Strona główna / Biznes / Nowości i dalszy rozwój Citrixa - wywiad z Thomasem Huberem
środa 19 wrzesień 2012 | Cezary Tchorek-Helm/Wywiad
Nowości i dalszy rozwój Citrixa - wywiad z Thomasem Huberem
Na temat rynku MSP, oferty Citrix dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz wsparcia dla partnerów biznesowych - z Thomasem Huberem zajmującym firmie Citrix stanowisko Director Channel Sales na obszar Eastern EMEA rozmawia Cezary Tchorek-Helm.

Jakie nowości planuje Citrix i jak uwzględnia rosnącą w gospodarce pozycje małych i średnich przedsiębiorstw?

Małe i średnie przedsiębiorstwa to rynek, który bardzo wiele znaczy dla Citrix. Stąd też w naszej ofercie można znaleźć produkty specjalnie dedykowane do tego sektora, takie jak XenApp Fundamentals, czy też Citrix VDI-in-a-Box. Są one specjalnie zaprojektowane z myślą o sektorze MSP oraz start-upach, które wymagają elastycznych i sprawdzonych rozwiązań. To, co jest bardzo istotne w przypadku naszych produktów, to łatwa migracja do rozwiązań, przeznaczonych dla większych organizacji. A zatem poza dobrymi produktami za rozsądną cenę oferujemy firmom coś, co w obecnych czasach stanowi dla nich dużą wartość dodaną – poczucie niezależności i możliwość dostosowania rozwiązań informatycznych do zmieniających się potrzeb biznesowych.

Co jest najważniejszą częścią oferty Citrixa: wirtualne desktopy czy raczej rozwiązania chmurowe?

To, co obecnie określane jest mianem rozwiązań chmurowych, to w większości nic innego jak to, co Citrix z sukcesami oferuje od blisko 20 lat, a mianowicie centralizację aplikacji a obecnie także desktopów. W naszym rozumieniu nie chodzi o decyzję, co jest istotniejsze – chmura czy też wirtualne desktopy, ale o to, co tak naprawdę nasi klienci chcą zaoferować swoim użytkownikom: wirtualne aplikacje, pulpity, udostępnianie danych czy też usług do współpracy grupowej. Mamy naprawdę szeroką ofertę rozwiązań, co pozwala nam dobrać takie, które będzie najkorzystniejsze dla danej organizacji i jej potrzeb. Z naszej perspektywy, aby to osiągnąć najistotniejszą informacją jest to, jakie rodzaju korzyści chcą uzyskać nasi klienci w danej perspektywie czasowej oraz jakie są ich plany na przyszłość. 

Polski sektor MSP uważnie liczy koszty. Jakie są korzyści finansowe firmy przy zastosowaniu VDI-in-a-Box?

Mamy świadomość tego, jak ważne dla wielu organizacji są kwestie finansowe. Wielokrotnie to właśnie one mają znaczący wpływ na to, czy finalnie dane rozwiązanie będzie zastosowane czy też nie. Jednak kwestie finansowe to nie tylko koszty samego wdrożenia, ale również pozostałe wydatki, jak choćby te związane z dodatkowymi elementami infrastruktury IT. W przypadku Citrix VDI-in-a-Box najistotniejsza jest prostota wdrożenia tego rozwiązania oraz jego zdolność do szybkiej adaptacji w zależności od potrzeb i perspektyw rozwoju organizacji. Istotny jest również fakt, że rozwiązanie to nie wymaga specjalnych zasobów sprzętowych i jest w stanie działać nawet w najmniejszych środowiskach biznesowych – w obrębie aktualnie zastosowanej w organizacji infrastruktury IT.

Jak działa VDI-in-a-Box?

Porównując działanie VDI-in-a-Box do klasycznych implementacji VDI przy wdrożeniu tego rozwiązania nie jest wymagana instalacja wielu komponentów zarządzających. Wszystkie niezbędne komponenty infrastruktury, istniejące w klasycznym rozwiązaniu VDI zostały tu skonsolidowane w ramach jednej maszyny wirtualnej. Zatem w celu wdrożenia VDI-in-a-Box konieczna jest jedynie instalacja warstwy wirtualizacyjnej bezpośrednio na serwerze (XenServer/ESX/Hyper-V), import maszyny wirtualnej VDI-in-a-Box oraz import obrazu systemu operacyjnego, który chcemy udostępniać użytkownikom. Wystarczy niewielka konfiguracja parametrów środowiska, aby rozwiązanie było gotowe do użycia. VDI-in-a-Box może pracować zarówno w oparciu o Microsoft Active Directory jak i lokalne Grupy Robocze Windows.

Większe firmy również są zainteresowane ograniczeniem kosztów oraz uzyskaniem przewagi rynkowej. Jakie są argumenty przemawiające za inwestowaniem w wirtualizację desktopów?

W przypadku wirtualizacji pulpitów głównym argumentem, przemawiającym za zastosowaniem tego rozwiązania - oprócz konsolidacji systemów operacyjnych, danych i aplikacji w firmowym centrum danych - jest to, aby zapewnić klientom tylko jedną kopię każdej instancji (np. aplikacji czy też systemu operacyjnego danego użytkownika). W konsekwencji dodatkowymi korzyściami związanymi z zastosowaniem wirtualizacji desktopów (VDI) jest uproszczenie procesów administracyjnych i zarządzania, pominięcie zwykłych kosztów migracji aplikacji oraz całych stacji roboczych oraz ostatecznie ogromne oszczędności czasu dla organizacji przy wprowadzaniu jakichkolwiek zmian.

Osobiście znasz mocne i słabsze strony bezpośredniej konkurencji, np. VMware. Co jest przewagą konkurencyjną Citrixa nad resztą graczy na rynku?

Tak, to prawda. Niewątpliwie to, co wyróżnia Citriksa na tle innych dostawców rozwiązań IT to fakt, iż jako jedyni jesteśmy w stanie zaoferować kompletny zestaw technologii, które są kluczowe dla powodzenia wirtualizacji desktopów (VDI) w codziennej pracy każdego użytkownika. Zawierają one wszystkie istotne funkcjonalności takie jak m.in. wbudowany system drukowania, optymalizację w sieciach rozległych (WAN), bezpieczny dostęp do zasobów dzięki rozwiązaniu SSL-VPN, system monitorowania działań czy też funkcję pojedynczego logowania (ang. Single-Sign). Mamy również prosty i przejrzysty model licencjonowania naszych rozwiązań. Lecz tak naprawdę VDI w rozumieniu Citrix to coś więcej - to swoboda wyboru. Dlatego też nasze rozwiązania posiadają wparcie wszystkich najważniejszych na rynku hypervisorów, przez co możliwy jest wybór tego, który jest najwłaściwszy dla danej organizacji. Zapewniamy również wsparcie dla ponad 150 różnorodnych urządzeń mobilnych, które to są coraz częściej wykorzystywane przez użytkowników w codziennej pracy.

Polska to jeden z najważniejszych obszarów aktywności dla każdej firmy. Czy masz jakieś specjalne zadania dla dystrybutorów i partnerów Citrixa w Polsce?

Wartość dodana, jaką niesie wsparcie ze strony dystrybutora jest obecnie dla nas istotniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Od niedawna na rynku jest dostępny nasz produkt do wirtualizacji pulpitów VDI-in-a-Box, przeznaczony dla sektora MSP. Staramy się również zwiększyć wysiłki w kierunku wyraźniejszego pozycjonowania naszych rozwiązań sieciowych oraz chmurowych, skierowanych do dużych organizacji. Działania te powodują, że rola dystrybutora jak i partnerów również powinna ewoluować. Według nas dystrybutor powinien skupić swoje działania na zapewnieniu partnerom odpowiedniego przeszkolenia i uzyskania przez nich niezbędnych kwalifikacji po to, aby mogli oni w pełni spełnić zmieniające się wymagania rynku.

Niezwykle istotną częścią procesu sprzedaży, oprócz partnerów, jest wsparcie produktowe i marketingowe sieci sprzedaży. Co w tym zakresie planuje Citrix?

Niewątpliwie partnerzy to kluczowy element strategii sprzedażowej Citriksa. Warto zauważyć, że blisko 95 procent całej sprzedaży w Polsce odbywa się właśnie poprzez nasz kanał partnerski. Stąd też tak istotne jest, aby resellerzy posiadali wysokie kompetencje. W niedalekiej przyszłości planujemy wdrożenie odpowiedniego systemu klasyfikacji kompetencji naszego kanału partnerskiego dla poszczególnych obszarów biznesowych. Chcemy, aby miał on swoje zastosowanie w odniesieniu do kilku głównych obszarów technologicznych, takich jak bezpieczeństwo aplikacji, wirtualizacja aplikacji, bezpieczeństwo sieci czy też specjalistyczne wsparcie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Nadal wszyscy nasi partnerzy będą mieli uprawnienia do sprzedaży naszych rozwiązań, jednak ci, którzy wykażą się odpowiednim poziomem kompetencji w poszczególnych obszarach będą mogli liczyć na specjalne wsparcie promocyjne ze strony Citrix wśród naszych klientów. Przykładem może tu być chociażby umieszczenie specjalnych odnośników do stron partnera w kampaniach reklamowych Citrix.

Jakie są plany Citrix na najbliższą przyszłość?  

Perspektywy Citriksa na najbliższą przyszłość wyglądają naprawdę dobrze. W tym roku spodziewamy się wzrostu sprzedaży, porównywalnego do roku ubiegłego. Równocześnie dwóch na trzech naszych partnerów twierdzi, że warunki biznesowe w tym roku są nawet korzystniejsze niż kondycja finansowa rynku w roku ubiegłym. Z kolei trzech z czterech partnerów oczekuje, że najbliższe 12 miesięcy będzie nawet lepsze pod względem ekonomicznym. To powoduje, że spora liczba naszych klientów zastanawia się nad rozbudową lub modernizacją już posiadanej infrastruktury Citrix.

Dobrym wyznacznikiem na przyszłość jest również popularyzacja w Polsce zagranicznych trendów takich jak np. mobilność. Coraz szersze spektrum zastosowań prywatnych urządzeń przenośnych, takich jak smartfony czy też tablety do pracy służbowej jest dla nas bardzo dobrym prognostykiem na 2013 rok. W efekcie tego w najbliższym czasie możemy spodziewać się sporych zmian w postrzeganiu biznesu i IT, na których to zarówno my jak i nasi partnerzy powinniśmy skupić się przy definiowaniu naszej strategii na nadchodzący rok. Obecny podział partnerów według trzech kategorii; srebrnej, złotej oraz platynowej, bazujący na wielkości sprzedaży zostanie zachowany, niemniej jednak czas wydaje się odpowiedni, aby dodać coś, co spowoduje dodatkową aktywizację działań sprzedażowych w kanale jak chociażby wcześniej wspomniany system klasyfikacji kompetencji partnerów. 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej