Strona główna / Biznes / Czy chmura daje oszczędności?
czwartek 07 czerwiec 2012 | Janusz Figurski
Czy chmura daje oszczędności?
Jedną z najczęściej wymienianych korzyści chmury obliczeniowej są oszczędności. Przyjrzyjmy się jak wyglądają one w rzeczywistości, analizując poszczególne parametry finansowe, takie jak: przepływy pieniężne (Cash Flow), całkowity koszt pozyskania (TCO=Total Cost of Ownership), wydatki inwestycyjne i eksploatacyjne (CAPEX, OPEX) oraz parametry techniczne. W artykule porównamy całkowity koszt pozyskania własnej infrastruktury IT z zakupem chmury obliczeniowej.

1. Cash Flow

Pierwszą korzyścią przy zakupie usługi chmury obliczeniowej jest to, że zamiast jednorazowej inwestycji we własną infrastrukturę (serwery, rozwiązania sieciowe i do przechowywania danych itd.) nabywamy usługę za miesięczną opłatę. Dla przykładu, w pierwszym roku korzystania z usługi, zamiast ponoszenia np. 100 tysięcy złotych kosztów inwestycyjnych (CAPEX), wydatkujemy 35 tysięcy złotych, które dodatkowo są rozłożone na miesięczne opłaty (OPEX). Konfigurację usługi, którą definiuje się na początku, można zmieniać w dowolnym czasie, w zależności od aktualnego zapotrzebowania na zasoby IT. Tak więc zakup usług ma pozytywny wpływ na Cash Flow, a dodatkowo koszty są łatwe do przewidzenia.

2. TCO – Teraz Czas na Operatora

Porównując TCO związane z zakupem własnej infrastruktury z nabyciem usługi, należy wziąć pod uwagę wszystkie koszty wewnętrzne, takie jak np. cena energii na potrzeby IT (operator ma z zasady lepszą efektywność energetyczną (PUE = Power Usage Effectivness), koszt prowadzenia własnego centrum danych, w tym klimatyzacji, UPS i utrzymywania wszystkich nadmiarowych zasobów. Ponadto trzeba do tego dodać koszty pracy specjalistów (często kilku, odpowiedzialnych za różne zagadnienia, w tym bazy danych, systemy operacyjne, serwery, sieć, przestrzeń dyskową). W odróżnieniu od dostawców chmury wykorzystanie specjalistów będzie mniejsze, natomiast koszty wynagrodzeń i utrzymania pozostaną wysokie. Znaczenie ma również koszt samego pieniądza, czy to pozyskanego w formie leasingu czy posiadanego kapitału.Nie bez znaczenia jest również aspekt projektowania i skalowalności infrastruktury. W modelu usługi można bowiem zamówić tylko takie parametry, które są w danym momencie potrzebne, a w przypadku zwiększenia zapotrzebowania nie trzeba inwestować w dodatkowe komponenty sprzętowe, tylko zamówić wymagane zasoby.

3. Jakość usługi - coś, co trudno policzyć

Jakość poszczególnych elementów infrastruktury IT, np. serwerów lub rozwiązań do przechowywania danych, może być różna. Chcąc optymalizować koszty klienci końcowi zazwyczaj wybierają inne komponenty niż operatorzy, ewentualnie kupują kombinację produktów dobrych jakościowo, które uzupełniają tańszymi. Dostawcy chmury, z uwagi na procedury wewnętrzne i zdefiniowany poziomświadczenia usług (SLA), nie stosują takich praktyk. Drugim aspektem wpływającym na jakość jest sama architektura chmury. Operatorzy konsekwentnie utrzymują stan wysokiej dostępności (HA = High Availability), co zazwyczaj oznacza, że wszystkie komponenty są zdublowane, a nadmiarowość jest często większa od dwóch. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że dostawca chmury prowadzinieprzerwany nadzór (24x7) własnego środowiska IT, co nie jest typowe dla małych centrów danych.

  • Warto pamiętać, że obowiązuje zasada czterokrotności. Oznacza to, że początkowa inwestycja w infrastrukturę IT stanowi 1/4 łącznych kosztów, które musimy ponieść za jej własność (TCO) w ciągu 4 lat. Największymi pozostałymi kosztami są łączne zużycie energii, zarządzanie i wsparcie techniczne (patrz wykres TCO). Przed podjęciem decyzji o zakupie własnej infrastruktury IT lub korzystaniu z modelu usługowego, warto porozmawiać z zewnętrznym konsultantem. Może się bowiem okazać, że chmura nie będzie tańsza od infrastruktury własnej, chociaż jest to najczęstsza sytuacja. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji każdej firmy, jej kosztów wewnętrznych, wieku posiadanej infrastruktury IT, amortyzacji i pozostałych parametrów, które omówiliśmy powyżej.

Janusz Figurski

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej