Strona główna / Biznes / Nowoczesny handel: e-commerce
poniedziałek 21 maj 2012 | Cezary Tchorek-Helm
Nowoczesny handel: e-commerce
Konkurencyjne ceny, szeroki asortyment, oszczędność czasu i nerwów – z punktu widzenia klientów to podstawowe zalety robienia zakupów przez Internet. Nowoczesny handel opiera się na działaniach w sieci, dlatego coraz więcej właścicieli sklepów i dostawców usług decyduje się na przeniesienie biznesu do wirtualnego świata.

Internet dla wielu użytkowników przestał być jedynie miejscem rozrywki. Wiele osób, chcąc zaoszczędzić czas stracony na czekanie w banku lub na poczcie, płaci rachunki elektronicznymi przelewami. Klienci, przed zakupem konkretnych produktów, zamiast pytać o zdanie sąsiada, przeglądają opinię internautów. Dlatego też właściciele sklepów lub innych firm handlowych coraz częściej decydują się na działalność e-commerce. - Jest to rozwiązanie dobre zarówno dla przedsiębiorców z ugruntowaną pozycją na rynku, którzy chcą rozszerzyć swoją działalność, jak i właścicieli nowych firm, marzących o sukcesie w biznesie – mówi Jakub Wietrzyk, specjalista od nowych technologii wfirma.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od czego zacząć?

Na samym początku należy również wybrać, czy chcesz zaoferować – sprzedaż usług czy towarów. Oprócz wszystkich czynników zewnętrznych, warto pamiętać o własnych predyspozycjach, upodobaniach i wiedzy. Dlatego profil działalności powinien być dostosowany zarówno do obecnej sytuacji na rynku, jak i wiedzy czy kompetencji jej właściciela. Będąc mechanikiem samochodowym o wiele łatwiej będzie Ci prowadzić sklep z częściami motoryzacyjnymi niż internetową aptekę.

Nie zapomnij o dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności:

  • rejestracja działalności gospodarczej,
  • założenie osobnego dla firmy rachunku bankowego i powiadomienie o tym Urzędu Skarbowego,
  • w przypadku sprzedaży międzynarodowej założenie konta na PayPal,
  • wystąpienie o numer REGON i NIP,
  • złożenie w Urzędzie Skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej podatkowi VAT oraz wybór rodzaju opodatkowania,
  • wystąpieniem o koncesję, jeśli oferta Twojego sklepu twego wymaga,
  • zgłoszenie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

Plusy i minusy

W Internecie można kupić wszystko – zaczynając od produktów spożywczych, poprzez ubrania, środki czystości, kosmetyki, meble, bilety, a kończąc na mieszkaniach, domach i środkach transportu. Podstawową korzyścią, wynikającą z handlu w sieci jest dostęp do nieograniczonej grupy klientów. Kosmetyczka z Gdańska może zaopatrywać swój salon w twoim sklepie kosmetycznym, którego siedziba znajduje się w Rzeszowie. Oczywiście nie wszyscy użytkownicy Internetu od razu będą znali twój sklep. Wszystko tak naprawdę zależy od późniejszych działań marketingowych, jednak dostęp do oferty będzie o wiele łatwiejszy w sieci niż w tradycyjnym sklepie, ulokowanym w konkretnym miejscu.

Drugim plusem prowadzenia działalności e-commerce jest mobilność uwarunkowana jedynie dostępem do sieci. Możesz prowadzić swój biznes z każdego miejsca na ziemi, nie stresując się faktem, że jeśli nie otworzysz sklepu o ustalonej godzinie, stracisz kilku klientów, którzy właśnie o tej porze mieli zamiar coś od ciebie kupić. Jednak - tak jak w tradycyjnym biznesie - nie możesz zaniedbywać kontaktów z usługobiorcami, zapominać o dotrzymywaniu terminów transakcji i wysyłki produktów.

„Świat wirtualny wymaga od przedsiębiorcy elastyczności i szybkiej reakcji na potrzeby klienta. Dlatego właściciel, który nie śledzi aktualnych nowinek i trendów w branży, bardzo szybko wypada z rynku” – mówi Jakub Wietrzyk z wfirma.pl.

Z formalnego punktu widzenia na początku prowadzenia działalności e-commerce jest również oszczędność na wynajmie biura czy zatrudnieniu dodatkowych pracowników. Jednak w miarę jak firma będzie się rozwijać, a Ty będziesz myślał o rozszerzeniu działalności, lokali dodatkowe ręce do pracy prędzej czy później będą potrzebne.

Z drugiej strony największymi minusami handlu w Internecie jest zmaganie się z przyzwyczajeniami dużej liczby klientów. Wciąż wielu z nich podczas zakupów najbardziej docenia możliwość dokładnego obejrzenia i „dotknięcia” produktu. Dlatego jeśli rozpoczniesz handel w Internecie, musisz zadbać o rzetelny opis towaru lub usługi i dobre zdjęcia. Jeśli podane dane będą niezgodne z prawdą, możesz nie tylko stracić zaufanie klientów, ale również wiarygodność wśród konkurencji, która bardzo szybko to wykorzysta. Kontrahenci obawiają się również o los zakupionych towarów podczas przesyłki oraz sam koszt paczki. Niestety przedsiębiorca nie ma realnego wpływu na te utrwalone przez lata schematy myślenia. Właściciel działalności e-commerce może jednak przekonać do swojej oferty wciąż wahających się konsumentów ceną, która niejednokrotnie jest kilka razy niższa od tej przedstawionej w sklepie z „sąsiedztwa”.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej