Strona główna / Biznes / Co mają do zaoferowania następcy Thinkpada?
wtorek 02 październik 2012 | Bartosz Kamiński
Co mają do zaoferowania następcy Thinkpada?
W październiku tego roku mija dwadzieścia lat od debiutu na rynku pierwszych ThinkPadów – modeli 700, 700C i 700T. Co obecnie następca IBM może zaoferować? Na ile tradycja łączy się z nowoczesnością i czy nadal można uważać komputery tej marki za sztandarowe?

Kiedyś IBM, dziś Lenovo, a klasyczne ThinkPady wciąż wyglądają tak samo – solidne wykonanie w czarnych, matowych kolorach, ostre kąty i charakterystyczny czerwony TouchPad między literkami G, H i B. Jednakże oprócz tej tradycyjnej oferty producent ma do zaoferowania urządzenia dopasowane do potrzeb i wymagań klientów, które na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat zmieniły się znacząco. Jakie główne trendy można zaobserwować w tej kwestii? W czym może wybierać potencjalny klient biznesowy z oferty Lenovo?

Klasyka

W ciągu trzynastu lat produkcji przez IBM oraz siedmiu przez Lenovo, żadna z firm nie zrezygnowała z topowego modelu, czyli notebooka ThinkPad opisanego krótko powyżej. Bardzo dobra opinia wyrobiona w pierwszych latach funkcjonowania na rynku wciąż pozwala kojarzyć ten model z bardzo dobrym sprzętem, czy nawet notebookiem w ogóle.

Niewielkie zmiany wizualne wiążą się głównie ze zwiększeniem funkcjonalności i bezpieczeństwa (jak choćby czytnik linii papilarnych), zaś główne różnice między kolejnymi wcieleniami zachodzą wewnątrz. W najnowszych ThinkPadach znajdziemy takie nowości technologiczne jak procesor Intel i7, karta graficzna NVIDIA GeForce GT 5400M 1GB czy 8 GB pamięci podręcznej. Porządny wyświetlacz AntiGlare w jakości HD, wysoka wydajność i czego chcieć więcej od biznesowego komputera? Specjalnie przygotowane programy pozwalają oszczędzać energię i zarządzać jej zużyciem.

Kto mógłby być zadowolony z tego wyboru? Przede wszystkim użytkownicy ceniący sobie tradycyjne rozwiązania biznesowe – czyli praca na notebooku z wygodną, fizyczną klawiaturą, a jednocześnie możliwość pracy mobilnej: w pociągu czy na spotkaniu biznesowym. Wysoka wydajność może zainteresować grafików czy architektów, zaś zarządzanie zużyciem baterii pozwala dobrze zaplanować pracę poza biurem.

Rozwiązanie po-desktopowe

Kariera komputerów AIO, czyli All-In-One, rozpoczęła się zaledwie kilka lat temu, kiedy klasyczne desktopy zaczęły powoli odchodzić do lamusa. Brak charakterystycznego „pudła” zawierającego napęd CD, dysk twardy, procesor itd., oszczędność kabli do minimum, duży płaski ekran, bezprzewodowa mysz oraz klawiatura – to cechy charakterystyczne nowego trendu. Wszystkie niezbędne elementy sprzętowe znajdują się w rozbudowanym, zdecydowanie stacjonarnym monitorze. To pozwala z jednej strony zaoszczędzić dużo miejsca pod biurkiem, ale z drugiej sprawia, że użytkownik zostaje przykuty do biura swoim własnym sprzętem.

lenovo A520

Nietrudno domyślić się, że jest to rozwiązanie dobre dla pracowników nie-mobilnych, pracujących w biurze, czy też ewentualnie w domu. Tutaj również możemy spotkać się z wysoką wydajnością, dobrej jakości obrazem, tym razem na ekranie o większej przekątnej. Najważniejsze aby komputer działał szybko, sprawnie i efektywnie.

Urozmaiceniem i innowacją zaproponowaną przez Lenovo jest model IdeaCentre A520 AIO, który oprócz cech wymienionych powyżej ma również dotykowy ekran i działa na systemie operacyjnym Windows 8. Dzięki tego rodzaju rozwiązaniu można traktować ekran komputera AIO jako bardzo duży tablet – pozwala to nie tylko na wygodne przeglądanie inetrnetu i funkcje rozrywkowe, lecz także może być wykorzystane w pracy. Tego rodzaju ekran można wykorzystać do przeprowadzenia efektownej prezentacji multimedialnej, choć ze względu na gabaryty raczej we własnym niż cudzym biurze.

Dotykowe i szklane

Skoro już poruszony został temat tabletów, to warto także podkreślić ten trend w rozwoju nowoczesnych technologii. Jakkolwiek burzliwa byłaby dyskusja na temat przydatności i samego sensu używania tabletów, to nie można zaprzeczyć, że od pewnego czasu te niewielkie szklane (czy też pseudo-szklane) urządzenia coraz szybciej się rozwijają. I mają coraz więcej użytkowników.

Lenovo w tej kwestii nie pozostaje w tyle. Tablety z serii ThinkPad łączą w sobie bezpieczeństwo, wydajność i solidność swoich notebookowych poprzedników z innowacyjnymi zastosowaniami charakterystycznymi dla tej nowej gałęzi sektora IT. System operacyjny Android 4.0 obsługiwany przez procesor NVIDIA Tegra 2 o częstotliwości 1 GHz pozwala na wydajną i sprawną pracę mobilną. Cyfrowe pióro to niezbędny element każdego, kto lubi robić notatki w podróży czy na przykład pracuje w branży graficznej.

O ile AIO stanowi jeden biegun skali mobilności, to tablet ThinkPad należałoby umieścić po jej drugiej stronie. Możliwość wymiany danych poprzez „chmurę”, łączność za pomocą zarówno wi-fi, jak i 3G, a także komunikacja z innymi urządzeniami przez porty USB, mini HDMI oraz kart SD, pozwalają na szybką, owocną i nowoczesną pracę. Błyskawiczna wymiana informacji i danych – to podstawa dzisiejszego trendu rozwijających się tabletów biznesowych.

A to dopiero przygrywka przed nadchodzącymi tabletowymi nowościami wyposażonymi w nowy system ze stajni Microsoft – Windows 8.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej