Strona główna / Biznes / Dla kogo prywatna chmura?
środa 27 czerwiec 2012 | Michał Młynarczyk
Dla kogo prywatna chmura?
Ostatnie lata to czas eksplozji popularności rozwiązań cloud computing - również w zastosowaniach biznesowych. Publiczna chmura przynosi oszczędności i pozwala firmie skupić się na podstawowych aktywnościach. Trochę w jej cieniu pozostaje model chmury prywatnej.

Czym jest chmura? W potocznym rozumieniu - zasoby (przestrzeÅ„, moc obliczeniowa, platformy, aplikacje) umieszczone na serwerach zarzÄ…dzanych przez zewnÄ™trznÄ… firmÄ™ i dostÄ™pnych za poÅ›rednictwem internetu. Najprostszy przykÅ‚ad: konta emailowe. KiedyÅ›, by uzyskać dostÄ™p do zaawansowanych funkcji (kalendarze, książki adresowe, szybkie i dokÅ‚adne wyszukiwanie) oraz przestrzeni dyskowej pozwalajÄ…cej na przechowywanie wieloletnich archiwów, firmy korzystaÅ‚y z systemów emailowych uruchamianych na lokalnych serwerach, administrowanych przez pracowników dziaÅ‚ów IT.

DziÅ› coraz chÄ™tniej decydujÄ… siÄ™ na rozwiÄ…zania chmurowe - takie jak hostowany MS Exchange. W zamian za stałą, miesiÄ™cznÄ… opÅ‚atÄ™ otrzymujÄ… dostÄ™p do takich samych usÅ‚ug tyle, że Å›wiadczonych przez kogoÅ› innego. Ten model pozwala na wyeliminowanie dużych nakÅ‚adów kapitaÅ‚owych, a dodatkowo, dziÄ™ki efektowi skali gwarantuje profesjonalny poziom usÅ‚ug (ciÄ…gÅ‚ość pracy) przy zachowaniu rozsÄ…dnych kosztów. Firma majÄ…ca 100 pracowników raczej nie pozwoli sobie na zakup i utrzymanie generatora zapewniajÄ…cego ciÄ…gÅ‚ość zasilania. Dostawca utrzymujÄ…cy dziesiÄ…tki lub setki tysiÄ™cy konto emailowych już tak.

Ostrożnie z chmurą publiczną

Migracja do chmury (a dokÅ‚adniej - chmury publicznej) zapewne wywoÅ‚a radość w dziale finansowym: koszty nie tylko spadnÄ…, ale na dodatek bÄ™dÄ… Å‚atwiejsze do kontrolowania (pÅ‚acisz tylko za te usÅ‚ugi, których faktycznie używasz - nie ma koniecznoÅ›ci kupowania sprzÄ™tu albo oprogramowania na zapas). Mniej entuzjastycznie mogÄ… być za to nastawione osoby odpowiedzialne w firmie za bezpieczeÅ„stwo. W koÅ„cu taka zmiana oznacza ni mniej, ni wiÄ™cej, tylko przekazanie najcenniejszych informacji zewnÄ™trznemu podmiotowi.

W przypadku chmury publicznej (czyli wspóÅ‚dzielonej z innymi klientami zewnÄ™trznej firmy) kwestia zaufania do dostawcy ma pierwszorzÄ™dne znaczenie. Może okazać siÄ™, że potencjalne (albo - postrzegane) ryzyko bÄ™dzie ważniejsze od ewentualnych oszczÄ™dnoÅ›ci. Możliwe też, że ze wzglÄ™du na dotychczasowe, niezamortyzowane wydatki na infrastrukturÄ™ IT, migracja straci sens ekonomiczny. W takiej sytuacji warto przyjrzeć siÄ™ chmurze prywatnej.

Chmura prywatna - czyli co?

Chmura prywatna to model, w którym zachowujÄ…c dedykowanÄ… (zwykle wÅ‚asnÄ…) infrastrukturÄ™ technicznÄ… i dziaÅ‚ IT, firma zyskuje dostÄ™p do niektórych zalet chmury publicznej: skalowalnoÅ›ci (Å‚atwa rozbudowa systemu w razie wzrostu potrzeb), samoobsÅ‚ugi (poszczególne dziaÅ‚y mogÄ… same uruchamiać niezbÄ™dne usÅ‚ugi) i elastycznoÅ›ci (użytkownicy sÄ… obciążani tylko za faktycznie wykorzystane zasoby).

Jak to dziaÅ‚a w praktyce? W przypadku wykorzystania rozwiÄ…zaÅ„ Microsoft, podstawÄ… jest datacenter zbudowane w oparciu o zwirtualizowane serwery (oprogramowanie MS Hyper-V) zarzÄ…dzane za pomocÄ… MS System Center. DziÄ™ki wirtualizacji można uzyskać nie tylko wysoki poziom dostÄ™pnoÅ›ci usÅ‚ug (w razie awarii fizycznego serwera, serwer wirtualny jest natychmiast uruchamiany na innej maszynie fizycznej), ale i elastyczność (uruchomienie nowego serwera nie wymaga żadnych wydatków i może być zrealizowane niemal od rÄ™ki) oraz skalowalność (klaster można Å‚atwo rozbudować o kolejny serwer fizyczny bez żmudnej migracji oprogramowania).

Sama wirtualizacja to jednak zbyt maÅ‚o, by móc mówić o prywatnej chmurze. Ten model zakÅ‚ada zmianÄ™ myÅ›lenia o dziale IT - zamiast być centrum kosztów, staje siÄ™ on wewnÄ™trznym dostawcÄ… usÅ‚ug, które mogÄ… być dokÅ‚adnie (na podstawie informacji o użyciu zasobów) wyceniane i „sprzedawane” innym dziaÅ‚om. JednoczeÅ›nie, podobnie jak w modelu chmury publicznej, wewnÄ™trzni klienci zyskujÄ… Å‚atwe narzÄ™dzie do uruchamiania i zarzÄ…dzania usÅ‚ugami. Zamiast wnioskować o zakup nowego serwera albo macierzy, zakÅ‚adajÄ… konta w wewnÄ™trznym portalu.

Krok w stronÄ™ chmury publicznej

Przeniesienie gÅ‚ównego akcentu z infrastruktury na usÅ‚ugi, czyli porzucenie tradycyjnego sposobu myÅ›lenia o IT w firmie - to wÅ‚aÅ›nie, na najwiÄ™kszym poziomie ogólnoÅ›ci, oznacza migracja do chmury prywatnej. Taka zmiana oznacza też postawienie pierwszego kroku w stronÄ™ migracji do chmury publicznej, co wydaje siÄ™ być nieuniknione w przypadku wiÄ™kszoÅ›ci przedsiÄ™biorstw. Chmura prywatna nadal wymaga sporych nakÅ‚adów kapitaÅ‚owych i zatrudniania pracowników o odpowiednich, wysokich kompetencjach. Nie dziaÅ‚a tu efekt skali pozwalajÄ…cy zredukować koszty. Wdrożenie chmury prywatnej pozwala nie tylko na poznanie i zastosowanie filozofii, która stoi za wszystkimi rozwiÄ…zaniami chmurowymi. Daje też narzÄ™dzia do tworzenia Å›rodowisk hybrydowych, korzystajÄ…cych zarówno z zasobów lokalnych, jak umieszczonych w chmurze publicznej. DziÄ™ki temu, przejÅ›cie z tradycyjnego systemu do chmury nie musi odbywać siÄ™ skokowo.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej