środa 30 maj 2012 | Cezary Tchorek-Helm

Własny smartfon w firmie (nie)bezpieczny

Dziś ciężko jest wyobrazić sobie życie i pracę bez technologii mobilnych. Nigdy wcześniej nie mieliśmy takiej możliwości, by szybko i łatwo dzielić się swoimi pomysłami i odczuciami z innymi ludźmi na całym świecie. A to wszystko dzięki smartfonom – czyli zaawansowanym telefonom, które służą nie tylko do wysyłania SMS-ów i do dzwonienia, ale także do edycji plików, do odbierania firmowych czy służbowych maili czy też do surfowania i korzystania z mediów społecznościowych.

„Cyberprzestępcy szukają możliwości łatwego wzbogacenia się. Są ekspertami w dziedzinie inżynierii społecznej. Potrafią zmylić ofiarę i skłonić ją do tego, by pobrała złośliwe oprogramowanie. Zainfekowany telefon może dostarczyć cyberprzestępcom informacji o nas i o naszej firmie, może też wysyłać niewidoczne dla nas drogie SMS-y. Tego rodzaju atak może mieć poważne konsekwencje” – mówi Rik Ferguson, Dyrektor ds. badań nad bezpieczeństwem i komunikacji w regionie EMEA w firmie Trend Micro.

Urządzenia te są bardzo popularne również w naszym kraju – według raportu IDC smartfony stanowiły 47,5% wszystkich telefonów komórkowych sprzedanych w Polsce w pierwszym kwartale 2012 roku.

Trend Micro pokazał tez film "Cyberprzestępcy celują w mobilnych" – materiał edukacyjny pokazujący to, w jaki sposób zwykły smartfon może zostać przekształcony w urządzenie szpiegujące, zdolne do kradzieży nawet poufnych danych.

Stat

Na świecie sprzedaje się aktualnie więcej smartfonów niż komputerów. Najpopularniejsze są urządzenia bazujące na Androidzie – według ekspertów z firmy analitycznej Canalys aż 49% smartfonów sprzedanych w 2011 roku obsługuje właśnie ten system operacyjny. Codziennie uruchamia się kolejne 850 000 urządzeń z systemem Android, a do końca 2011 roku pobrano 35 miliardów aplikacji. Olbrzymia popularność smartfonów idzie w parze z kolejnymi atakami złośliwego oprogramowania. Cyberprzestępcy uważnie śledzą trendy i to właśnie smartfony są dla nich teraz najatrakcyjniejszym łupem. Szpiegostwo korporacyjne i handel firmowymi danymi jeszcze nigdy nie były tak łatwe.

Konsumeryzacja czyli co

Na obniżenie poziomu bezpieczeństwa firmowych danych wpływa też postępująca konsumeryzacja, czyli zjawisko polegające na wykorzystaniu przez pracowników prywatnych urządzeń do wykonywania obowiązków zawodowych:  

Na szczęście możemy podjąć pewne działania, które zwiększają bezpieczeństwo smartfonów podłączanych do firmowych sieci. Trend Micro przedstawia kilka uniwersalnych wskazówek pozwalających na ochronę naszych urządzeń przed działaniami cyberprzestępców:

  • Zawsze zabezpieczaj urządzenie hasłem
  • Korzystaj tylko z oficjalnych kanałów dystrybucji aplikacji
  • Sprawdzaj wydawcę i reputację każdej aplikacji, którą ściągasz
  • Kiedy instalujesz aplikacje, sprawdź jakich pozwoleń od Ciebie żąda
  • Pamiętaj, by zainwestować w sprawny system służący do zabezpieczenia urządzeń i do zarządzania telefonami podłączanymi do sieci korporacji