Strona główna / Biznes / Zmiany w podpisie elektronicznym:  UE zdecydowała o standardach
wtorek 12 czerwiec 2012 | Robert Kamiński
Zmiany w podpisie elektronicznym:  UE zdecydowała o standardach
Dzięki nowemu Rozporządzeniu UE, zaprezentowanemu w Polsce podczas Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego (EFPE 2012), już niedługo dojść może do prawdziwej rewolucji w sferze e-Podpisu.

Tegoroczna konferencja EFPE 2012 (4-6 czerwca) okazała się najlepszym momentem dla dyskusji o e-podpisie. W Brukseli został przez Komisję Europejską opublikowany projekt Rozporządzenia dot. elektronicznej identyfikacji i usług zaufanych dla transakcji elektronicznych. Wprowadzenie zmian oznaczałoby całkowitą rewolucję koncepcji e-podpisu i stosowania w kontekście e-usług. Przepis prawny zastąpiłby Dyrektywę UE, obowiązującą od 1999 roku.

Wielkie zmiany w e-podpisie

Rozporządzenie napisane zostało jako nadrzędny dokument, obejmujący wszystkich członków wspólnoty, znosząc wszelkie krajowe wytyczne, także polską Ustawę o e-podpisie. W kontekście jednego, odgórnego przepisu traci sens na przykład tworzenie obecnych regulacji dla elektronicznego dowodu osobistego, bez odniesienia do standardów UE.

Potrzeba gruntownych zmian związana jest ze zbyt wolnym, niszowym i fragmentarycznym rozwojem e-podpisu w Europie, powodowanym przez niedopracowane, krajowe podstawy prawne. Modyfikacje nie mogą wiązać się z powstaniem wielkiego systemu, zbierającego informacje o nas wszystkich, lecz jedynie z interoperacyjnością systemów w każdym z krajów, o czym zgromadzeni na Forum usłyszeli z ust Generalnego Inspektora Danych Osobowych dr Wojciecha Wiewiórskiego

Uczestnicy EFPE zapoznali się z propozycją Komisji Europejskiej jako jedni z pierwszych. Tekst rewolucyjnego zapisu przedstawiony został przez jednego z prelegentów - Gerarda Gallera z Dyrekcji Generalnej ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów przy Komisji Europejskiej.

Opłacalność e-rewolucji

Rozwój e-usług wpłynie na oszczędności związane ze zbyt rozbudowaną biurokracją, zapleczem biurowym, sprzętowym i ludzkim, obiegiem dokumentów, zapewniając jednocześnie elastyczność dostępu do danej instytucji. Dobrze pokazuje to przykład nowoczesnych dowodów osobistych, z funkcją prawa jazdy i karty ubezpieczenia. Producenci podają, że całościowy koszt tradycyjnego dowodu to 31,60 zł, nowej wersji - 33,16 zł.

XII edycja Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego odbyła się w dniach 4-6 czerwca 2012 r., m.in. pod patronatem honorowym Neelie Kroes (Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej ds. Agendy Cyfrowej), Ministra Gospodarki RP oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Konferencja zorganizowana została przez  Unizeto Technologies SA oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, gromadząc 120 uczestników z 17 krajów.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej