, ale w sytuacji, gdy istnieje do tego przesÅ‚anka praktyczna, najczęściej po okoÅ‚o roku od zakupu. Niekiedy po prostu dopiero po zaistnieniu jakiegoÅ› zdarzenia albo ryzyka utraty danych.
Zabezpieczenia
W dobie cyfryzacji dane stanowiÄ… najwiÄ™kszÄ… wartość firmy. Przechowywanie informacji na temat finansów, wyników sprzedaży, danych klientów i dostawców jest niezbÄ™dnym elementem w dziaÅ‚alnoÅ›ci przedsiÄ™biorstw. Konsekwencje przypadkowej utraty danych mogÄ… być nieodwracalne. Ponieważ coraz częściej i wiÄ™cej informacji przechowujemy w formie elektronicznej, ich staranne zabezpieczenie staje siÄ™ wymogiem naszych czasów. Tymczasem z przeprowadzonego przez Microsoft badania wynika, że tylko 32% maÅ‚ych i Å›rednich firm szyfruje firmowe dyski, a 18% szyfruje wysyÅ‚ane za pomocÄ… poczty elektronicznej dokumenty.
Zaniedbania w zakresie bezpieczeÅ„stwa informatycznego firmy mogÄ… mieć ogromne konsekwencje. Nietrudno wyobrazić sobie sytuacjÄ™, w której pracownik firmy traci całą zawartość twardego dysku na skutek np. upadku laptopa. Dane mogÄ… wypÅ‚ynąć z firmy z powodu zagubienia firmowego pendrive’a albo przypadkowo wysÅ‚anego e-maila. Na szczęście istniejÄ… nowoczesne sposoby zabezpieczenia swoich zasobów firmowych. Jednym z nich jest pakiet Office CaÅ‚e Biuro skonstruowany wÅ‚aÅ›nie z myÅ›lÄ… o firmach MSP. Proste i niewymagajÄ…ce dużych nakÅ‚adów inwestycyjnych rozwiÄ…zania sÄ… w zasiÄ™gu rÄ™ki, a nasi konsultanci sÄ… do dyspozycji, żeby doradzić najodpowiedniejsze rozwiÄ…zanie. Najważniejsze, żeby przedsiÄ™biorcy zaczÄ™li serio myÅ›leć o bezpieczeÅ„stwie swoich firm – wyjaÅ›nia Ilona Tomaszewska z polskiego biura Microsoft.
Aplikacje dostÄ™pne w ramach pakietu Office CaÅ‚e Biuro pozwalajÄ… znaczÄ…co podnieść bezpieczeÅ„stwo swoich zasobów elektronicznych. PozwolÄ… na przykÅ‚ad tworzyć automatycznie kopie zapasowe, które gwarantujÄ… ochronÄ™ danych w razie wypadku –awarii czy utraty sprzÄ™tu. Natomiast elastyczne ustawienia prywatnoÅ›ci poczty elektronicznej i plików zabezpieczÄ… przed przypadkowym rozesÅ‚aniem poufnego dokumentu.
W budowaniu bezpieczeÅ„stwa maÅ‚ych i Å›rednich firm bardzo pomocne mogÄ… być również narzÄ™dzia oferowane przez najnowszÄ… wersjÄ™ pakietu Microsoft Office 365. W jego skÅ‚ad wchodzÄ… zaufane aplikacje, które sÄ… dobrze znane w biznesie, a teraz dostÄ™pne także jako usÅ‚ugi online. UmożliwiajÄ… one efektywnÄ… i bezpiecznÄ… pracÄ™ oraz łączność z niezbÄ™dnymi osobami nawet spoza biura, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów bezpieczeÅ„stwa. Najnowsza wersja Microsoft Office 365 zawiera system zabezpieczeÅ„, który chroni dane firmowe przed dostÄ™pem niepowoÅ‚anych osób. Szyfrowanie dokumentów pozwala na bezpiecznÄ… wymianÄ™ poufnych informacji wewnÄ…trz firmy, jak i po za niÄ…. Program Microsoft Outlook sprawdza bezpieczeÅ„stwo plików wysyÅ‚anych pocztÄ… e-mail, zanim jeszcze zostanÄ… otwarte i zacznÄ… stanowić zagrożenie.