Strona główna / Biznes / Fakty i mity o chmurze
poniedziałek 02 lipiec 2012 | Jakub Wietrzyk
Fakty i mity o chmurze
Wokół cloud computingu narosło wiele mitów. Jedną z przyczyn stosunkowo wciąż małej popularności rozwiązania chmurowego wśród polskich przedsiębiorców jest nieświadomość istnienia tego narzędzia, bądź niewłaściwe jego rozumienie. Razem z Jakubem Wietrzykiem, specjalistą od nowych technologii wfirma.pl, lidera wśród platform księgowości internetowej systematyzujemy wiedzę na ten temat.

Mit: aPlikacja w chmurze jest mniej wartościowa

Aplikacja dostępnaw chmurze na pewno odróżnia się od standardowego, udostępnianego w tradycyjny sposób oprogramowania. Przede wszystkim jest zoptymalizowana, tak aby dobrze działać w tym modelu. Pod względem funkcjonalności wersje „chmurowe” nie różnią się jednak od tego co oferują tradycyjne systemy. Podobnie jak w przypadku oprogramowania instalowanego lokalnie korzystanie z usługi w modelu SaaS również pozwala dodać nowe funkcjonalności, zwiększyć moc obliczeniowąi dopasować oprogramowanie do potrzeb użytkownika.

Fakt: można migrować z chmury do chmury

To prawda i oczywiście to bardzo dobrze, bo jak w przypadku każdej usługi klient powinien mieć prawo w razie niezadowolenia do rezygnacjiz dostawcy rozwiązania. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku bazy danych migracja może potrwać trochę dłużej. Migracją pomiędzy chmurami orazz wewnętrznych centrów przetwarzania danych do chmury zajmują się specjalizujące się w tym firmy.

Mit: małe przedsiębiorstwa  nie potrzebują oprogramowania w chmurze

Nowoczesne narzędzia informatyczne w biznesie już dawno przestały być postrzegane jedynie jako domena firm o rozbudowanej strukturze. Inwestowaniew IT to coraz częściej być albo nie być małych i mikrofirm, które rywalizują ze sobą na rynku. O ile standardowe rozwiązania informatyczne są często poza zasięgiem małych podmiotów gospodarczych, to modele „cloud” pozwalają mikrofirmom unowocześnić zarządzanie biznesem. Mówiąc o oprogramowaniu w chmurze trzeba podkreślić, że to nie tylko oszczędność czasu, łatwy dostęp, mobilność, ale również znaczne ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem zaplecza i kupnem licencji na oprogramowanie. Dlatego też udostępnianie aplikacji w chmurze jest dla małej firmy jeszcze bardziej opłacalne niż dla dużego podmiotu, który posiada większy budżet na informatyzację. Oprogramowanie online pozwala zatem nawet niewielkim firmom funkcjonować na rynku i być bardziej konkurencyjnymi.

Fakt: SaaS to outsourcing

W pewnym sensie można w ten sposób zakwalifikować tę usługę, ponieważ oprogramowanie udostępnia nam zewnętrzna firma za comiesięczną opłatą. W odróżnieniu jednak od outsourcingu udostępnianie aplikacji w modelu SaaS nie oznacza jednocześnie przekazania ściśle określonego procesu lub procesów konkretnej firmie na określony czas.

Mit: wszystkie aplikacje są już dostępne w chmurze

Niestety nie jest to prawdą, chociaż w ostatnim czasie ten rynek intensywnie się rozwija. Na postępie w tej sferze zależy przede wszystkim producentom oprogramowania. Ostra konkurencja oraz rywalizacja o klienta na rynku aplikacji biznesowych stale wymusza wprowadzania nowych systemów w chmurę. Przystosowanie więc tradycyjnego oprogramowania do modelu SaaS jest tylko kwestią czasu. Nie ma jednak pewności czy wszystkie aplikacje będą udostępniane w modelu chmury. Wówczas pozostanie tylko instalowanie ich lokalnie.

Fakt: cloud computing to nie tylko oprogramowanie

Model cloud oferuje również inne typy usług. Wyróżniamy zasadniczo trzy rozwiązania chmurowe. Oprócz udostępniania oprogramowania (SaaS), możliwe jest „wynajęcie” m.in. infrastruktury informatycznej, czyli w skrócie (IaaS). Polega to na udostępnianiu danej firmie całej infrastruktury informatycznej, czyli sprzętu, oprogramowania i serwisu. Z kolei w modelu PaaS (Platform as a Service) dostawca udostępnia danej firmie kompletną sprofilowaną wg potrzeb klienta platformę aplikacji. Wybór modelu zależy od indywidualnych potrzeb firmy.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej