Strona główna / Biznes / Zarządzanie w firmach opartych na wiedzy pracowników
poniedziałek 21 maj 2012 | Olga Pieńkowska
Zarządzanie w firmach opartych na wiedzy pracowników
Jednym z najbardziej zauważalnych trendów w rozwiniętych krajach jest wzrost znaczenia nowoczesnych firm usługowych, których działalność opiera się na właściwym wykorzystaniu umiejętności pracowników. Międzynarodowy sektor usług profesjonalnych, skupiający m.in. firmy doradcze, prawnicze, audytorskie, inżynieryjne i agencje reklamowe, przeżywa w ostatnich latach intensywny wzrost. W przeciwieństwie do firm produkcyjnych, najważniejszą wartość tego typu organizacji stanowi skumulowana wiedza, która jest zasobem teoretycznie niewyczerpywalnym.

Menedżerowie zarzÄ…dzajÄ…cy firmami, których dziaÅ‚alność opiera siÄ™ na wiedzy i kreatywnoÅ›ci pracowników, zmagajÄ… siÄ™ z nieustannym problemem wÅ‚aÅ›ciwej oceny ich wartoÅ›ci z punktu widzenia rozwoju biznesu. CierpiÄ… nie tylko z powodu braku umiejÄ™tnego wykorzystania kompetencji konsultantów, ale również ze wzglÄ™du na trudność w ocenie rentownoÅ›ci realizowanych przez nich projektów. Paradoksalnie, barierÄ… ich wzrostu okazuje siÄ™ intuicja, która, choć w poczÄ…tkowej dziaÅ‚alnoÅ›ci jest nieoceniona, czÄ™sto staje siÄ™ przeszkodÄ… w sprawnej kontroli i rozliczaniu dziaÅ‚aÅ„.

GÅ‚ówne ograniczenie stanowi dostÄ™pność pracowników o wÅ‚aÅ›ciwych kompetencjach oraz czas i budżet przewidziany na wykonanie okreÅ›lonych projektów. Na tym etapie pojawia siÄ™ problem z rozliczeniem wykorzystania zasobów - wiedzy i kreatywnoÅ›ci nie można przecież mierzyć w gramach na sekundÄ™.

Alpinista czy kontroler ruchu?

Firmy budujÄ…ce swój potencjaÅ‚ na twórczym myÅ›leniu swoich pracowników walczÄ… z odwiecznym dylematem autonomia czy kontrola. Z jednej strony, ich siłą napÄ™dowÄ… jest wiedza i kreatywność pracowników, ich zdolność do niestandardowych dziaÅ‚aÅ„. Z drugiej zaÅ› wystÄ™puje ciÄ…gÅ‚a bariera sprawnego zarzÄ…dzania tego typu firmami w sytuacji dynamicznego wzrostu liczby i zÅ‚ożonoÅ›ci projektów oraz zwiÄ™kszonego zaangażowania konsultantów.

Daniel Pink, autor Å›wiatowych bestsellerów na temat motywacji, przekonuje, że w przypadku zadaÅ„ wymagajÄ…cych wykorzystania naszej wiedzy i doÅ›wiadczenia oraz podejmowania „życiowych” decyzji, ważniejsze okazuje siÄ™ odwoÅ‚anie do potrzeby autonomii, niezależnoÅ›ci, wyższego celu, realizacji dążeÅ„ i samospeÅ‚nienia. Jak twierdzi Pink, w sytuacji zadaÅ„ wymagajÄ…cych „pracy gÅ‚owÄ…” lepiej korzystać z doÅ›wiadczeÅ„ alpinistów niż osób stojÄ…cych przy taÅ›mie produkcyjnej. Tworzenie wÅ‚aÅ›ciwego systemu motywacyjnego, sprzyjajÄ…cego rozwojowi wiedzy i kreatywnoÅ›ci, to jedno z wyzwaÅ„ menedżerów firm z sektora usÅ‚ug profesjonalnych. Innym problemem, bardziej odwoÅ‚ujÄ…cym siÄ™ do sfery zarzÄ…dzania, jest odpowiednie zorganizowanie pracy „kreatywnych umysÅ‚ów” i rozliczenie ich zadaÅ„. Jak zminimalizować koszty wiążące siÄ™ z projektem? Co zrobić, żeby mieć bieżącÄ… kontrolÄ™ finansowÄ… i organizacyjnÄ… nad projektem? W jaki sposób dobrać najlepsze dostÄ™pne osoby do odpowiedniego projektu? Jak zminimalizować ryzyko utraty rentownoÅ›ci w trakcie projektu? To tylko część pytaÅ„, na które muszÄ… odpowiedzieć sobie menedżerowie zarzÄ…dzajÄ…cy organizacjami opartymi na wiedzy.

Rozterki menedżerów potwierdzajÄ… wyniki badaÅ„ realizowanych przez firmÄ™ Todis Consulting wÅ›ród polskich firm z sektora usÅ‚ug profesjonalnych. MiaÅ‚y one na celu poznanie strategicznych planów rozwoju, metod organizacji pracy, sposobu przydzielania zasobów osobowych oraz podejÅ›cia do realizacji projektów i oceny ich rentownoÅ›ci. Dla 61% respondentów najwiÄ™kszym wyzwaniem organizacyjnym okazaÅ‚o siÄ™ skuteczne zarzÄ…dzanie projektami oraz lepsze wykorzystanie umiejÄ™tnoÅ›ci pracowników. W obszarze zarzÄ…dzania spóÅ‚ki menedżerowie starajÄ… siÄ™ zwiÄ™kszać kontrolÄ™ nad rentownoÅ›ciÄ… projektów, co wskazaÅ‚o 59% uczestników badania. Usprawnienie procesów i dziaÅ‚ania zwiÄ…zane z ich planowaniem jest szczególnie ważne dla 55% spoÅ›ród zarzÄ…dzajÄ…cych. PoÅ‚owa ankietowanych podkreÅ›liÅ‚a również znaczenie efektywnego przydzielania ludzi do wÅ‚aÅ›ciwych projektów.

(Nie)zawodna intuicja

Historia rozwoju typowej firmy doradczej bierze swój poczÄ…tek od zaÅ‚ożyciela, który posiada unikalnÄ… wiedzÄ™ w konkretnym obszarze. Zazwyczaj dziaÅ‚alność przedsiÄ™biorstwa opiera siÄ™ na realizacji okresowych projektów, wymagajÄ…cych zaangażowania okreÅ›lonej grupy osób. ZaÅ‚ożyciel staje siÄ™ mentorem i coachem dla grupy konsultantów, doradcÄ… dla klientów i menedżerem organizujÄ…cym pracÄ™ caÅ‚ego zespoÅ‚u. Odpowiada praktycznie za każdy aspekt dziaÅ‚ania firmy - kreacjÄ™ i transfer wiedzy, obsÅ‚ugÄ™ klienta i ksiÄ™gowość. W sytuacji prostych zależnoÅ›ci i niewielkiej liczby projektów jest to możliwe do pogodzenia. Jednak w momencie spiÄ™trzenia obowiÄ…zków osoba ta okazuje siÄ™ gÅ‚ównÄ… barierÄ… wzrostu, co prowadzi do klasycznego kryzysu przywództwa i zachwiania wspóÅ‚pracy. Problem polega również na tym, że mimo racjonalnych podstaw dziaÅ‚alnoÅ›ci, najczęściej w fazie wzrostu wÅ‚aÅ›ciciel obiera kurs „po omacku”.

  • Wiele firm powstaÅ‚o i rozwinęło siÄ™ dziÄ™ki intuicji swoich szefów. A jednak na dÅ‚uższÄ… metÄ™ wewnÄ™trzne przeÅ›wiadczenie to za maÅ‚o. Precyzyjne Å›ledzenie efektów pracy każdego pracownika i postÄ™pów realizacji wszystkich projektów jest ponad siÅ‚y jednego czÅ‚owieka. W Å›wietle przytaczanych wczeÅ›niej wyników badaÅ„ Professional Services Monitor, 31% ankietowanych nie jest w stanie okreÅ›lić aktualnego poziomu wykorzystania zasobów pracowniczych. Jest to tym bardziej niepokojÄ…ce, że to wÅ‚aÅ›nie od umiejÄ™tnego delegowania zasobów do odpowiednich projektów zależy ich powodzenie, a w konsekwencji zdolność firmy do generowania zysków. Ponad ¼ tego typu firm nie jest w stanie dokonać oceny rentownoÅ›ci zadaÅ„ projektowych. Informacja o zbliżaniu siÄ™ projektu do progu opÅ‚acalnoÅ›ci jest szczególnie krytyczna, gdy zarzÄ…dzamy szerokim portfelem projektów i dysponujemy ograniczonÄ… liczbÄ… konsultantów o okreÅ›lonych kompetencjach.

W polskich firmach decyzje sÄ… czÄ™sto podejmowane na podstawie intuicji menedżerów, a nie trzeźwej, ekonomicznej oceny rentownoÅ›ci przedsiÄ™biorstw i faktycznego wykorzystania pracy ludzi, którzy odgrywajÄ… kluczowÄ… rolÄ™ w realizacji przyjÄ™tych dziaÅ‚aÅ„. W wielu przypadkach okazuje siÄ™, że angażujÄ…c ten sam zespóÅ‚ do innych projektów, firma może osiÄ…gnąć dużo wiÄ™ksze korzyÅ›ci finansowe. IdÄ…c tym tropem, menedżerowie muszÄ… zastanowić siÄ™ nad ocenÄ… portfela klientów, biorÄ…c pod uwagÄ™ wÅ‚aÅ›ciwe wykorzystanie kompetencji i możliwoÅ›ci pracowników. Na tej podstawie sÄ… w stanie ocenić rentowność każdego projektu oraz wskazać poziom spodziewanych dochodów.

„Menedżerowie potrzebujÄ… narzÄ™dzi, które bÄ™dÄ… w stanie przedstawić faktyczny stan organizacji, wspierać planowanie zadaÅ„ i, co istotne, zobrazować efektywność dziaÅ‚ania osób, stan zaawansowania projektów i kondycjÄ™ caÅ‚ej firmy. W sytuacji kiedy projekt siÄ™ przeciÄ…ga, absorbuje zbyt wielu cennych pracowników lub kiedy brakuje ludzi do jego realizacji, firma ponosi wymierne straty. Możliwość zestawienia danych, dotyczÄ…cych rentownoÅ›ci wszystkich projektów w firmie, staje siÄ™ potężnym narzÄ™dziem wspierajÄ…cym najważniejsze strategiczne decyzje. Jak na dÅ‚oni widać bowiem, jakie sektory rynku oraz jakie produkty przynoszÄ… firmie najwiÄ™kszy zysk. Z drugiej strony, równie Å‚atwo można wykryć te obszary, które hamujÄ… rozwój firmy”– mówi Tomasz Witbrot z firmy Todis Consulting, realizujÄ…cej badania.

 

Gdzie podziały się kompetencje?

Millward Brown SMG/KRC istnieje od 1990 roku i w chwili obecnej jest najwiÄ™kszÄ… firmÄ… Å›wiadczÄ…cÄ… usÅ‚ugi badawcze w Polsce. To typowa firma, która sprzedaje usÅ‚ugi oparte na wiedzy skumulowanej w firmie. Ma ona strukturÄ™ federacji zÅ‚ożonej z autonomicznych grup badawczych, posiadajÄ…cych odrÄ™bnÄ… politykÄ™ rozwoju, wÅ‚asnych klientów, wÅ‚asne metody, a nawet wÅ‚asnÄ… politykÄ™ cenowÄ…. W prowadzeniu komunikacji ze strukturami miÄ™dzynarodowymi poszczególne oddziaÅ‚y funkcjonujÄ… jednak jako zintegrowany podmiot. W Polsce istnieje 14 takich zespoÅ‚ów.

„Zwykle jest tak, że do realizacji projektów badawczych na danym rynku zaprasza siÄ™ pracowników z lokalnych oddziaÅ‚ów firmy. Zwykle, ale nie zawsze. Czasami brakuje bowiem mocy przerobowych, czasami potrzeba unikalnych kompetencji, innym razem klienci życzÄ… sobie pracować z konkretnymi osobami zatrudnionymi w oddziaÅ‚ach z innych krajów. We wspóÅ‚czesnej branży doradczej trudno zatem wyznaczyć klarowne granice miÄ™dzy tym, co lokalne, tym, co regionalne i tym, co globalne” – twierdzi Krzysztof Kruszewski, Dyrektor Generalny Millward Brown SMG/KRC

Prawdziwym wyznacznikiem siÅ‚y firmy sÄ… umiejÄ™tnoÅ›ci jej pracowników. LiczÄ… siÄ™ nie tylko kreatywne pomysÅ‚y, ale również takie kompetencje, jak znajomość rynku klienta, doÅ›wiadczenia z innych projektów, obsÅ‚uga programów komputerowych, szkolenia i certyfikaty oraz szereg innych zasobów. Każdy menedżer dąży do tego, żeby dysponować bogatym wachlarzem kompetencji tkwiÄ…cych w ludziach. Tu jednak konieczne jest rozstrzygniÄ™cie, w jaki sposób dobrać odpowiednich konsultantów do projektów i osiÄ…gnąć dziÄ™ki temu najwyższy poziom rentownoÅ›ci.

  • W firmach opartych na wiedzy ze zdwojonÄ… siłą objawia siÄ™ konieczność planowania i prognozowania wykorzystania zasobów ludzkich, a także rozpoznania potrzeb zwiÄ…zanych z rozwojem kompetencji, ksztaÅ‚towaniem polityki szkoleÅ„ i zatrudnienia. MuszÄ… one rozpoznać wszelkiego rodzaju punkty zapalne zwiÄ…zane z personelem. Wiemy bowiem, którzy pracownicy stanowiÄ… podstawowy zasób firmy, kto jest nadmiernie eksploatowany, a czyj potencjaÅ‚ mógÅ‚by być wykorzystywany lepiej. W tym przypadku wyniki badaÅ„ okazujÄ… siÄ™ również niepokojÄ…ce. WedÅ‚ug wskazaÅ„ polskich menedżerów tylko 44% firm monitoruje efektywność pracy zespoÅ‚u. Natomiast tylko 1/5 badanych firm planuje dziaÅ‚ania z co najmniej miesiÄ™cznym wyprzedzeniem, przydzielajÄ…c pracowników do konkretnych projektów na podstawie kompetencji i dostÄ™pnoÅ›ci. W 43% przypadków projekty przydzielane sÄ… w oparciu o bezpoÅ›rednie uzgodnienia z pracownikami. Jedynie co szósta firma dostosowuje projekty do wÅ‚aÅ›ciwych konsultantów z wykorzystaniem wskazaÅ„ systemu informatycznego.

BiorÄ…c pod uwagÄ™ fakt, że gÅ‚ównym źródÅ‚em dochodów w firmach z sektora usÅ‚ug profesjonalnych sÄ… projekty, a podstawowym obszarem inwestycji - pensje pracowników, każda firma powinna zmierzyć siÄ™ z nastÄ™pujÄ…cymi pytaniami: czy możemy bardziej efektywnie wykorzystać potencjaÅ‚ naszych pracowników?; czy jesteÅ›my w stanie ocenić wartość klienta z punktu widzenia zysków firmy?; czy potrafimy umiejÄ™tnie planować pracÄ™ ludzi pod kÄ…tem nowego biznesu? Pytania te tylko z pozoru wydajÄ… siÄ™ naiwne. PeÅ‚na odpowiedź wymaga bowiem wyodrÄ™bnienia konkretnych klientów i projektów, które nie przynoszÄ… firmie satysfakcjonujÄ…cych zysków, a z drugiej strony wskazania tych pracowników, których potencjaÅ‚ jest marnotrawiony.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej