1. Cash Flow
PierwszÄ… korzyÅ›ciÄ… przy zakupie usÅ‚ugi chmury obliczeniowej jest to, że zamiast jednorazowej inwestycji we wÅ‚asnÄ… infrastrukturÄ™ (serwery, rozwiÄ…zania sieciowe i do przechowywania danych itd.) nabywamy usÅ‚ugÄ™ za miesiÄ™cznÄ… opÅ‚atÄ™. Dla przykÅ‚adu, w pierwszym roku korzystania z usÅ‚ugi, zamiast ponoszenia np. 100 tysiÄ™cy zÅ‚otych kosztów inwestycyjnych (CAPEX), wydatkujemy 35 tysiÄ™cy zÅ‚otych, które dodatkowo sÄ… rozÅ‚ożone na miesiÄ™czne opÅ‚aty (OPEX). KonfiguracjÄ™ usÅ‚ugi, którÄ… definiuje siÄ™ na poczÄ…tku, można zmieniać w dowolnym czasie, w zależnoÅ›ci od aktualnego zapotrzebowania na zasoby IT. Tak wiÄ™c zakup usÅ‚ug ma pozytywny wpÅ‚yw na Cash Flow, a dodatkowo koszty sÄ… Å‚atwe do przewidzenia.
2. TCO – Teraz Czas na Operatora
PorównujÄ…c TCO zwiÄ…zane z zakupem wÅ‚asnej infrastruktury z nabyciem usÅ‚ugi, należy wziąć pod uwagÄ™ wszystkie koszty wewnÄ™trzne, takie jak np. cena energii na potrzeby IT (operator ma z zasady lepszÄ… efektywność energetycznÄ… (PUE = Power Usage Effectivness), koszt prowadzenia wÅ‚asnego centrum danych, w tym klimatyzacji, UPS i utrzymywania wszystkich nadmiarowych zasobów. Ponadto trzeba do tego dodać koszty pracy specjalistów (czÄ™sto kilku, odpowiedzialnych za różne zagadnienia, w tym bazy danych, systemy operacyjne, serwery, sieć, przestrzeÅ„ dyskowÄ…). W odróżnieniu od dostawców chmury wykorzystanie specjalistów bÄ™dzie mniejsze, natomiast koszty wynagrodzeÅ„ i utrzymania pozostanÄ… wysokie. Znaczenie ma również koszt samego pieniÄ…dza, czy to pozyskanego w formie leasingu czy posiadanego kapitaÅ‚u.Nie bez znaczenia jest również aspekt projektowania i skalowalnoÅ›ci infrastruktury. W modelu usÅ‚ugi można bowiem zamówić tylko takie parametry, które sÄ… w danym momencie potrzebne, a w przypadku zwiÄ™kszenia zapotrzebowania nie trzeba inwestować w dodatkowe komponenty sprzÄ™towe, tylko zamówić wymagane zasoby.
3. Jakość usługi - coś, co trudno policzyć
Jakość poszczególnych elementów infrastruktury IT, np. serwerów lub rozwiÄ…zaÅ„ do przechowywania danych, może być różna. ChcÄ…c optymalizować koszty klienci koÅ„cowi zazwyczaj wybierajÄ… inne komponenty niż operatorzy, ewentualnie kupujÄ… kombinacjÄ™ produktów dobrych jakoÅ›ciowo, które uzupeÅ‚niajÄ… taÅ„szymi. Dostawcy chmury, z uwagi na procedury wewnÄ™trzne i zdefiniowany poziomÅ›wiadczenia usÅ‚ug (SLA), nie stosujÄ… takich praktyk. Drugim aspektem wpÅ‚ywajÄ…cym na jakość jest sama architektura chmury. Operatorzy konsekwentnie utrzymujÄ… stan wysokiej dostÄ™pnoÅ›ci (HA = High Availability), co zazwyczaj oznacza, że wszystkie komponenty sÄ… zdublowane, a nadmiarowość jest czÄ™sto wiÄ™ksza od dwóch. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że dostawca chmury prowadzinieprzerwany nadzór (24x7) wÅ‚asnego Å›rodowiska IT, co nie jest typowe dla maÅ‚ych centrów danych.
- Warto pamiÄ™tać, że obowiÄ…zuje zasada czterokrotnoÅ›ci. Oznacza to, że poczÄ…tkowa inwestycja w infrastrukturÄ™ IT stanowi 1/4 łącznych kosztów, które musimy ponieść za jej wÅ‚asność (TCO) w ciÄ…gu 4 lat. NajwiÄ™kszymi pozostaÅ‚ymi kosztami sÄ… łączne zużycie energii, zarzÄ…dzanie i wsparcie techniczne (patrz wykres TCO). Przed podjÄ™ciem decyzji o zakupie wÅ‚asnej infrastruktury IT lub korzystaniu z modelu usÅ‚ugowego, warto porozmawiać z zewnÄ™trznym konsultantem. Może siÄ™ bowiem okazać, że chmura nie bÄ™dzie taÅ„sza od infrastruktury wÅ‚asnej, chociaż jest to najczÄ™stsza sytuacja. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji każdej firmy, jej kosztów wewnÄ™trznych, wieku posiadanej infrastruktury IT, amortyzacji i pozostaÅ‚ych parametrów, które omówiliÅ›my powyżej.
Janusz Figurski