Strona główna / Biznes / Doktryna wyklucza zadyszkę
środa 04 lipiec 2012 | Robert Kamiński
Doktryna wyklucza zadyszkę
Lenovo od 10 kwartałów systematycznie zwiększa sprzedaż, rozwijając się przy tym najszybciej ze wszystkich producentów. Postęp jest na tyle imponujący, że warto postawić pytanie gdzie jest granica wzrostów i czy nie grozi  zadyszka?

Na temat strategii firmy Lenovo i nowych trendów na rynku komputerów osobistych rozmawiamy z Andrzejem Sowińskim, dyrektorem generalnym Lenovo Polska.

 

Lenovo, Andrzej Sowiński

 

  • Robert Kamiński: Wyniki Lenovo, imponują – gdzie jest granica wzrostu?

Andrzej Sowiński: Tak, to prawda. Globalne wyniki finansowe Lenovo robią wrażenie - całoroczna sprzedaży wyniosła prawie 30 mld USD, co stanowi niemal 37-procentowy wzrost w porównaniu do minionego roku! Konsekwentnie zwiększamy sprzedaż, każdego dnia wykonujemy naszą pracę możliwie najlepiej i takie podejście przynosi efekty. Odkąd objąłem stanowisko dyrektora generalnego w maju zeszłego roku, zwiększyliśmy w Polsce sprzedaż ponad dwukrotnie. Nasze plany są ambitne i nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Co stoi za naszym sukcesem? Oczywiście grupa profesjonalistów, którzy pracują w firmie, ale także elastyczna strategia „Obrony i ataku”. Lenovo chce zostać liderem wśród dostawców PC na świecie i podkreślamy to na każdym kroku. Natomiast na naszym krajowym rynku cały czas jest pole do wzrostu, każdy gracz może jeszcze zwiększyć sprzedaż. To jest spora szansa i Lenovo Polska wykorzysta ją możliwie najlepiej.

  •  RK: Co w praktyce oznacza strategia „Obrony i ataku”? Czy ta strategia stosowana jest globalnie, czy dotyczy wybranych rynków?

AS: Strategia Lenovo jest niezwykle elastyczna i dzięki temu możemy dobierać optymalne działania w zależności od rynku oraz w zależności od kategorii produktowej. Inaczej prowadzimy biznes w Polsce, inaczej działamy na przykład w Europie Zachodniej. Poza tym filozofia działania Lenovo umożliwia, zgodnie z najnowszymi trendami w zarządzaniu, wymianę opinii i stosowanie sprawdzonych najlepszych praktyk. Oczywiście teoria to jedno, ale w praktyce Lenovo jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się producentem PC na świecie. Doskonałe wyniki finansowe, szerokie portfolio produktów i zadowolenie klientów mówią same za siebie.

  • RK: Jak sytuacja przedstawia się w Polsce?

AS: Polska jest bardzo ważnym miejscem dla Lenovo. Nasz rynek ma wszelkie cechy rynków dojrzałych, z drugiej natomiast strony mamy jeszcze tutaj wiele możliwości i szans. Lenovo walczy o klientów w każdym segmencie swojej działalności a przekuwając to na język naszej strategii można powiedzieć, że w naszym kraju Lenovo atakuje w każdym obszarze. Zgodnie z opinią IDC - branżowego źródła na temat wielkości sprzedaży, mamy dobre wyniki, które moim zdaniem mogą być i będą jeszcze lepsze. Oczywiście jesteśmy realistami i w obecnej sytuacji gospodarczej w tej części świata musimy być ostrożni w szacunkach, ale niezmiennie uważam, że mamy jeszcze sporo możliwości.

Prowadzimy szczegółową analizę rynku, trendów, potrzeb klientów oraz oczywiście działań konkurencji. W każdym segmencie – konsumenckim, biznesowym i dużych organizacji mierzymy się z innymi wyzwaniami. Najważniejsze, żeby z analizy wyciągać odpowiednie wnioski i dostosowywać swoje działania do zarówno bieżących i jak i długookresowych potrzeb. To jest wielkie wyzwanie i dlatego prowadząc Lenovo w Polsce postawiliśmy na stabilne wzrosty. Krok po kroku, dzień po dniu zmierzamy do naszego celu jakim mocna i zarazem stabilna pozycja w czołówce dostawców sprzętu PC w Polsce.

  • RK: W czym na obecnym bardzo konkurencyjnym rynku można upatrywać przewagę konkurencyjną?

AS: Globalizacja w znaczący sposób wpłynęła na prowadzanie biznesu praktycznie w każdej branży. Dziś cena nie zawsze jest najważniejsza w trakcie podejmowanie decyzji o zakupie, bo znaczącą rolę odgrywają inne czynniki jak szybkość dostawy, proekologiczna postawa producenta i wiele innych. Rolą producentów PC jest na pewno kreowanie rynku i produktów oraz pokazywanie klientom korzyści z wykorzystania konkretnych rozwiązań. Tak jak w przypadku tabletów, które na początku krytykowane - aktualnie zdobywają coraz większe uznanie, w takich zawodach jak przedstawiciel handlowy, rzeczoznawca czy lekarze pracujący w terenie. W Polsce klient jest wyedukowany i ma wysokie wymagania, którym trzeba im sprostać. Dla Lenovo to dobra wiadomość, bo dzięki naszej innowacyjności możemy oferować rozwiązania, które zaspokoją oczekiwania wymagającego odbiorcy.

  • RK: Swoistą sensacją ostatnich dni było doniesienie o przyznaniu firmie Apple patentu na notebooki w kształcie „klina”. Czy nie sądzi Pan, że jest to zagrożeniem dla rynku ultrabooków?

AS: Nie sądzę, ultrabook może mieć dowolny kształt bo ostatecznie i tak najważniejsze są możliwości jakie daje użytkownikowi. Lenovo wprowadzi do sprzedaży IdeaPad Yoga – innowacyjny sprzęt, który jest ultrabookiem a po złożeniu pełni funkcję tabletu. To jest nowa jakość, którą już wkrótce zaoferujemy klientom w Polsce.

  • RK: Jak postrzega Pan rozwój rynku klasycznych PC?

AS: Rynek rozwija się niezwykle szybko za sprawą ciekawych rozwiązań stosowanych w tego rodzaju sprzęcie. Komputery all-in-one są niezwykle intuicyjne w obsłudze, wybrane modele posiadają dotykowy ekran, standardem jeden przewód zasilający oraz bezprzewodową klawiatura i mysz. Taki komputer zajmuje mało miejsca, a jednocześnie posiada dużo zalet i funkcjonalności. Lenovo, jako jeden z liderów tego segmentu, dysponuje ofertą skierowaną zarówno dla konsumentów – seria IdeaCentre jak i odbiorców biznesowych - ThinkCentre. W zależności od konfiguracji każdy znajdzie coś dla siebie, do domu jak i do biura.

  • RK: Konsumeryzacja IT, BYOD – to nowe trendy, które powodują zacieranie się różnic pomiędzy sprzętem dla zawodowców i zwykłych śmiertelników. Lenovo już od pewnego czasu eksperymentuje nadając nieco lżejszą formę urządzeniom biznesowym. Czy ten proces będzie postępował?

AS: Mobilność, rozumiana jako bezproblemowa zdolność wykorzystania sprzętu poza biurem, jest coraz częściej określana mianem kluczowej cechy notebooków. Dlatego powstał m.in. biznesowy ultrabook Lenovo ThinkPad T430u lub ThinkPad X1 Carbon. Lenovo wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów związanych z mobilnością wprowadziło też własny tablet biznesowy ThinkPad. Konsumeryzacja i mobilność to pojęcia, które stanowią już integralną część naszej rzeczywistości. Do tego dochodzą także zmiany w obszarze szybkości transferu internetowego, np. LTE oraz rozwiązań takich jak cloud computing. Dzieje się naprawdę sporo, co wymaga szybkiego dostosowania się producentów PC do nowych wymogów.

  • RK: Według niepotwierdzonej informacji Lenovo jako pierwsze wprowadzi tablet wzposazony Windows 8. Czy może Pan potwierdzić tą informację?

AS: Też słyszałem taką informację, ale Lenovo z zasady nie komentuje plotek. Niech tak pozostanie, bo chcemy naszym klientom podawać tylko sprawdzone informacje. Jeśli Lenovo jako pierwsze wprowadzi tablet z Win8 na pewno o tym poinformujemy.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej