Czy dwadzieÅ›cia lat w historii to dużo? Wielu powiedziaÅ‚oby, że nie – ledwo jedno pokolenie, cóż wielkiego mogÅ‚oby siÄ™ stać w tak krótkim okresie? Jednakże w historii notebooków i nowoczesnych technologii dwie dekady to co najmniej tyle co dwa stulecia w historii powszechnej – tak wiele wydarzyÅ‚o siÄ™ w tym czasie, że wówczas nikt tego siÄ™ nie spodziewaÅ‚. A wszystko zaczęło siÄ™ nieco ponad 90 lat temu w Ameryce, kiedy to Thomas J. Watson zaczÄ…Å‚ rozwijać produkcjÄ™ wczesnych kalkulatorów w firmie International Business Machines.
Myśl!
KarierÄ™ Thomasa J. Watsona można by okreÅ›lić sloganowym hasÅ‚em „od pucybuta do milionera”, jednakże nie to jest istotne w historii powstania ThinkPadów. Oprócz przeksztaÅ‚cenia nazwy firmy, w której pracowaÅ‚ od 1914 roku z Computing Tabulating Recording Company (CTR) na International Business Machines (IBM), okreÅ›liÅ‚ hasÅ‚o przewodnie kultury pracy pracowników swojej firmy – brzmiaÅ‚o ono THINK, czyli myÅ›l. HasÅ‚a tego rodzaju znajdowaÅ‚y siÄ™ w każdym widocznym miejscu firmy, zaÅ› pracownicy nosili ze sobÄ… notatniki (z ang. notebooki!), w których mieli zapisywać wszelkie inspirujÄ…ce pomysÅ‚y. Watson wierzyÅ‚ w racjonalność oraz kreatywność swoich pracowników, co później przyniosÅ‚o wymierne rezultaty w rozwoju firmy.
IBM przesiÄ…knęło hasÅ‚em zaproponowanym przez Watsona, doczekawszy czasów wspóÅ‚czesnych. Podobnie staÅ‚o siÄ™ z koncepcjÄ… przekazywania pracownikom notatników na inspirujÄ…ce myÅ›li. WÅ‚aÅ›nie te dwa elementy staÅ‚y siÄ™ w 1991 roku etymologicznym źródÅ‚em dla powstania nazwy ThinkPad. Danny Wainwright, starszy planujÄ…cy w IBMie, połączyÅ‚ racjonalistyczne hasÅ‚o THINK z nazwÄ… notatnika (notepad) tworzÄ…c ThinkPada; integrujÄ…c dewizÄ™ Watsona z możliwoÅ›ciÄ… elektronicznego pisania i tym samym konstruujÄ…c owoc racjonalnego, praktycznego myÅ›lenia – powiÄ…zanie miÄ™dzy tradycjÄ… firmy a wyzwaniami nowoczesnoÅ›ci w postaci notebooka.
Ale co z tym japońskim żarciem?
WyjaÅ›niliÅ›my już jak wiążą siÄ™ racjonalistyczne przekonania Thomasa J. Watsona z powstaniem w 1992 roku pierwszych ThinkPadów. Jednak uważny czytelnik mógÅ‚by zapytać: gdzie podziaÅ‚o siÄ™ wspomniane na poczÄ…tku japoÅ„skie jedzenie? Otóż Watson nie byÅ‚ fanem sushi, a przynajmniej nie ma na to oczywistych dowodów, a powiÄ…zanie okazuje siÄ™ być nieco bardziej prozaiczne.
Mianowicie projektanci ThinkPadów potrzebowali oryginalnego i pociÄ…gajÄ…cego designu dla swoich nowych produktów. Znany projektant i designer drugiej poÅ‚owy XX wieku, Richard Sapper, pracujÄ…cy wówczas dla IBMu zafascynowany byÅ‚ kulturÄ… Japonii i tamtejszymi rozwiÄ…zaniami. BezpoÅ›redniÄ… inspiracjÄ… dla jego pomysÅ‚u staÅ‚o siÄ™ tzw. Shokado Bento, tradycyjne japoÅ„skie pudeÅ‚ko na jedzenie o prostokÄ…tnej podstawie, pokryte czarnym lakierem. PrzewodniÄ… ideÄ… byÅ‚o zawarcie czegoÅ› niezwykÅ‚ego w jak najbardziej zwyczajnym i niepozornie wyglÄ…dajÄ…cym pudeÅ‚ku – dla japoÅ„skich kucharzy byÅ‚y to najlepsze przysmaki, zaÅ› w przypadku notebooków miaÅ‚y nimi siÄ™ stać najnowoczeÅ›niejsze rozwiÄ…zania sprzÄ™towe. W tamtych czasach żaden komputer nie byÅ‚ czarny, a innowacja wprowadzona przez Sappera zostaÅ‚a przyjÄ™ta ze szczególnym uznaniem.
20 lat minęło… I co dalej?
IBM cieszyÅ‚o siÄ™ sukcesem Thinkpadów przez 13 lat od momentu wypuszczenia na rynek modeli 700, 700C i 700T – później produkcja zostaÅ‚a przejÄ™ta przez Lenovo. Mimo upÅ‚ywu czasu klasyczne ThinkPady wciąż wyglÄ…daÅ‚y tak samo, wzorujÄ…c siÄ™ na wspomnianych japoÅ„skich pudeÅ‚kach na jedzenie – jedynie wnÄ™trze byÅ‚o modernizowane, tak aby za każdym razem mogÅ‚o na nowo zachwycać.
Jednakże z upÅ‚ywem lat IBM, a później Lenovo zaczęło tworzyć coraz to nowsze produkty, w mniejszym lub wiÄ™kszym stopniu nawiÄ…zujÄ…ce do idei klasycznego ThinkPada – pojawiÅ‚y siÄ™ nie tylko konsumpcyjne IdeaPady, lecz także choćby tablety z serii ThinkPad wyróżniajÄ…ce siÄ™ podobnÄ… stylistykÄ… i biznesowymi możliwoÅ›ciami.
Najnowszym dzieckiem Lenovo z tej serii wydaje siÄ™ 14-calowy ultrabook ThinkPad o karbonowej obudowie i wadze wynoszÄ…cej jedynie 1,36 kilograma. Producent tym razem również nie zawiódÅ‚ umieszczajÄ…c w nim najnowszy procesor Intel z serii i oraz dysk SSD.